1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYIP YAKINLARININ VERİLERİNİ BUGÜN TESLİM EDİLİYOR
 KAYIP YAKINLARININ VERİLERİNİ BUGÜN TESLİM EDİLİYOR

KAYIP YAKINLARININ VERİLERİNİ BUGÜN TESLİM EDİLİYOR

Kayıp yakınlarına ait veriler, Kayıplar Komitesi’nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük’e ve Rum hükümetine bugün gönderiliyor

A+A-

 

 

Rum Genetik Enstitüsü’nün Kıbrıs’taki kayıpların Bosna Hersek’teki laboratuarda kimlik tespiti yapılabilmesi için, kayıp yakınlarına ait verileri, Kayıplar Komitesi’nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük’e ve Rum hükümetine bugün gönderme kararı aldığı bildirildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum hükümetinin talebi üzerine daha önce istifa eden Enstitü’nün yönetim kurulu üyelerinin yeniden belirlenmesi için dün seçim yapıldığı, seçim sonrasında belirlenen yeni yönetim kurulunun, kayıp kişilerin yakınlarına ait veri bankasının Rum hükümetine ve Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne teslim edilmesi kararı aldığını yazdılar.

Habere göre, enstitünün yeni başkanı olarak Hristos İliadis seçilirken, yeni oluşturulan yönetim kurulu da kayıp yakınlarına ait verilerin bugün Rum hükümetine teslim edilmesi kararı aldı.

Kıbrıslı Türk kayıpların yakınlarının son günlerde Enstitü’ye mektuplar göndererek yakınlarının verilerinin teslim edilmesini istediklerini vurgulayan gazete, bu çerçevede Kıbrıslı Türk kayıpların verilerinin Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlı kayıpların verilerinin de Rum hükümetine verileceğini yazdı.

Gazete, mahkemeye intikal eden dosyaların ise bunun dışında tutulacağını vurguladı.

Alithia gazetesi ise, AB’nin kayıpların kimlik tespitlerinin yapılması programına yapacağı finansmanın geçerli olabilmesi için veri bankasının teslim edilmesi için son tarih olarak 25 Temmuz’u öngördüğünü hatırlattı.

Gazete, veri bankasının bugün teslim edilmesiyle AB’nin finansmanının kaybedilmesi tehlikesinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığını belirtirken, Kıbrıslı Rumlara ait verilerin Yorgos Yakovu’ya, Kıbrıslı Türklere ait verilerin ise Gülden Plümer Küçük’e teslim edileceğini yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler