1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıp' yakını Leyla Kıralp’a barış ödülü...
Kayıp yakını Leyla Kıralp’a barış ödülü...

'Kayıp' yakını Leyla Kıralp’a barış ödülü...

Kıbrıs’ın önemli değerlerinden biri olan Dr. İhsan Ali’nin anısını yaşatmak üzere kurulan Dr. İhsan Ali Vakfı, 1 Kasım 2011 Salı akşamı Kıbrıs Bankası Kültür Merkezi’nde düzenlediği bir törenle, “kayıp” yakını Leyla Kıralp

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs’ın önemli değerlerinden biri olan Dr. İhsan Ali’nin anısını yaşatmak üzere kurulan Dr. İhsan Ali Vakfı, 1 Kasım 2011 Salı akşamı Kıbrıs Bankası Kültür Merkezi’nde düzenlediği bir törenle, “kayıp” yakını Leyla Kıralp’a barış ödülü verdi.

Leyla Kıralp, “Paylaştığımız Islak ve Beyaz Mendil” başlıklı kitabında hatıralarını ve barışla ilgili düşüncelerini kaleme almış, kitap Türkçe ve Rumca olarak yayımlanmış ve pek çok etkinlikte, okurlarıyla buluşmuştu. İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Girişimi “Birlikte Başarabiliriz” derneğinin de üyesi olan Leyla Kıralp’a verilen barış ödülü, “kayıp” yakınlarını da duygulandırdı. Dr. İhsan Ali Vakfı, geçen yıl da RIK televizyonunda Türkçe ve Rumca yayımlanmakta olan tek iki toplumlu televizyon programı “Biz-Emis” ekibine barış ödülü vermişti.

Leyla Kıralp’ın yanısıra, ömrünü barışa adamış olan Takis Hacıdimitriu’ya da barış ödülü verildi...

 “Paylaştığımız Islak ve Beyaz Mendil”in barışı amaçlaması, bu kitabın adanın her iki tarafında faaliyet gösteren kanserle mücadele derneklerine bağışlanması, Melandra House’ın kurulması ve Leyla Kıralp’ın oğlu Şevki Kıralp’ın Yunanca eğitim almış olmasından dolayı barış ödülüne layık görülen Leyla Kıralp yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

“Dr. İhsan Ali, örnek alınması gereken değerli bir Kıbrıslı’dır. Ben de pek çok Kıbrıslı gibi, Dr. İhsan Ali’yi örnek aldım ve Kıbrıs’ta barış ve Kıbrıslılar’ın dostluğu için elimden geldiği kadar uğraş verdim, bana bu ödülün verilmesinden onur duydum... Salonda hiçbir Kıbrıslıtürk’ün olmayışı ve Dr. İhsan Ali gibi bir değere Kıbrıslıtürkler’in sahip çıkmaması da beni üzdü.”

Leyla Kıralp’a barış ödülünü Avrupa Birliği Komiseri olarak görev yapmakta olan Andrula Vasiliu takdim etti.

Biz de barış ödülü alması nedeniyle sevgili Leyla Kıralp’ı kutluyoruz...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1291 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler