1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taşınmasının, süreci hızlandıracağına inanmak çok zordur'
Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taşınmasının, süreci hızlandıracağına inanmak çok zordur

'Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taşınmasının, süreci hızlandıracağına inanmak çok zordur'

*** İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ve Katliam Kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”den çağrı: “DNA sorununun çözülerek sürecin hızlandırılmasını talep ediyoruz...” “Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taş

A+A-

***  İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ve Katliam Kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”den çağrı: “DNA sorununun çözülerek sürecin hızlandırılmasını talep ediyoruz...”

 

“Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taşınmasının, süreci hızlandıracağına inanmak çok zordur...”

 

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Savaş ve Katliam Kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”, dün akşam yaptığı açıklamada, Kayıplar Komitesi’nin DNA ile ilgili sorunları süratle çözmesini ve sürecin hızlandırılmasını talep etti. İki toplumlu kayıp yakınlarının ve katliam kurbanlarının oluşturduğu örgüt, “Kayıpların kimlik tespitinin yurtdışına taşınmasının süreci hızlandıracağına inanmak çok zordur” dedi.

Bir süreden beridir, özellikle Birleşmiş Milletler çevrelerinin “kayıplar”dan geride kalanların DNA tespitleri için Bosna-Hersek’teki bir Amerikan Enstitüsü’yle anlaşarak, kimlik tespitlerinin yurtdışına taşınması ve Kıbrıs’taki Genetik Enstitüsü’yle ilişkilerin kesilmesi yönündeki çabalarına ilişkin söylentiler, özellikle Kıbrıslırum basınında geniş biçimde yer almaktaydı. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana antropolojik analizi yapılan kayıplardan geride kalanların kimlik tespiti için Genetik Enstitüsü’ne gönderilmeyişi, Kayıplar Komitesi’nin bazı üyeleriyle Enstitü arasında yaşanan anlaşmazlıklar durumu iyice germiş ve DNA için Kayıplar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı tarafından Mayıs 2011’den bu yana Enstitü’ye tek bir örnek dahi gönderilmemişti. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’nin, “proje bittikten sonra kayıplarla ilgili yapılan tüm çalışmaların kendi mülkiyetlerinde olması gerektiği” yönündeki talebi de gerginlik yaratan söylentiler arasındaydı. Tüm bu süreçten en ağır yarayı “kayıp” yakınları aldı çünkü Antropoloji Laboratuvarı’nda 2008’den günümüze dek yaşanan tıkanıklık sonucunda, kazılarda bulunmuş olan 500’den fazla “kayıp şahıs”tan geride kalanlar kutular içerisinde analizi ve kimlik tespitini beklerken, “kayıplar”ın yaşlı eşleri ve yaşlı anneleri de teker teker vefat ediyor ve bu gecikmeler nedeniyle sevdiklerinden geride kalanları alıp toprağa veremiyordu...

İki Toplumlu Kayıp Yakınları’nın ortak örgütü “Birlikte Başarabiliriz” dün toplanarak bu konuları ele aldı ve şu açıklamayı yaptı:

“İki Toplumlu Kayıp Yakınları, Savaş ve Katliam Kurbanları örgütü “Birlikte Başarabiliriz” bugün toplanarak, kazılarda bulunmuş olan kayıplardan geride kalanların kimliklendirme sürecindeki çok büyük gecikmeleri tartışarak şu noktalar üzerinde durmuştur:

1.    Kayıp şahıslar konusunda son yıllarda gerçekleşen ilerleme, herkes tarafından son 50 yıl içerisinde yaşanan iki toplumlu çatışmalardan sonra en önemli olumlu gelişme olarak görülmekteydi. Kayıp yakınları için açılan bu umut penceresi, kayıp yakınlarını sevdiklerini arama yönünde teşvik etmiş ve Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kayıp yakınları bir araya gelerek ortak bir hedef için birbirlerine yardımcı olmaya başlamışlardır. Tüm Kıbrıs halkı için bu süreç, uzlaşmanın mümkün olduğu ve eğer ortada iyi niyet varsa sorunların çözüleceği umudunu doğurmuştur. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak müdahil olduğu en büyük başarı da bu olmuştur ve bunu korumak da Birleşmiş Milletler’in görevi olmalıdır.

2.    Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana bu süreçte yaşanan talihsiz tıkanıklık, bu gelişmeleri sekteye uğratmıştır. Pratikte son bir yıl içerisinde kimliklendirme yapılmamış ve halen kazılarda bulunmuş olan yüzlerce kayıptan geride kalanlar kutular içerisinde bekletilmektedir. Bu durum Kıbrıs’ı ikiye bölen hattın her iki tarafındaki kayıp yakınları arasında büyük üzüntüye yol açmış ve genel olarak toplumda da herhangi bir ilerleme olabileceği yönünde karamsarlığa yol açmıştır.

3.    Kayıp yakınları şimdi içinde bulunulan durumu anlaşılamaz olarak addetmektedir ve Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’ın birlikte çalıştığı bu en büyük başarının bizzat tehdit altında olduğunu görmekten büyük üzüntü duymaktadır. Kayıp yakınları, tüm ilgili taraflarla Kayıp Şahıslar Komitesi arasında ortaya çıkmış olabilecek sorunların ivedilikle çözümlenmesini ve bu yapılarak sürecin daha da hızlandırılmasının sağlanmasını istiyor. Kayıp yakınlarına göre, kimlik tanımlama sürecinin yurtdışına taşınmasının süreci hızlandırılacağına inanmak çok zordur.

Bu noktalara dikkat çeken İki Toplumlu Kayıp Yakınları örgütü, tüm ilgili taraflara çağrıda bulunarak sorunların ivedilikle çözümlenmesini ve kayıpların kimliklendirme sürecinin mümkün olan en kısa sürede tekrar başlatılması gerektiğini hatırlatmaktadır. Bu mesajı tüm ilgili taraflara iletmek üzere Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kayıp yakınlarından oluşan bir delegasyon, tüm ilgili taraflarla bizzat görüşerek ortaya çıkmış olan sorunları tartışmaya çalışacaktır.”

 

 


 

 

Kayıplar Komitesi’ne 14 geçici personelle takviye...

 

Lefkoşa, 23 Mart 12 (T.A.K): Kıbrıslırum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne hemen 14 geçici personelin (kadrosuz personel) alınması için Kıbrıslırum Meclisi’nin onayını istedi.

Fileleftheros gazetesi “Kayıpların Kazı Ekibi Temizlendi... Kayıp Şahıslar Komitesinde 14 Geçicinin Alınması Yönünde Yakovu’dan Meclise Çağrı ” başlıklarıyla verdiği haberinde, 14 personelin belirli bir müddet çalışacağını ve kazı ekipleri ile antropoloji laboratuarını destekleyeceğini belirtti.

Habere göre Yakovu, Kıbrıslırum Meclisi Ekonomi Komitesi Başkanı Nikolas Papadopulos’a gönderdiği mektupta, Komiteye geçici personel alınmasının ivedi olduğunu, çünkü kazı ekipleri ve antropoloji laboratuarının, mevcut geçici personellerin başka hizmetlere atanmasından dolayı personelsiz kaldığını ve bunun hemen desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

14 kişinin işe alınma sürecinin, Meclis’in kamu açığını ve kamu maaşlarını sınırlama çabası içerisinde kamudaki işe alımları dondurduğu 2012 yılı devlet bütçesinin onaylanması öncesinde başladığını aktaran gazete, Yakovu’nun, belirlenen mevkilerin, bahse konu yasaklayıcı önlemden çıkarılmasına ilişkin Meclis’in kararını beklediğini kaydetti.

Politis gazetesine göre ise Yakovu, personel alımı konusunun çok önemli olduğunu, çünkü kısa bir süre içerisinde, komite personelini eğitmek üzere yabancı uzmanların adaya geleceğini aktardı.

 

KOMİTE İLE ENSTİTÜ GÖRÜŞMESİ

Politis gazetesi ayrıca, “İmzalar Ya Da Yurtdışı... KŞK-Enstitü Arasında Önemli Randevu” başlıklarıyla verdiği haberinde Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Kıbrıs Genetik Enstitüsü arasında bugün bir görüşme olacağını belirtti.

Gazete UNDP aracılığıyla, kayıpların kimlik tespiti programının yurtdışındaki enstitülerde yapılması konusunda faaliyete geçirilen ihale sürecinin süresinin sona ermesine az bir müddet kala, Komite ile Kıbrıs Genetik Enstitüsünün, programın Kıbrıs’ta kalıp kalmayacağının belirlenmesi yönünde bugün önemli bir görüşme yapacağını yazdı.

(TAK Haber Ajansı Rumca Bülteni’nden – 23.3.2012)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler