1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP' YAKINLARI BİLGİLENDİRİLDİ
KAYIP YAKINLARI BİLGİLENDİRİLDİ

'KAYIP' YAKINLARI BİLGİLENDİRİLDİ

Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) kayıp aileleri için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

A+A-


 

Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) kayıp aileleri için bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Atatürk Kültür Merkezi’nde dün saat 17.00’de başlayan toplantı öncesi KŞK’nin Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük basına açıklamalarda bulundu.
Küçük, “Genel kazı kimlik tespiti ve kalıntıların iadesi” projesinin, 2006’da başlayan ve geliştirilmesi; ivme kazanması gereken bir proje olduğuna işaret ederek kazı, antropoloji, genetik ve iade olarak 4 bölümden oluştuğunu ve bu bölümlerin gelişmeye devam ettiğini söyledi.

“ANLAŞMAZLIK OLDU”

Rum tarafında hizmet veren genetik enstitüsü ile bir takım uluslararası standartlarda anlaşamadıkları, bu nedenle Kayıp Şahıslar Komitesi adına ihaleye çıkıldığını anlatan Küçük, Bosna’da ICMP isimli bir firmayla anlaşmaya varıldığını belirtti.
Kıbrıslı Türk kayıplarla ilgili veritabanının Kıbrıslı Türklere ait olduğunu, toplantıyı, kayıp yakınlarına süreci anlatmak ve kendilerinden izin almak için düzenlediklerini kaydeden Küçük, söz hakkının, DNA örneklerini veren insanlara ait olduğunu anlattı.

“TÜM KALINTILAR YOLLANMAYACAK”

 

Yurtdışındaki laboratuara yollanacak parçaların küçük parçalar olacağını, tüm kalıntıların yollanmayacağını ifade eden Küçük, bugünkü toplantının başka bir amacının da, basındaki bazı spekülatif haberlere açıklık getirmek olduğunu söyledi.

“AMACIMIZ SÜRECİ HIZLANDIRMAK”

Plümer Küçük, tek amaçlarının tespit ve ailelere iade sürecini hızlandırmak olduğunu belirterek, eski laboratuarla yapılmış veritabanı ile ilgili gizlilik anlaşmalarının yeni laboratuar için de geçerli olacağını, aynı anlaşmayla veritabanının kopyasının Bosnalı kuruluşa verileceğini bildirdi.

“ESKİ LABORATUARIN MÜCADELE ETMESİNİ BEKLERDİM”

Küçük, bir soruya karşılık, Güney Kıbrıs’ta yabancı bir şirkete verilecek olmasıyla ilgili tepki doğduğunu, CING isimli eski laboratuarın devam etmek için bir mücadele vermesini beklediğini fakat böyle bir mücadelenin bu gelmediğini söyleyerek, ayrıntıları yine onların açıklaması gerektiğini söyledi.
Küçük, ihaleyi alan laboratuarın, uluslararası standartlara uyan ve işi götürebilecek bir laboratuar olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler