1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIT DIŞI' RAPORU AÇIKLANDI
KAYIT DIŞI RAPORU AÇIKLANDI

'KAYIT DIŞI' RAPORU AÇIKLANDI

“KKTC’de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları” raporu açıklandı

A+A-

“KKTC’de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları” raporu açıklandı

 

“Eylem planı hayata geçirilmeli, halkla paylaşılmalı”

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kayıtdışı ekonominin önlenebilmesi için, paylaşma ve üretimin tüm yöntemleri kullanılarak, Kayıtdışılıkla Mücadele Stratejisi ve Kayıtdışılıkla Mücadele Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi ve sonuçlarının aşama aşama halkla paylaşılması konusunda çaba harcanılması istendi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) tarafından 4 uzmana hazırlatılan “KKTC’de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları” isimli rapor dün açıklandı.

KTTO Başkanı Günay Çerkez, bir çok sorunun temelini oluşturan kayıtdışılıkla mücadele konusunda tüm kesimlerle birlikte hareket etmeye hazır olduklarına işaret ederek “Birliktelik olmadan kayıtdışılığın üstesinden gelinemeyeceğine inanmaktayız” dedi.

 

“TOPLUMSAL MUTABAKAT ŞART”

Konuyla ilgili olarak Ticaret Odası tarafından hazırlanan raporda “Kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmak suretiyle minimize edilmesi için toplumsal mutabakat şarttır. KKTC’nin gelişmiş, kendi ayakları üzerinde duran, daha çok yatırım yapılan bir ülke olması isteniyor ve işsizlik sorununa çare bulmuş bir vatan hedefleniyorsa bu sorununun “devlet politikası” olarak ele alınıp “toplumsal mutabakatla” çözümlenmesi gerekmektedir” denildi..

KTTO’da dün öğleden sonra düzenlenen toplantı KTTO Başkanı Günay Çerkez’in konuşmasıyla başladı. Ardından “beyan edilmeyen gelir”; “kayıt dışı istihdam”; “yasa dışı ekonomi” ve “kayıt dışı milli gelir” başlığı altında hazırlanan raporla ilgili sunum hazırlayıcılar olan Göksel Saydam, Zeren Mungan, Aziz Gürpınar ve Mustafa Besimler tarafından gerçekleştirildi.

 

ÇERKEZ: “MÜCADELEDE ÇOK DAHA AKTİF OLUNMALI”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, yaptığı konuşmada, Oda olarak amaçlarından birinin de toplumsal sorunlara bütünsel bir yaklaşımla çözüm önerileri geliştirmek, bulunacak çözüm yolları ile ülkenin kalkınmasına ve refah düzeyinin yükseltilmesine katkı koymak olduğunu söyledi.

Ülkede kayıtdışılık ile mücadele konusunda bazı uygulamaların yapıldığını, son dönemde gündeme gelen muhaceret affı ve arkasından geleceği söylenen katı denetimler ile vergi kaçağının ve adaletsizliklerinin önlenmesine yönelik tedbirleri bildiklerini ve desteklediklerini ifade eden Çerkez, “Ne var ki kayıtdışılıkla mücadele çok daha aktif olmalı ve bütünlüklü bir hareket planına sahip olmalıyız. Kayıtdışılıkla mücadele bütünlüklü bir şekilde yapılmadığı zaman, daha fazla adaletsizlik ortaya çıkmakta, haksız rekabet unsurları çoğalmakta ve sarsılan adalet duygusu nedeni ile kayıt altında iş yapan işletme sahipleri kayıtdışılığa yönelmek için yeni baskılarla karşılaşmaktadırlar” dedi.

 

“HÜKÜMET, BÜTÜNLÜKLÜ BİR PLANA SAHİP DEĞİL”

Kayıtdışılık ile mücadeleyi sürdürmesi gereken esas organın hükümet ve hükümetin emrindeki bürokrasi olduğunu, buna karşın hükümetin kayıtdışılıkla mücadele konusunda bütünlüklü bir plana sahip olduğu inancında olmadıklarını anlatan Çerkez, şimdiye kadar böyle bir plandan haberdar olmadıklarını söyledi.

“KKTC’de Kayıt Dışı Ekonomi-Tanımı, Nedenleri, Yarattığı Sorunlar ve Çözüm Yolları Raporunu” kayıtdışılıkla mücadele konusuna bütünlüklü bir yaklaşımın neleri içermesi gerektiğine ışık tutmak amacıyla hazırlattıklarını ifade eden Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, şöyle konuştu:

 

“Kayıtdışılık, diğer birçok sorunun da temelini oluşturmaktadır. Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, kayıtdışılığın ortadan kaldırılarak her şeyin kurallar içersinde yürütüldüğü, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonominin oluşturulmasını hedeflemektedir. İnanıyoruz ki bu hedef, çok geniş toplum kesimleri tarafından da paylaşılmaktadır. Bu nedenle bu mücadelede tüm kesimlerle birlikte hareket etmeye hazırız ve esasen böyle birliktelik olmadan kayıtdışılığın üstesinden gelinemeyeceğine de inanmaktayız.”

Dört değerli uzmanın kendi birikimlerini tarafsız bir gözle ortaya koyması ile raporun hazırlandığına da işaret eden Çerkez, Göksel Saydam, Zeren Mungan, Aziz Gürpınar ve Mustafa Besimler’e teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu çalışmanın, toplumumuza hayırlı olmasını, kayıt altında, hepimize yarar sağlayacak, toplumsal birlik ve bütünlüğümüzü pekiştirecek şekilde büyütmeyi amaçladığımız Kıbrıs Türk ekonomisine hayırlı olmasını dilerim”

Rapor, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO), Vergi Dairesi eski müdürlerinden Göksel Saydam, Maliye Bakanlığı eski müsteşarlarından Zeren Mungan, Çalışma Bakanlığı eski müsteşarlarından Aziz Gürpınar ve DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Besimler tarafından hazırlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 746 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler