1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYIPLARIN TESPİTLERİ KALDIĞI YERDEN
KAYIPLARIN TESPİTLERİ KALDIĞI YERDEN

KAYIPLARIN TESPİTLERİ KALDIĞI YERDEN

Kıbrıs Rum Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün, kayıplarla ilgili veri bankasını ilgili taraflara teslim etmesinin akabinde, kayıpların kimlik tespiti sürecinin de yeniden başladığı ifade edildi.

A+A-

 

 

Kıbrıs Rum Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün, kayıplarla ilgili veri bankasını ilgili taraflara teslim etmesinin akabinde, kayıpların kimlik tespiti sürecinin de yeniden başladığı ifade edildi.
Kayıpların kimlik tespitlerinin yeniden başladığını ve ilk DNA örneklerinin de Bosna’ya gönderildiğini yineleyen Fileleftheros, Kıbrıslı Türk kayıplarla ilgili DNA örneklerinin Kıbrıs Türk tarafına, Kıbrıslı Kıbrıslı Rumlarla ilgili DNA örneklerinin de Rum kesimine teslim edildiğini kaydetti.
Gazete, kimlik tespiti süreci çerçevesinde, istihdam edilecek olan bir Kıbrıslı Türk genetikçi ile bir Kıbrıs Rum genetikçinin, Bosna’daki laboratuarın tetkiklerinin sonuçlarına dayanarak kimlik tespitleri yapacaklarını da anlattı.

DİMİTRİU ENSTİTÜDEN İSTİFA ETTİ

Gazete başka bir haberinde ise, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu üyelerinden, eski Rum Eğitim Bakanı Andreas Dimitriu’nun, görevinden istifa ettiğini haber verdi.
Dimitriu’nun Yönetim Kurulu başkanlığına aday olduğunu, ancak seçilmediğini kaydeden gazete, Dimitriu’nun istifa mektubunda, yönetim kurulunun yeni birleşimiyle birlikte, kayıpların kimlik tespiti programının yurt dışına gitmesine yol açan eğilimlerin güçlü bir şekilde kalmaya devam ettiğini savunduğunu kaydetti.
Kayıpların kimlik tespiti programının yurt dışına taşınmasının, ulusal ve bilimsel bir yenilgiden ibaret olduğunu dile getiren Dimitriu, Enstitü yönetiminin, enstitü personeliyle birlikte, kendi çıkarlarını ulusal çıkarlardan üstün tuttuklarını belirtti.
Dimitriu, bunun gerek başka öncelikler, gerek BM protokolünde talep edilen denetlemelerden korkulmasından dolayı gerçekleştiğini düşündüğünü ekledi.

“KKTC’DEN KAYIP YAKINLARINA RESMİ BELGEYLE ÇAĞRI” İDDİASI

Simerini gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, KKTC makamlarının, Yunanca yazılmış resmi bir belgeyle, Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarını, yakınlarının nasıl öldürüldüklerinin araştırılmasına başlanması için KKTC’ye gelip ifade vermeye çağırdıklarını ileri sürdü.
KKTC makamlarının Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarını telefonla arayarak, KKTC’ye gelip ifadeye vermeye çağırması üzerine, konunun yaklaşık bir ay önce “Sigmalive” tarafından gündeme getirildiğini kaydeden gazete, kayıp yakınlarının artık üzerinde “KKTC Polis Müdürlüğü Lefkoşa” yazan resmi belgelerle ifadeye çağrılmakta olduklarını ifade etti.
Ahilleas Dimitriadis isimli Kıbrıslı Rum avukatın, kayıp yakınlarını sakinleştirdiğini ve “insanların eylemlerinin devletlerin tanınmasını teşkil etmediği” şeklinde bir değerlendirmede bulunduğunu kaydeden gazete, Thanasis Athanasiu isimli başka bir avukatın ise, KKTC makamlarının, “Rum kayıplarla ilgili olarak KKTC’de de soruşturma başlatıldığından dolayı, kayıp yakınlarının KKTC polis müdürlüğünde bulunmalarını talep eden bir belgeyi” kayıp yakınlarına iletilmek üzere avukatlarına gönderdiğini söylediğini anlattı.
Kıbrıs Rum Hukuk Dairesi’nin, kayıp yakınlarının KKTC’ye gelip gidip ifade vermesinin iyi olacağı şeklindeki değerlendirmesine rağmen, kayıp yakınlarının ise, konuya kuşkuyla yaklaşmakta olduklarını belirten gazete, avukatlarıyla birlikte KKTC’ye geçip Polis Müdürlüğüne giden kayıp yakınlarının, (kayıplar konusunda Türkiye aleyhindeki) başvuruları sırasında AİHM’ye sundukları belgelerin aynılarını KKTC makamlarına da sunduklarını ifade etti.
Kayıp yakınlarının, KKTC’ye gelip ifadeye vermelerinin, KKTC’nin tanınması hareketinden ibaret olacağından korktuklarını kaydeden gazete, Rum avukat Ahilleas Dimitriadis’in, bu soruşturmanın KKTC’de yapılmasının, AİHM’nin Türkiye’den kayıplarla ilgili yaptığı araştırmalar konusunda bilgi vermesini istemesinden kaynaklandığına dikkati çekti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler