1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kaymaklı sezona iyi başladı
Kaymaklı sezona iyi başladı

Kaymaklı sezona iyi başladı

Sezonun ilk haftasında lige bir Lefkoşa derbisi ile başlamak, futbol severler adına güzel bir başlangıç oldu. Tribünleri dolduran seyirciler vasatın üzerinde bir maç izlemenin keyfini yaşadılar. Aşırı sıcak altında oynanan, oturduğumuz yerde bile sırılsı

A+A-

 

 

Sezonun ilk haftasında lige bir Lefkoşa derbisi ile başlamak, futbol severler adına güzel bir başlangıç oldu. Tribünleri dolduran seyirciler vasatın üzerinde bir maç izlemenin keyfini yaşadılar.

Aşırı sıcak altında oynanan, oturduğumuz yerde bile sırılsıklam olduğumuzu bir maçta futbolcuların ortaya koyduğu mücadeleyi takdirle karşılıyorum. Böyle bir ortamda ortaya konan futbol vasatın üzerindeydi. Her iki takım da oyuna iyi başladı. Karşılıklı gelişen ataklarda golü bulan Kaymaklı maçtan da galip ayrılmasını bildi.

Küçük Kaymaklı’nın rakibine oranla daha fazla gol pozisyonu buldu, daha etkili ataklar yaptı ve istediği üç puanın sahibi oldu.

Futbolcu kalitesi ve tecrübe bakımından Yenicami’ye oranla daha avantajlı olan taraf Kaymaklı idi. Özellikle Debola sahanın yıldızı idi. Aldığı her topu olumlu değerlendirdi. Gerektiği yerde oyunu hızlandırdı, gollük paslar verdi, pozisyona girdi ve takımını ateşleyen önemli bir oyuncu oldu. Bunun yanında Yaşinses daha olgun ve etkiliydi.

Sezon başında gözden çıkartılan ve takımdan gönderilmek istenen Debola’nın, dünkü oyunu kendisini göndermek isteyenlere en güzel cevaptı. Son yıllarda ülkemize gelen en iyi yabancılardan biridir. Sadece oyun içerisinde yaptığı gereksiz artistlikler hem kendine hem de takımına zaman zaman zarar verecek boyutlara ulaşır. Bu noktada Enver hocama büyük iş düşecektir. Sürekli gözü üzerinde olmalı ve ikaz edilmelidir. Oynadığı zaman takımına yüzde yüz katkı koyan bir oyuncu.

Enver hocanın takıma verdiği katkı çok büyük. Bir kere en önemlisi, takımını disiplin bakımından çok iyi bir noktaya taşımıştır. Takım çok iyi oynuyor ve iyi organize edilmiş. Sadece kendisine şu ikazı yapmak zorundayım. Sakatlanma bahanesi ile yere düşen oyuncularının bazıları ikaz etmeli. Özellikle kaleci ve Debola, gereğinden fazla sakatlanma rolü yapıyorlar. Böyle bir takımın bunu yapmasına hiç gerek yoktur. Yaptıkları sürece antipatik oluyorlar. Oyuncular unutmasınlar ki, dışarıda kendilerini izleyen çok tecrübeli ağabeyleri vardır ve yaptıklarının sahte olduğunun farkındadırlar.

Yenicamiye gelince. Her kademesinde büyük eksikleri olduğunu gördüm. Bir kere savunma çok ağır. Topu oyuna sokmakta hem gecikiyor, hem de yan paslarla oyunu soğutuyorlar. Yedikleri ilk golde müthiş bir anlaşmazlık ve ağır hareket etmek vardı. Bu savunma ile işleri çok zor. Bir an önce çabuklaşmalı ve oyunu hızlandırmaları gerekiyor. Orta alanda pek varlık gösteremeyen Joseph, ikinci devrede savunmaya geçince daha yararlı oldu.

Orta sahada İbo tek başına kaldı. Özenç’in ne yapmak istediğini anlamadım. Her aldığı topu ezdi, yardımlaşmayı düşünmedi. Bir kere birileri Özenç’e Kıbrıs futbolu hakkında bilgi vermeli. Böyle futbol oynanmaz. Havalardan inmeli ve takım için mücadele etmeli. Yabancı kontenjanından oynuyorsanız oynadığı takıma hakkını vermelisiniz. Yoksa böyle kalitede oyuncular Yenicami’de çok. Bu çocukların önü kesiliyorsa sahada savaşacaksınız.

Gelelim ileri uçtaki zaaflara. Michael bana göre çok ağır. Her topu ezdi, olumlu tek bir hareket yapmadı. Sezonu bu oyuncu ile götürmek zorundaysanız, bu oyuncuya çabukluk ve ayakta durmayı öğretmeli. Her topu ezdi ve kaptırdığı toplar Yenicami’ye kontratak oldu.

Kısacası yabancı oyuncu seçimleri bana göre bu takıma fazla katkı yapmayacak gibi bir görüntü verdi. Karayellerin mevcut kadroyu daha iyi organize etmeleri gerekiyor. Takım düzeninde değişiklik yapılırsa, örneğin Adil orta sahaya İbrahim’in yanına alınsa, Ünal ve Tansel ileri uçta birlikte oynatılsa takımın ateşleyici gücü daha iyi olacak.

Maçın hakemine gelince, vasat bir maç yönetti. Kendisine fazla iş düşmedi. Verdiği penaltı kararı doğruydu. Yenicami’nin golünü iptal eden yardımcı hakemdi. O yüzden oradaki kararını eleştirmiyorum. Ancak golün iptalinde eğer topa dokunan Tansel geriden gelip topa dokunmuşsa, bu çok büyük bir hatadır. Bunun değerlendirmesini TV yayınlarından net olarak göreceğiz. Umarım doğru karar verilmiştir. Yoksa bunun altından her iki hakem de kalkamaz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler