1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAZALARIN ANA NEDENİ: EHLİYET YAŞI VE SİSTEMİ
KAZALARIN ANA NEDENİ: EHLİYET YAŞI VE SİSTEMİ

KAZALARIN ANA NEDENİ: EHLİYET YAŞI VE SİSTEMİ

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), motosikletli ölümlü kazaların ana nedenine işaret etti...

A+A-

 

 

 

 

 

TKÖD, ülkemizde verilen motosiklet ehliyetlerinde sistemin, ölümlü kazaların ana nedeni olarak gösterilebileceğini belirterek mevcut sistemin tehlikeli olduğunu ve bir an önce değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Dernek Başkanı Mehmet Avcı imzasıyla dün yayınlanan açıklamada, KKTC’de 18 yaşını dolduran her gencin, ehliyet müfettişinin sorduğu sadece 10-15 sözlü soruya cevap vermesi durumunda verilen öğrenci ehliyeti ile ilk defa motosiklet kullanıyor olsa da, dünyanın en güçlü motosikletini her yolda kullanma hakkı kazandığı ifade edildi.

“Hiçbir eğitim almadan geçirilen bir süre sonra ise, ehliyet müfettişinin gözlediği bir alanda, küçük bir motor üstünde birkaç tur atarak en büyük motosikleti kullanabilecek ehliyet sahibi olunabiliniyor” diyen Avcı, en güçlü motosikletle yola çıkan gençlerimizin, motor gücünün tehlikeleri, kaskın ve giysilerin yararı, güvenli sürüş teknikleri konularında hiçbir bilgileri olmadan ve tecrübe kazanmadan yollara çıkabildiğini kaydetti.

 

AB’DE YAZILI VE BİLGİSAYARLI SINAV

Avrupa Birliği (AB)ülkelerinde sözlü sınavın yerine yazılı ve bilgisayarlı sınav olduğuna işaret eden Avcı,  “Eğitilmiş ve eğitmen sertifikalı eğitmenler tarafından verilen motosiklet sürme eğitimleri vardır. Motor gücüne göre yaş sınırlamaları vardır. 16 yaşında mobilet sürülebilinir, ancak 125cc motosikletler için 18 yaş, 350cc güce kadar olanlar için 20 yaş, bunlardan daha büyük motosikletler için 22 yaş aranmaktadır” dedi.

“AB’de kademeli alınan ehliyet yoksa ve bir sürücü ilk defa motosiklet kullanacaksa, güçlü motosiklet sınavına girebilmek için 24 yaşında olmalıdır” diyen Avcı, Kıbrıs’ın kuzeyindeki gençlerin 18 yaşını doldurduktan sonra hiçbir eğitim almadan sadece 10-15 soruya cevap vererek en güçlü motosikleti kullanabileceğini söyleyerek “Bu tehlikeli sistemi değiştirmek için kimler neyi bekliyor?” dedi. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 656 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler