1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP'LAR KONUSUNDA UYARI: UZLAŞIN
KAYIPLAR KONUSUNDA UYARI: UZLAŞIN

'KAYIP'LAR KONUSUNDA UYARI: UZLAŞIN

Kayıplardaki anlaşmazlık konusunda Kıbrıs Rum Hükümeti uyardı:“Uzlaşın!”

A+A-

 

 

Kayıplardaki anlaşmazlık konusunda Kıbrıs Rum Hükümeti uyardı:

 

“Uzlaşın!”

 

Kazılarda bulunan kayıpların kimliklerinin belirlenmesi sürecinde BM ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ile Genetik Enstitüsü arasında yaşanan anlaşmazlık ve akabinde UNDP’nin yeni ihaleye gitmesi sonrasında Kıbrıs Rum hükümetinden taraflara “uzlaşın” çağrısı geldi.
Alithia ve diğer gazeteler, Rum hükümeti adına dün açıklamada bulunan sözcü Stefanos Stefanu’nun Genetik Enstitüsü ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne “uzlaşmalar” çağrısında bulunduğunu yazdılar.
Alithia gazetesi, “Kayıplar Konusunda Kararlar” başlığı altında verdiği haberde, BM adına kayıplar konusunu idare eden UNDP’nin internet sayfasında, kayıpların kimliklerinin tespiti süreci için yeni ihale şartlarını duyurmasının ardından Stefanu’nun da dün bir açıklama yaptığını yazdı.

“YOĞUN ÇABA SARF ETTİK”

Habere göre Stefanu, hükümet olarak Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi ve Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini, geçmişte gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas gerekse danışmanı Yorgos Yakovu’nun anlaşmanın giderilmesi yönünde taraflarla görüşmeler yaptıklarını söyledi.
Hükümet olarak konu hakkında taraflara çözüm empoze edemeyeceklerini vurgulayan Stefanu, tarafları geri adımlar atarak uzlaşıya varmaya çağırdı.
Öte yandan gazete, Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu’nun bugün toplanarak konu hakkında kesin kararlar almasının beklendiğini yazdı.
Politis ise konuya ilişkin haberini, “Yakınlar Umutsuzluk İçerisinde… Hükümet Enstitü ile Komite Arasında Mesafeli Davrandı” başlıkları altında verirken, dün UNDP’nin kayıpların kimliklerinin tespiti konusunda yeni ihaleye çıktığı haberinin duyulmasının ardından kayıp yakınlarının büyük hayal kırıklığı ve üzüntü yaşadıklarını yazdı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler