1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıplar için 7.5 milyon Euro’luk destek verdik...'
Kayıplar için 7.5 milyon Euro’luk destek verdik...

'Kayıplar için 7.5 milyon Euro’luk destek verdik...'

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’taki temsilciliğinden yapılan açıklamada, Kıbrıs’ta “kayıplar”ın bulunması için Avrupa Birliği’nin desteğinin devam ettiği, AB’nin bugüne kadar Kayıp Şahıslar Komitesi’ne toplam 7

A+A-

 

 

Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs’taki temsilciliğinden yapılan açıklamada, Kıbrıs’ta “kayıplar”ın bulunması için Avrupa Birliği’nin desteğinin devam ettiği, AB’nin bugüne kadar Kayıp Şahıslar Komitesi’ne toplam 7.5 milyon Euro’luk destek vermiş olduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu'nda irtibat görevlisi Sara Sangoi tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Dünyada Kayıp Şahısların anıldığı bu günde, Avrupa Komisyonu, Kayıp Şahıslar Komitesi'ni desteklemek amacıyla UNDP ile dördüncü kez gerçekleşen destek anlaşmasını imzaladığını duyuruyor. 

Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK),  1981 yılının Nisan ayında, Birleşmiş Milletler himayesi altında, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları arasında imzalanan bir anlaşma ile kurulmuştur. Bu iki toplumlu komite, kayıp şahısların akibetlerini, ölüm nedenlerinden bağımsız olarak belirlemek için yetkilendirilmiştir.

2006'dan itibaren Avrupa Birliği KŞK'ni destekleyen en büyük donörlerden biri olmuştur. Özellikle, KŞK'ni desteklemek için Avrupa birliği finansmanıyla yürütülen proje; kayıp şahısların gömülü oldukları yerden çıkarılmaları, kimlik saptaması ve kalıntılarının ailelerine iade edilmesi konusunda, kayıp şahısların kaderi hakkında kesin ve güvenilir bilgi edinmeyi temel alarak yardımcı oluyor. Komisyon, bu projenin, iki toplumun ortak konularda birbirlerini daha iyi anlaması için yardımcı olduğuna, işbirliği yapabilmeleri için de teşvik ettiğine inanıyor.

Bu anlaşma ile, AB'nin KŞK için yapmış olduğu destek toplam 7.5 Milyon EURO oluyor. Şimdiye kadar 321 kayıp şahısın kimlikleri tesbit edilip ailelerine iade edilmiştir. 

İki toplum arasındaki güveni daha fazla iyileştirmek için, bu proje, uygulama sürecinde kayıp şahısların ailelerini de dahil etmeyi planlıyor. Özellikle ilkokullarda düzenlenecek olan bilgilendirme toplantıları ve birlikte yapılacak olan etkinliklerle farkındalık yaratarak bunu başarmayı planlıyor.”

 


 

 

 

 

Meksika’da “kayıplar”ını arayan kadın nakış hareketinin eylemlerinden resimler...

 

Önceki gün bu sayfalarda öyküsüne yer verdiğimiz Meksika’da “kayıplar”ını arayan kadın nakış hareketinin her Pazar kent meydanında yürüttükleri eylemlerden fotoğrafları paylaşıyoruz bugün... Kadınlar, Monterrey’de ve başka kentlerde kent meydanlarında her Pazar günü toplanarak mendillerin üstüne “kayıp”larının öykülerini işliyorlar ve bu mendilleri kent meydanında sergiliyorlar... Bu eylemlere, “kayıp” yakını erkekler de katılıp onlar da gergefte mendil işleyen kadınların yanında, “kayıp” edilmiş olan yakınlarının öykülerini mendillere nakşediyorlar...

Halen bu mendillerin bir kısmı Avrupa ve ABD’de seyyar sergiler halinde seyahat ediyor ve Meksika’daki “kayıplar” sorununa dikkat çekilmeye çalışılıyor...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 611 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler