1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYMAKAM DA ÇÖZEMEDİ
KAYMAKAM DA ÇÖZEMEDİ

KAYMAKAM DA ÇÖZEMEDİ

Dün Bakanlar Kurulu tarafından, “kanun hükmünde kararname” ile Lefkoşa Belediyesi’nin ‘başına’ getirilen Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ile Belediye Meclisinin yerine getirilen komisyonun bazı üyeleri, bugün Belediye Emek

A+A-

 

Dün Bakanlar Kurulu tarafından, “kanun hükmünde kararname” ile Lefkoşa Belediyesi’nin ‘başına’ getirilen Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana ile Belediye Meclisinin yerine getirilen komisyonun bazı üyeleri, bugün Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile toplantı yaptı.

Gündeminde mali ve idari sorunlar olan toplantıda, sendikanın talebi üzerine, 123 çalışanın işten durdurulması, iki aylık maaş ödemeleri ve yatırımlar görüşüldü. Toplantıda maaş krizi yaşandı.

Dana’nın, “Belediye kendi kaynakları ile çalışanlarını ödesin” önerisi, sendikanın tepkisine neden oldu.

BES Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yalınkaya, çalışanların iki aylık maaş ödemesi için, 6 milyon 600 bin TL’yi ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yalınkaya, bankada kullanılabilir overdraft limitinin, 900 bin TL olduğunu, ihtiyaç duyulan 5 milyon 100 bin TL'nin tamamlanabilmesi için 51 iş gününe ihtiyaç olduğu belirterek, “bu da 26 Eylül’e denk gelir, bu durumda iki aydır ödenemeyen çalışanlar, mayıs ve haziran maaşları için iki ay daha beklemek durumunda kalacak” dedi.

Yalınkaya, belediyenin maaş ödemeleri için yeterli kaynağın bulunmaması gerekçesiyle eylemlerinin devam edeceğini açıkladı.


BES: “MAAŞLAR ÖDENMEDEN VE 123 KİŞİ GERİ ALINMADAN İŞBAŞI YAPMAYACAĞIZ”

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), “çalışanların mayıs ve haziran maaşları ödenmeden, bundan sonraki maaşların ödenmesine yönelik garanti verilmeden ve işlerine son verilen 123 kişi görevlerine geri alınmadan” işbaşı yapmayacaklarını Bakanlar Kurulu kararıyla Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı yetkilerini devralan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’ya bildirdi.

TAK muhabirinin BES Başkanı Savaş Bozat’tan aldığı bilgiye göre, sendikanın istemleri, bugün, 15.30-16.30 saatleri arasında gerçekleşen görüşmede Kemal Deniz Dana’ya iletildi.

Bozat, emekçilerin birinci istemlerinin bunlar olduğuna işaret ederek, bunların yerine getirilmesinden sonra diğer konuların konuşulabileceğini kaydetti. (tak)

DANA: ORTAK YOL BULACAĞIZ

Yasa gücünde kararnameyle Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı yetkileri verilen Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, belediye çalışanlarını biriken maaşlarının ödenmesine yönelik kaynak arayışının sürdüğünü açıkladı.

Dana, TAK muhabirinin BES ile bugün gerçekleşen görüşmeyi nasıl değerlendiği yönündeki sorusunu, “Olumsuz bir toplantı olmadı” diyerek yanıtladı.

Kemal Deniz Dana, BES’in görüşlerini ortaya koyduğunu, çalışanların birikmiş maaşlarını istemesinin doğal olduğunu ifade ederek, durdurulduğu söylenen 123 kişinin ise bugün itibarıyla çalıştığını hatırlattı.

Dana, 123 kişiyle ilgili olarak Başsavcılık ve Sayıştaylık görüşlerini incelemekte olduğunu ifade ederek, maaşların garanti altına alınmasının ancak LTB’nin mali ve idari yapısının düzeltilmesiyle mümkün olduğunu ve bu konuda BES’in de kendisiyle aynı düşündüğünü söyledi.

Kemal Deniz Dana, BES ile yeniden görüşeceklerini, sorunların çözümü ve aşılması konusunda bir orta yol bulacaklarını, bu bağlamda belediye veznelerinin çalışmamasının gelir kaybı anlamına geldiğini anlatarak, “Her koşulda, çözüme yönelik bir ortak yol bulacağız” dedi.(tak)

 

 

AYRINTILAR YARIN YENİDÜZEN GAZETESİNDE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler