1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP'LARIN DNA İHALESİ SONUÇLANDI
KAYIPLARIN DNA İHALESİ SONUÇLANDI

'KAYIP'LARIN DNA İHALESİ SONUÇLANDI

Kayıp Şahıslar Komitesi, genetik laboratuar ihalesinin sonuçlandığını açıkladı.

A+A-

 

Kayıp Şahıslar Komitesi (CMP), genetik laboratuar ihalesinin sonuçlandığını ve merkezi Bosna Hersek’te bulunan Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) ile sözleşmeyi sonuçlandırma aşamasında olunduğunu açıkladı.

CMP’den yapılan yazılı açıklamada, ihaleye dünya genelinde tanınmış birden çok genetik laboratuar kuruluşunun katıldığı ve ihalede Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının koşullarının kullanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, CMP’nin kayıpların kimlik tespit süreci çalışmalarında, kazı, kimlik tespiti ve kalıntıların kayıp yakınlarına tesliminde dünya tarafından benimsenmiş en iyi bilimsel yöntemler kullanılmasına özellikle dikkat ettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, CMP’nin, kayıpların bulunması ve kimlik tespit çalışmaları projesinin mümkün olan en yüksek standartlarda ve gecikme yaşanmadan devam etmesinin sağlanması için, gereken tüm tedbirleri almaya çalıştığı da belirtildi.

Açıklamada, “Kıbrıslı Rumların Aile Referans Örnek Veritabanı’nın Kıbrıs Rum Liderliğinin, Kıbrıslı Türklerin Aile Referans Örnek Veritabanı’nın ise Kıbrıs Türk Liderliğinin muhafazasında olmasının amaçlandığı” belirtildi.

Kayıp kalıntılarının Lefkoşa’daki CMP Antropoloji Laboratuarında muhafazasına devam edileceği ifade edilen açıklamada, ICMP’ye sadece DNA testi için gerekli olan örneklemelerin verileceği, nihai kimlik tespitinin iki toplumlu genetik uzmanları ekibi tarafından yapılacağı kaydedildi.

CMP açıklamasında, kayıp aile ve yakınlarına gösterilen işbirliği ve destek ile Kıbrıs Nöroloji Enstitüsü’ne katkılarından dolayı teşekkür edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler