1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kazı için 'izinler' tamam...
Kazı için izinler tamam...

Kazı için 'izinler' tamam...

1974’te “kayıp” edilen bir Kıbrıslıtürk subayın olası gömü yerinin kazılması için Birleşmiş Milletler’den, İngiliz Elçiliği’nden ve Kıbrıslırum askeri makamlarından izinler alınarak, “izin” sürecinin tamamlandığı

A+A-

 

 

 

1974’te “kayıp” edilen bir Kıbrıslıtürk subayın olası gömü yerinin kazılması için Birleşmiş Milletler’den, İngiliz Elçiliği’nden ve Kıbrıslırum askeri makamlarından izinler alınarak, “izin” sürecinin tamamlandığı öğrenildi.

Bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu ve daha sonra bir başka Kıbrıslırum şahidin de aynı noktayı Kayıplar Komitesi yetkililerine gösterdiği olası gömü yeri, Kıbrıs’ın güneyindeki İngiliz Elçiliği’ne, Birleşmiş Milletler ara bölgesine ve Kıbrıslırum Milli Muhafız Ordusu’na ait bir mevziye yakın olan boş ve terkedilmiş bir evin bahçesi... Bu bahçede bir ağacın altına elle gömüldüğü söylenen bu olası gömü yeriyle ilgili olarak Kıbrıslırum okurumuz bizimle ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte bu alana gelerek, bize olası gömü yerini göstermişti. Bu bölge, 1974’te “Elçilikler bölgesi” olarak biliniyordu çünkü pek çok elçinin ikametgahı da bu bölgede idi.

1974’te ikinci harekattan sonra bu bölgede askerlik yapan bir Kıbrıslırum okurumuz, bu bölgede öldürülen bir subayın nöbet tuttukları yerin çok yakınına gömülü olduğunu, gömüyü yapan şahıstan öğrenmiş ve bizi arayarak bu “kayıp” subayla ilgili öykünün açığa çıkmasına yol açmıştı. Kayıplar Komitesi yetkilileri de bir başka Kıbrıslırum şahit bularak, göstermiş olduğumuz olası gömü yerinde “kayıp” bir subayın gömülmüş olduğunu teyid etmişti.

Bölge çok hassas olduğu için burada kazı yapmak için Kayıplar Komitesi yetkilileri çeşitli makamlardan izin almak durumundaydı. Birleşmiş Milletler, İngiliz Elçiliği ve Kıbrıslırum askeri makamların kazı için gerekli izinleri verdikleri öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak bölgedeki yabancı misyonlardan bir diplomat ise bize şunları söyledi:

“Bu bölgedeki kazının yapılmasını bekliyoruz çünkü herhangi bir biçimde eğer bu gömünün başına bir şey gelirse, sorumlu tutulmak istemiyoruz. Bir an önce bu yer kazılmalıdır. Biz de zaten bu konuda gerekli izinleri sağlamış bulunuyoruz... Bildiğimiz kadarıyla bölgede bulunan tüm yerli ve yabancı makamlar da gerekli izinleri sağlamışlardır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler