1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıplar'la ilgili öğretmen el kitabı Türkçe'de yayımlandı...
Kayıplarla ilgili öğretmen el kitabı Türkçede yayımlandı...

'Kayıplar'la ilgili öğretmen el kitabı Türkçe'de yayımlandı...

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından hazırlanan “kayıplar”la ilgili öğretmen el kitabı Türkçe olarak yayımlandı. “Kayıp Şahıslar Üzerine Tarihsel Düşünme: Öğretmen Kitabı” başlıklı kitapta bu konudaki kuram ve araştırm

A+A-

 

 

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından hazırlanan “kayıplar”la ilgili öğretmen el kitabı Türkçe olarak yayımlandı.

“Kayıp Şahıslar Üzerine Tarihsel Düşünme: Öğretmen Kitabı” başlıklı kitapta bu konudaki kuram ve araştırmalar, farklı ülkelerde kayıplar konusunda yaşananlar ve bu ülkelerin yaklaşımları, Kıbrıs’ta “kayıp” şahıslar konusunda gerek Kayıplar Komitesi, gerekse İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi gibi sivil toplum örgütlerinin yürüttüğü çalışmalar, bizim yapmakta olduğumuz çalışmalar, öğretmenlerin bu konuları sınıfta nasıl okutabileceğine ilişkin ders planları ve mantıksal temel ve bu konudaki kaynaklar yer alıyor.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin İngilizce, Türkçe ve Rumca olarak yayımladığı el kitabına ilişkin daha ayrıntılı bilgi, Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerinde bulunan Ledra Palace Oteli’nin karşısındaki dernek merkezi Dayanışma Evi’nden elde edilebilir, kitap buradan ücretsiz olarak da temin edilebilinir.

 

 

 

 

 

 


 

 

ALITHIA gazetesi:  “Kimlik tespit sürecindeki tıkanma hala aşılamadı...”

 

POLİTİS: “Kemiklerin yurtdışına gönderilmesi süreci ‘güzelleştirilmeye’ çalışılıyor!...”

 

Lefkoşa, 8 Mayıs 2012 (T.A.K): Kayıpların kimlik tespiti konusunun UNDP’nin elinde bulunduğu, bununla birlikte Kıbrıslırum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun, kimlik tespitleriyle ilgili ihalenin yabancı bir kuruma verildiği konusundaki haberleri kabul etmediği ifade edildi.

Kayıpların kimlik tespiti programının, Genetik Enstitüsü veya yurt dışındaki bir kuruluş tarafından sürdürülmesiyle ilgili kararın, artık BM’ye ve yalnızca New York’taki UNDP’ye ait olduğunu yazan Alithia, kimlik tespitleriyle ilgili sözleşmenin yeniden kendisine verilmesi amacıyla Genetik Enstitüsüyle yürütülen görüşmelerde ortaya çıkan anlaşmazlıkların ardından, UNDP’nin uluslararası ihaleye çıktığını anımsattı.

İhaleye ikisi ABD, biri de Bosna’dan olmak üzere sunulan üç teklifin, hali hazırda incelendiğini anlatan gazete, Kıbrıslırum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun, ihalenin Bosna’daki bir laboratuara verildiği konusundaki haberleri ise kabul etmediğini ifade etti.

Gazeteye göre, dün Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK’e konuşan Yakovu, malumatının BM’de yüksek seviyede bulunan resmi ve sorumlu bir kaynaktan gelmekte olduğunu; böyle bir karar alınır alınmaz Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bilgilendirileceğini söyledi.

Sözleşmenin doğrudan Genetik Enstitüsüne verilmesi konusunun kapanmadığını da belirten Yakovu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin geçtiğimiz Perşembe günü Genetik Enstitüsü’nden sözleşme konusuyla ilgili ek bilgiler istediğini ve bunların verildiğini sözlerine ekledi.

En başta, Otonom Komite-UNDP ve Genetik Enstitüsü arasında gerçekleştirilen müzakerelerde sonuca varılmadığı zaman, BM’nin uluslararası ihaleye çıktığını yineleyen Yakovu, kendilerinin buna tepki gösterdiğini ve göstermeye devam etmekte olduğunu belirtti.

Yakovu’nun, UNDP’nin ihaleyi Kıbrıs dışındaki bir kuruluşa mı yoksa programı Genetik Enstitüsüne mi vereceği konusunda tahmin yapacak pozisyonda olmadığını yazan gazete, yalnızca UNDP’nin ele almakta olduğu prosedürel ve hukuki konular bulunmakta olduğunu ifade etti.

Haberde, kayıpların kimlik tespiti programı konusunda önümüzdeki günlerde gelişmeler yaşanmasının ihtimal dâhilinde bulunduğu da belirtildi.

BM’nin, kayıpların kimlik tespiti programıyla ilgili ihaleyi yurt dışındaki laboratuarlardan birine vermesi durumunda, Rum tarafının, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki temsilcisi vasıtasıyla görüşünü belirtmesi gerekeceğini yazan gazete, Rum Yönetiminin yanıtının olumlu olması halinde, kimlik tespiti programının Kıbrıs’ta çalışmakta olan Antropoloji merkezinin de işbirliğiyle yurt dışında devam edeceğini kaydetti.

Kayıp Şahıslar Komitesine bağlı olan Antropoloji merkezinin, kayıp kemiklerinden aldığı örnekleri yurt dışındaki laboratuara göndereceğini yazan gazete, sonuçlar Antropoloji merkezine döndüğü zaman ise, kemikler ailelere teslim edilmeden önce, sonuçların kontrol edileceğini (doğrulanacağını) ekledi.

Kayıp kalıntılarına kimlik tespiti yapılması sürecinin durduğuna işaret eden gazete, kayıp kazılarının ise devam etmekte olduğunu belirtti.

Politis ise “Sözleşme Gelmedi” başlıklı haberinde, normal şartlarda imzalanması için Bosna’daki “ICMP” adlı Genetik Enstitüsüne verilecek olan sözleşmenin, UNDP’nin New York’taki merkezinden Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Lefkoşa’daki ofisine bu hafta içerisinde gönderilmesinin beklendiğini yazdı.

Bosna’daki enstitünün, Kıbrıs’taki kayıp şahısların kimlik tespiti programının devredilmesi için çıkılan ihalede galip geldiğini kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Bosna’daki enstitünün ihalede galip geldiğinin Kayıp Şahıslar Komitesi’ne bildirildiğini ileri sürdü.

Başkanlık Komiseri Yakovu’nun da dün söylediği gibi, ihalede bir kazanan olmasının programın “göç ediyor” anlamına gelmediğini iddia eden gazete, Yakovu’nun, bu durumun bozulması ve programın Genetik Enstitüsü’nde kalması olanağı bulunduğuna işaret ettiğini belirtti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, son günlerde yeni çabalar harcanmakta olduğunu da yazan gazete, Genetik Enstitüsü’nün Kayıp Şahıslar Komitesi’ni, programı kendi şartlarıyla üstlenebileceği konusunda temin etmekte olduğunu ifade etti.

Bazı “kaynakların” gazeteye konunun hali hazırda kapanmış olarak kabul edildiğini söylediklerini de yazan gazete, sadece programın yurt dışına “göç etmesinin güzelleştirilmeye çalışıldığını” ekledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 8.5.2012)

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler