1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kayıplar Komitesi’nden 'kayıp' yakınlarına bilgi...
Kayıplar Komitesi’nden kayıp yakınlarına bilgi...

Kayıplar Komitesi’nden 'kayıp' yakınlarına bilgi...

Kayıplar Komitesi yetkilileri, dün ve önceki gün, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları derneklerinin yanısıra İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” derneği temsilcileriyle g

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi yetkilileri, dün ve önceki gün, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları derneklerinin yanısıra İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” derneği temsilcileriyle görüşerek, “kayıplar süreci”nin içinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi.

Önceki gün Kayıplar Komitesi yetkilileri Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ve Kıbrıslırum Kayıp Yakınları Derneği temsilcileriyle Ledra Palace’taki Medya Merkezi’nde biraraya gelerek, özellikle “kayıplar” sürecinde kimlik tespitinde yaşanmakta olan anlaşmazlıklar hakkında bilgi verdi.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” derneği temsilcileri ise dün sabah Kayıplar Komitesi yetkilileriyle, Ledra Palace Oteli’ndeki Kayıplar Komitesi binasında görüştü.

 

FİLELEFTHEROS’UN HABERİ

Fileleftheros gazetesi  Otonom Kayıp Şahıslar Komitesindeki BM Temsilcisi Christof Girod’un, (geçerli olan uluslararası prototipler [kalıplar] temelinde) önerilen sözleşmeyi imzalaması için Enstitüye bir buçuk hafta müddet verdiğin, aksi taktirde kimlik tespitleriyle ilgili ihaleyi yabancı bir şirkete vereceğini ileri sürdü.

Böyle bir durumun, kimlik tespitleri programının Kıbrıs’ın dışına çıkmasına sebep olacağına dikkat çeken gazete, böyle bir şeyi kimsenin istemediğini belirtti.

Girod’un bu meseleyi, iki toplumdan kayıp yakınları komiteleriyle yaptığı toplantıda dile getirdiğini aktaran gazete, komitelere konuyla ilgili dile getirdikleri tezlerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Habere göre Girod, geriye dönüşün olmayacağının, çünkü ilan edilen ihalede bazı uluslararası prototiplerin ortaya konduğunun ve bu temelde ihaleye başvuru yapıldığının bilinmesi gerektiğini, BM’nin bundan geri adım atamayacağını ifade etti.

Girod, BM’nin gerçekten kimlik tespiti programının Kıbrıs’ta kalmasını istediğini, bunun iki toplum arasındaki işbirliğinin bir göstergesi olduğunu ve bunun belki de bu kadar uyumlu bir işbirliğinin olduğu tek alan olduğunu söyledi.

Kayıp yakınlarının sorularını yanıtlayan Girod, Enstitünün, BM’nin istediği prototiplere yanıt verebileceğini belirterek, BM’nin, hatalardan kaçınılması için uluslararası alanda, yapılan kimlik tespitlerinde olduğu gibi çifte denetim olmasını istediğini söyledi.

 

İKİ TOPLUMLU KAYIP YAKINLARI DERNEĞİ’YLE GÖRÜŞME

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” Derneği temsilcileriyle dün sabah Ledra Palace Oteli’ndeki Kayıplar Komitesi ofisinde toplantı yapan Kayıplar Komitesi yetkilileri Gülden Plümer Küçük, Aristo Aristotelis ve Christof Girod, “kayıplar” sürecinde hangi noktada bulunulduğu hakkında ayrıntılı bilgi vererek, soruları yanıtladı.

Antropoloji Laboratuvarı’nın genişletildiğini, önümüzdeki günlerde 14 yeni istihdam yapılarak laboratuvarın çalışmasının hızlandırılacağını anlatan Kayıplar Komitesi yetkilileri, DNA analizine gönderilmek üzere 200’den fazla örneğin hazır tutulduğunu ancak DNA analizlerini yürütmekte olan Genetik Enstitüsü’yle henüz anlaşmaya varamadıklarını anlattılar. Genetik Enstitüsü’yle anlaşmaya varılmaması halinde, DNA analizlerinin açılan ihale çerçevesinde seçilecek yurtdışından bir laboratuvarda yürütüleceğini kaydeden Kayıplar Komitesi yetkilileri, Genetik Enstitüsü’yle hangi konularda anlaşmazlıklar bulunduğu hakkında da bilgi verdiler. Kayıplar Komitesi’nde üçüncü üye olarak görev yapmakta olan Birleşmiş Milletler temsilcisi Christof Girod, 10 güne kadar durumun açıklığa kavuşacağını belirtti.

Toplantıya Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Yardımcısı Murat Soysal da katıldı.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” Derneği temsilcileri olarak Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıp” yakınları ise sürecin bir an önce hızlandırılmasını istediler. Bir “kayıp” yakını Kayıplar Komitesi yetkililerine “Babam kaybolduğu zaman ben 11 yaşındaydım, şimdi 50 yaşındayım... Onun bulunmasını bekliyorum... Gelecek yüzyılda değil, şimdi bulunsun istiyorum... Daha ne kadar bekleyeceğim?” diye dert yandı. Bir başka “kayıp” yakını ise annesinin 83 yaşında olduğunu, “kayıp” eşi ve oğlundan geride kalanların bulunmasını beklediğini söyleyerek “Annem bunun için yaşıyor” dedi.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” temsilcisi Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar, Kayıplar Komitesi yetkililerine paylaştıkları bilgiler için teşekkür ederek, “kayıplar” sürecine her zaman katkı koymakta olduklarını, bundan sonra da katkılarını sürdüreceklerini belirttiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 681 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler