1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ‘Kayıp’ Şefika-Hüseyin Ahmet Kamber çifti toprağa verildi
‘Kayıp’ Şefika-Hüseyin Ahmet Kamber çifti toprağa verildi

‘Kayıp’ Şefika-Hüseyin Ahmet Kamber çifti toprağa verildi

Kazılarda bulunan Hüseyin Ahmet Kamber ve Şefika Hüseyin Ahmet askeri törenle toprağa verildi

A+A-

 

1964 yılında Gazimağusa’dan, köyü Bahçalar’a dönerken kaybolan ve bir süre önce kayıplarla ilgili kazı çalışmalarında kalıntılarına ulaşılan şehit Hüseyin Ahmet Kamber ve eşi Şefika Hüseyin Ahmet bugün, Gazimağusa’da düzenlenen askeri cenaze töreniyle toprağa verildi.

Şefika-Hüseyin Ahmet Kamber çiftinin kemikleri, Lala Mustafa Paşa Cami’nde kılınan cenaze namazının ardından askeri törenle Mağusa Canbulat Şehitliği’nde defnedildi.

Kamber çiftinin kızı Sevilay Berk törende yaptığı konuşmada, çocukları olarak anne ve babalarının yokluğunda çok acılar çektiklerini, her gün geleceklermiş gibi beklediklerini ifade ederek, bugün Onların rahat ve huzura kavuştuklarını görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti ve mekanlarının cennet olmasını diledi.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin büyük bir titizlik içinde sürdürdüğü çalışmalar ve araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın okurlarının yönlendirmesiyle derinleşen araştırmalar sonucunda anne babasını bulmanın hazin mutluluğunu yaşadığını söyleyen Berk, “Ölmeden önce anne babam için bunu yapmak benim için bir görevdi. Çok rahatladım... Herkese teşekkür ederim” dedi.

Ailesinin kalıntılarının, Yeniiskele Topçuköy yakınlarında bir kuyu içinde bulunduğunu kaydeden Berk, yapılan DNA testleri sonucunda anne ve babası olduğu tespit edilen kişilerin kayıtlara 59. ve 60. Türk kayıp olarak geçtiğini belirtti.

Sevilay Berk, konuşmasının sonunda tüm kayıp yakınlarına Allah’tan sabır ve inanç dileyerek, kayıplarının bulunmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1061 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler