1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP'LARDA YENİ DÖNEM Mİ?
KAYIPLARDA YENİ DÖNEM Mİ?

'KAYIP'LARDA YENİ DÖNEM Mİ?

GİROD, KAYIPLAR KOMİTESİ’NDEN İSTİFA ETTİ… Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Üçüncü Üyesi Birleşmiş Milletler Temsilcisi Christoph Girod’un dün Kayıplar Komitesi’ndeki görevinden istifa ettiği öğrenildi. Girod’nun İsviçr

A+A-

 

 

GİROD, KAYIPLAR KOMİTESİ’NDEN İSTİFA ETTİ…

 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Üçüncü Üyesi Birleşmiş Milletler Temsilcisi Christoph Girod’un dün Kayıplar Komitesi’ndeki görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Girod’nun İsviçre’de iş bulduğu ve Kıbrıs’tan ayrılarak İsviçre’ye dönme planları yaptığı söyleniyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nde Birleşmiş Milletler tarafından atanmış olan Üçüncü Üye Christoph Girod, Kıbrıs Genetik Enstitüsü’yle anlaşmazlıklar yaşamış ve “kayıplar”ın kimlik tespit sürecinin Kıbrıs’tan alınarak Bosna’daki bir Amerikan Enstitüsü’ne taşınması için yoğun çaba harcamıştı. Kıbrıs’taki Genetik Enstitüsü’yle sorunları çözemeyen Girod’ya talep etmekte olduğu “kayıp” yakınlarının DNA veri tabanı Enstitü tarafından verilmemişti. Genetik Enstitüsü “kayıp” yakınlarından toplanmış olan DNA örneklerinden oluşan DNA veri tabanını, Avrupa Birliği yasaları çerçevesinde, ailelerin onayı olmaksızın Kayıplar Komitesi dahil, hiçbir makama veremeyeceğini, bunun AB yasaları çerçevesinde “kişisel verilerin korunması”nın ihlali anlamına geleceğini belirtmekteydi.

Girod, özellikle Genetik Enstitüsü yetkilileriyle tartışmalarda inatlaşmalar yaşamış ve soruna bir BM yetkilisi olarak çözüm üretememişti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP ise “çare”yi “uluslar arası ihale” açarak kimlik tespit sürecinin yurtdışına taşınmasında bulmuştu. Bu “ihale”yi Amerikan eski büyükelçisi Thomas Miller’in başkanlığını yaptığı Bosna’daki bir Amerikan enstitüsü kazanmıştı. Ancak Kayıplar Komitesi’nin elinde tüm “kayıp” yakınlarının DNA veri tabanı bulunmadığı için Bosna’yla kimlik tespit süreci de harekete geçirilememişti.

Girod’un istifa etmesiyle birlikte Kıbrıs Genetik Enstitüsü’yle Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum üyelerinin yeni bir süreç başlatıp başlatmayacağı henüz bilinmiyor.

 

 

 

 

Bu haber toplam 3360 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler