1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıplar'ı ve 'toplu mezarlar'ı anlattık...
Kayıpları ve toplu mezarları anlattık...

'Kayıplar'ı ve 'toplu mezarlar'ı anlattık...

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 3-6 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kültürel Farklılıklar ve Sosyal Dayanışma” konulu İkinci Uluslararası Akademik Konferans’a katılarak “kayıplar” ve “toplu meza

A+A-

 

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 3-6 Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Kültürel Farklılıklar ve Sosyal Dayanışma” konulu İkinci Uluslararası Akademik Konferans’a katılarak “kayıplar” ve “toplu mezarlar”la ilgili çalışmalarımızı bir power-point sunuşuyla, fotoğraflar aracılığıyla anlattık, uluslararası konferansa katılan yabancı akademisyenlerin sorularını yanıtladık.

Konferansa bizimle birlikte Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eğitim Direktörü Alev Tuğberk de katılarak, “Kayıplar”la ilgili olarak derneğin Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak hazırlamış olduğu öğretmenlere kaynak kitabın yanısıra derneğin diğer yayınlarını bir power-point sunuşuyla anlattı.

Konferansta “kayıplar”la ilgili oturum öncesinde ise Alev Tuğberk’le birlikte Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin hazırladığı “kayıplar”la ilgili kaynak kitabı ODTÜ kampüsünde sergileyerek uluslararası katılımcılara ücretsiz olarak sunduk. Uluslararası katılımcılar, derneğin diğer yayınlarını da ücretsiz elde etme fırsatı buldular...

“Kayıplar” konusunda 2002 yılından bu yana YENİDÜZEN’de bu sayfalarda yürüttüğümüz çalışmaları anlattığımız sunuşumuza yabancı akademisyenler büyük ilgi gösterdiler. Sunuşumuzda okurlarımızın yardımlarıyla bazı “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’ı nasıl bulduğumuzu fotoğraflarla anlattık, yabancı katılımcıların “kayıplar” konusundaki sorularını yanıtladık.

 

 


 

 

 

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR çokkültürlü atölye çalışması düzenliyor...

 

“Ötekinin hikayesini dinleyerek tavırların değişmesi...”

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, 10 Temmuz 2012 Salı günü sabah saat 09.30 ile öğleden sonra 16.00 arasında çokkültürlü tam gün bir atölye çalışması düzenliyor. “Ötekinin hikayesini dinleyerek tavırların değişmesi” başlıklı atölye çalışmasında, çatışma içinde olan ya da çatışmalar yaşamış olan toplumlarda tarih öğreniminde tarih kitaplarının kullanımı ele alınacak.

İsrail, Filistin, Almanya ve Kıbrıs’tan 20-30 yaş arası gençlerin katılacağı atölye çalışmasını İsrail ve Filistin’den profesörler yönetecek. Atölye çalışması İngilizce olarak yapılacak. Bu atölye çalışmasına katılmak isteyenlerin ahdr.mide@gmail.com mail adresine 7 Temmuz 2012 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Atölye çalışması, Derinya Belediyesi’nin yanısıra Köln Şehri Çocuklar, Gençlik ve Aileler Departmanı, Orta Doğu’da Barış Araştırmaları Enstitüsü PRIME ve Tel Aviv’deki Kibbutzim Eğitim Koleji’yle işbirliği içerisinde yapılıyor. Gençler için atölye çalışması 7-16 Temmuz 2012 tarihleri arasında Derinya bölgesinde gerçekleştirilecek. Kıbrıs’tan da Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum gençler bu atölye çalışmasına Filistinli, İsrailli ve Alman gençlerle birlikte katılacak.

10 Temmuz günü Ledra Palace Oteli karşısındaki Dayanışma Evi’nde yapılacak bir günlük bu atölye çalışması ardından ise Lefkoşa’da bir de yürüyüş yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 763 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler