1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAZA DEĞIL İHMALKARLIK'
KAZA DEĞIL İHMALKARLIK

'KAZA DEĞIL İHMALKARLIK'

İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, yayınladığı basın açıklamasında önceki gün yaşanan iş kazası sonrası gerçekleşen ölüm ile ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

İş Sağlı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, yayınladığı basın açıklamasında önceki gün yaşanan iş kazası sonrası gerçekleşen ölüm ile ilgili açıklama yaptı. İSG Uzmanları Birliği Başkanı Emir Taşcioğlu imzası ile yapılan açıklamada iş güvenliği denetimlerinin yapılmadığı belirtildi. Konu ile ilgili yayınlanan basın açıklamasında şu tespitlerde bulunuldu:

“Ülkemiz yine ölümlü bir iş kazası haberiyle sarsıldı. Bu olayı bir iş kazası olarak nitelemeyi çok isterdik. Ancak açıklamalardan ve basına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere yükü kaldırmak için kullanılan kaldırma aksamı (zincir, çengel veya çelik halat) belli ki yükü kaldıracak kapasitede değildi. Veya kaldırma aksamında bir kusur vardı (çengelde halatın çıkmasını engelleyici mandal, zincirde çatlak veya kırık halka, çelik halatta kopmuş tel gibi). Bu nedenle bu ölümlü olay bir iş kazasından çok bir ihmalkarlıktan dolayı meydana gelen ölümlü bir kazadır”.

 

“DEFALARCA UYARDIK”

“Kaldırma cihazları ve aksamlarının kullanılabilmesi için her yıl Çalışma Dairesi’nden işletme izni alması zorunludur. İşletme izni alabilmek için yetkili mühendislerce yapılan  test ve kontrollar esnasında bu gibi kusurlar belirlenir ve giderilmesi yönüne gidilir. Bahis konusu vincin test ve kontrolları yapıldı mı, işletme izni var mı bilmiyoruz.  Bunun yanında yürürlükte bulunan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası ve ilgili tüzükleri özel ve resmi tüm işletmelerde her türlü İSG tedbirlerinin işveren tarafından alınmasını ve çalışanların da bunlara uymasını emreder. Ancak yürürlükte olmasına rağmen bu uygulama kamuoyuna ve iş dünyasına yeterince tanıtılmadığı gibi, ilgili tüzüklerin uygulanıp uygulanmadığı da Çalışma Dairesi tarafından denetlenmemektedir. Ve maalesef işverenler de, devlet denetlemediği sürece bu tür önlemleri almamakta ısrar ediyorlar”

 

“DENETIM ŞART”

“İSG Uzmanları Birliği olarak ilgili bakanlığı denetimleri başlatması için defalarca uyardık. İş kazalarından denetim yapmayanların sorumlu olacağını belirttik ancak maalesef yetkililerin denetim yapmaları için bir iş kazasının olması beklenmekte ve ciddi iş gücü ve iş kayıpları yaşandıktan sonra denetim yapılmaktadır. Bunun yanında özel sektördeki tüm işverenlere çağrıda bulunuyoruz. Devletin denetim yapmasını beklemeden İSG Yasasının gerektirdiği risk analizini yaptırın, risk değerlendirme raporlarını hazırlayın ve işyerinizdeki riskleri en aza indiriniz”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 492 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler