1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kayıp yetmiş beş dakika
Kayıp yetmiş beş dakika

Kayıp yetmiş beş dakika

Bu haftanın en önemli maçı Kaymaklı – Çetinkaya maçıydı. Lefkoşa derbisi ve iki takımın da zirveye oynaması maça ilgiyi oldukça arttırdı. Soğuk havaya rağmen maça ilgi beklenen düzeyde olmasa da fena değildi. İlk yarı itibariyle iki takım da teknik

A+A-

 

 

 

Bu haftanın en önemli maçı Kaymaklı – Çetinkaya maçıydı. Lefkoşa derbisi ve iki takımın da zirveye oynaması maça ilgiyi oldukça arttırdı. Soğuk havaya rağmen maça ilgi beklenen düzeyde olmasa da fena değildi.

İlk yarı itibariyle iki takım da teknik adam değişikliği yaptı. İki takım da sezon içerisinde ayni teknik adamın yerine Çetinkaya Turan Altay’ı, Kaymaklı Vehbi Özerem’i getirdi. Vehbi ve Turan, Kıbrıs Türk futbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerinden ikisidir. Eğer Kuzey Kıbrıs’ta değil başka bir ülkede doğsalardı, futboldan torunlarına yetecek kadar  para kazanabilirlerdi.

Mac öncesi tabloya baktığımızda beraberliğin Yenicami ve Mağusa’ya yarayacağı, Çetinkaya açısından pek sorun olmayacağı ama Kaymaklı açısından büyük sorun, mağlubiyet halindeyse yıkım olacağı aşikardı.

Yukarda belirttiğim atmosferde başladı maç. Kaymaklı 3-5-1-1 düzeninde, Çetinkaya ise 4-4-2 kurgusu ile maça başladılar. İlk yirmi dakikada maç orta alanda geçti. Defansif anlamda Çetinkaya orta alanda ise Kaymaklı iyiydi. Bu durum devre sonuna kadar devam etti. Birinci devre itibarıyla futbol seyredenlere keyif vermedi.

İkinci yarı iki takım da pas yapmaya çalışsa da doğru zamanda doğru adama pas yapamadılar. Durum böyle olunca da futbol temposu düşük görüldü. Bu şekilde sevimsiz futbol yetmişbeş dakika devam etti. Ta ki maçın iyi adamlarından Mehmet Kaygısız topu şahsi gayretleriyle Çetinkaya ceza sahasına kadar taşıyıp Yasin’e aktarması, onun yaptığı ortaya da o saate kadar sahada hiçbir varlık gösteremeyen Ertaç’ın kafa ile topu filelerle buluşturmasına kadar. Yetmişbeşinci dakikadan sonra hem sahaya hareket, hem de seyirciye coşku geldi. Sarı kartlar, kırmızı kartlar, pozisyonlar maça heyecan getirdi. Uzatma dakikalarında Mustafa Ertaç’a golü sen at ikramıyla da maç 2-0 Kaymaklı lehine sona erdi.

Maçın gözüme çarpan önemli olguları, takımsal bazdan çok bireysel bazda oluşan olumsuzluklar.

Ertaç Kuzey’in en önemli golcüsüdür. Bunu sadece ben değil futboldan anlayan herkes söylemektedir. Ama dünkü maçta Ertaç sahanın yetmiş beş dakika en kötü adamıydı. Eğer Kaymaklı şampiyonluk istiyorsa Ertaç oyuna daha fazla pozitif katkı yapmalıdır. Pres yapmalı, daha fazla deplase olup rakip defansı yıpratmalıdır. Profesyonel futbolcu olan Debola da dünkü maçta iyi bir görüntü sergilemedi. Antrenörlerin yaptığı değişiklik yerinde hatta biraz geç yapılmıştır. Kaymaklı’da iyiler Hüseyin Adal, Mehmet Kaygısız, Çağan Çerkez ve biraz da Çağrı Kıral’dı. Mustafa Yaşinses’e de değinmeden edemem. Mustafa son yıllarda yetişen en yetenekli futbolcudur. Yalnız kendine güvenini yitirmiş gibi gördüm. Yönetim ve teknik heyet bu üstün yeteneğe destek olmalı, ona yeniden güven kazandırmalı, bizler de eski Gabira’yı yeniden keyifle izlemeliyiz. Burada Mustafa’ya da büyük görev düşüyor.

Çetinkaya’da gözüme çarpan bir tek Esin var. Geriye kalan futbolcular hemen hemen aynı performansı sergiledi. Bir tek eleştirel gözle baktığım defansın kendi alanında çok kaldığı ve oyunu rakip alana yığamadığıdır. Maçta verilen kartlar bana göre doğru. Yalnız hakem maçı gereksiz düdük ve diyaloglarla keserek maçın akışını etkiledi.

Seyrettiğim iki maçta da beklediğim futbolu göremedim, önümüzdeki hafta güzel maçlar dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler