1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kaymaklı’ya Ocak çelmesi
Kaymaklı’ya Ocak çelmesi

Kaymaklı’ya Ocak çelmesi

Şampiyonluk yarışı veren Kaymaklı kendi evinde önemli iki puan yitirdi. Dün ortaya koyduğu oyun galibiyeti hak eder bir oyun değildi. İlk devrede Hüseyin’in sağdan getirdiği ve Ertaç’ın altı pas içerisinde vuramadığı gol pozisyonun dışında kay

A+A-

 

 

Şampiyonluk yarışı veren Kaymaklı kendi evinde önemli iki puan yitirdi. Dün ortaya koyduğu oyun galibiyeti hak eder bir oyun değildi. İlk devrede Hüseyin’in sağdan getirdiği ve Ertaç’ın altı pas içerisinde vuramadığı gol pozisyonun dışında kayda değer hiçbir organize atağı yoktu.

İlk devre tamamen bir orta saha mücadelesinde geçti. Kaymaklı sağlı sollu atak geliştirmek istese de, yapılan ortaların isabetsiz ve dengesiz oluşu gol pozisyonu yaratmakta sıkıntı yaşamasına neden oldu.

Aslında ülke futbolunun kronikleşmiş hataları bunlar. Hemen hemen her takımda aynı hataları görmemiz mümkündür. Şampiyonluk mücadelesi veren takımlardan tutun da küme düşme savaşı veren takımlara kadar, isabetli pas ve isabetli orta yapma konusunda yetersiziz. Bu konuda antrenörlere büyük görev düşüyor. Pasın hızını ayarlama ve iyi orta yapma konusunda bol tekrar yapılması gerekiyor. Bir futbolcunun güçlü fiziği veya dana gibi ciğerinin olması önemli değil. Önemli olan verdiğiniz pasın veya yaptığınız ortanın isabet yüzdesinin fazla olmasıdır. Futbol böyle oynanır. Dünkü maçta her iki takımda da gözle görülen en büyük hatalar bunlardı. Bu hatalar devam ettiği sürece futbolun güzelleşmesini bekleyemeyiz. O nedenle hem futbolcuların hem de teknik adamların bu konuda daha çok gayret göstermesi gerekiyor. Tesadüfen kazanılan galibiyetlerle futbolumuz ileriye taşınmaz.

Ocak bu karşılaşmaya gelirken Sesay ve Nuri’nin olmamasının sıkıntısını yaşadı. Daha çok savunma ağırlıklı bir futbolu tercih etmesi, bana göre doğru bir karardı. Ancak buna rağmen ikinci devrede direkten dönen topu gol olsaydı maçtan galip de ayrılabilirdi.

Kaymaklı kalabalık Ocak savunmasını açmakta zorlanmıştır. Ağır bir savunma karşısında az adamla hücum etmesi ise bana göre Kaymaklı’nın en büyük handikabıydı. Ertaç, kapalı savunmanın içerisinde tek başına kaldı. Hâlbuki Kaymaklı, böyle bir savunma karşısında hareketli ve fazla adamla rakibin üzerine gidilmesi gereken oyuncuları kullanmalıydı. Dünkü maçta bunu yapabilecek oyuncu Mustafa da çok etkisizdi. Geçmiş maçlardaki hareketliliği ve rakibini bunaltan ve bindirmeler yapan oyunundan uzaktı. Aslında Ertaç ile yakın oynatılıp savunmadan dönecek topların daha verimli kullanılması sağlanabilirdi. Bütün bu olumsuzlukların yanında bir de ikinci devrede, Debola oyundan alınınca hücum gücünde önemli zaaflar yaşandı.

Debola gibi oyuncular, sakat değilse oyundan alınmamalıdır. Her an oyunun kaderini değiştirebilen, takımını ateşleyen ve atraksiyonu yüksek olan Debola’nın oyunda kalması gerekirdi. Her takımın böyle bir oyuncuya ihtiyacı vardır. Doksan dakika bir şey yapmadı dediğiniz anda, tek hareketi ile oyunun kaderini etkileyebilen bir oyuncu.

Gerçi Kaymaklı takım olarak çok kötü bir oyun oynadı. Ancak kazanamayacağı bir maç da değildi. Daha akıllı ve taktik yönünden daha dikkatli olunsaydı maçtan üç puan çıkartılabilirdi. Kapalı savunmanın açılması konusunda sağlı sollu atakların artırılması ve Coşkun’un daha erken oyuna alınması gerekirdi. Son anlarda yapılan ortaların Ocak kalesinde ne kadar tehlikeli olduğu net görülmüştür.

Sonuç olarak Kaymaklı kendi evinde önemli yara almış oldu. Gerçi maratonun sonuçlanmasında daha derelerin altından çok sular akacak, ama ortaya konan futbol umutları azaltan bir futboldu.

Ocak’ın bu kadar zorluklara rağmen canla başla çalışan ve mücadele eden oyuncularını kutluyorum. İkinci devrede aldıklar puanlarla takdiri hak ediyorlar. Dünkü maçta da ortaya koydukları mücadeleci oyunları kendilerine önemli bir puanı kazandırmıştır. Doksan dakikada futbol adına pek bir şey ortaya koyamadılar ama, mücadele azimleri bir puanı almalarına yetmiştir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1073 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler