1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYIPLARLA İLGİLİ İLK SONUÇLAR ÇIKIYOR
KAYIPLARLA İLGİLİ İLK SONUÇLAR ÇIKIYOR

KAYIPLARLA İLGİLİ İLK SONUÇLAR ÇIKIYOR

Kayıpların iskelet örneklerine yapılan genetik analizlerin sonuçlarının, birkaç hafta içerisinde Bosna’daki laboratuardan gönderilmiş olacağı haber verildi.

A+A-

 

 

Kayıpların iskelet örneklerine yapılan genetik analizlerin sonuçlarının, birkaç hafta içerisinde Bosna’daki laboratuardan gönderilmiş olacağı haber verildi.

Haravgi’nin haberine göre, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslı Rum üyesi Aristos Aristotelus, Bosna’daki ICMP Genetik Laboratuarına gönderilen 281 iskelet örneği üzerinde yapılan genetik analizlerin sonuçlarının, birkaç hafta içerisinde çıkmasının beklendiğini söyledi.

Haberde, bu iskelet örneklerinin 60-70 kayıp kişiye ait olduklarının tahmin edilmekte olduğu anımsatıldı.

Kayıp Şahıslar Komitesinin üçüncü üyesi olan Christophe Girod’un görevinden ayrılmasının akabinde, kendisinin ve Komite’deki Kıbrıslı Türk üye Gülden Plümer Küçük’ün sık sık görüşmekte olduklarını dile getiren Aristotelus, Gülden Plümer Küçük ile kayıplarla ilgili programın şu an içerisinde bulunduğu geçiş dönemiyle ilgili organizasyon konularını ele almakta olduklarını söyledi.

Aristotelus, şu an ele almakta oldukları en önemli konulardan birinin, Bosna’ya gönderilen iskelet örneklerinden çıkan ilk sonuçların karşılanması için zemin hazırlanması olduğunu belirtti.

İlk sonuçların, Bosna’daki laboratuardan önümüzdeki haftalar içerisinde gelmesinin beklendiğini yineleyen Aristotelus, organizasyon yapısının da kurulmakta olduğunu dile getirdi.

Bu amaca yönelik olarak, işe alımlara başladıklarını ifade eden Aristotelus, kimlik tespiti koordinatörü ile antropologların kısa zaman içerisinde çalışmaya başlayacağını, genetikçilerin de eşleştirme (matching) işlemleriyle uğraşacaklarını ekledi.

Yurt dışındaki enstitünün, iskelet örneklerine sadece genetik analiz yapacağını, bunun için kayıp yakınlarının DNA kodlarına sahip olacağını ve enstitünün sonuçların bu kodlarla uyup uymadığını söyleyeceğini anlatan Aristotelus, geriye kalan işlemlerin Kıbrıs’ta, bir diğer ifadeyle Kayıp Şahıslar Komitesinin laboratuarlarında yapılacağını kaydetti.

Bunun, bir geçiş döneminde bulunmalarından dolayı çok kritik bir aşama olduğunu söyleyen Aristotelus, işleyişin değiştiğini; işin tam ve iyi şekilde yapılacağından emin olmak istediklerini belirtti.

Komite’nin 3’ünci üyesi olan Christophe Girod’un görevinden ayrılmasından sonra da programın normal şekilde işlediğini dile getiren Aristotelus, mevcut aşamanın önemli olmasından dolayı, Küçük’le olan görüşmelerini hızlandırdıklarını ve artık daha sık görüşmekte olduklarını yineledi.

Hali hazırda, “nasıl gittiklerine” dair görüşlerini belirtmeleri amacıyla yurt dışından uzmanlar getirdiklerini söyleyen Aristotelus, uzmanların, sistemin şu anki işleyiş şeklinden çıkan sonuçları gayet iyi olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Rum Kayıp Yakınları Komitesi Genel Sekreteri Nikos Theodosiyu’nun kısa zaman önce yaptığı ve “Türkiye’nin Kayıp Şahıslar Komitesi ile işbirliğinde bulunmaması halinde, kayıpların yarısının kayıp olarak kalacaklarına” dair açıklamasının kendisine anımsatılması üzerine Aristotelus, konuya müdahil tüm tarafların ve Türkiye’nin işbirliğinin, kayıpların akıbetinin belirlenmesiyle ilgili çabalara yardımcı olacağını kaydetti.

Doğal olarak, bunun siyasi aşamada da gözden geçirilmekte ve ele alınmakta olan bir konu olduğunu ifade eden Aristotelus, konuya olumlu yanıt beklemekte olduklarını belirtti.

Kayıp Şahıslar Komitesine yeni bir üçüncü üye atanması konusundaki soruya karşılık olarak ise Aristotelus, kısa zaman içerisinde işlemlerin hızlandırılmasının beklendiğini ve mekanizmaların harekete geçirildiğini kaydetti.

Aristotelus, yaz tatilinin ardından Girod’un yerine başkasının atanmasıyla ilgili işlemlerin hızlandırılmasının beklendiğini yineledi.

Kayıp yakınlarının bilgilendirilmesi konusunda ise Aristotelus, kayıp yakınlarının birkaç haftadır bütün gelişmelerle ilgili olarak bilgilendirildiklerini söyledi.

Kayıp yakınlarının, Girod’un ayrılmasından birkaç gün önce de bilgilendirildiklerini dile getiren Aristotelus, kayıp yakınlarıyla sürekli istişare içerisinde olduklarını kaydetti.

Kazı çalışmalarıyla ilgili olarak ise Aristotelus, kazıların normal seyrinde devam etmekte olduğunu, 6 ekibin KKTC, 2 ekibin de Güney Kıbrıs’ta çalışmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Haber diğer gazetelerde de geniş bir şekilde yer buldu.

 

 

 

 

Bu haber toplam 518 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler