1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYIP PARA NEREDE ARAŞTIRILSIN
KAYIP PARA NEREDE ARAŞTIRILSIN

KAYIP PARA NEREDE ARAŞTIRILSIN

Kayıp 3 milyon sterlin mecliste konuşuldu. İşte MECLİS TUTANAKLARINDAN o konuşma Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) Bakanlar Kurulu onayıyla ‘özel bir kuruluştan’ 10 milyon sterlin borçlandırılmasının gündem olduğu Meclis’in

A+A-

 

 

 

Kayıp 3 milyon sterlin mecliste konuşuldu. İşte MECLİS TUTANAKLARINDAN o konuşma

 

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) Bakanlar Kurulu onayıyla ‘özel bir kuruluştan’ 10 milyon sterlin borçlandırılmasının gündem olduğu Meclis’in geçtiğimiz günkü birleşimine, CTP Milletvekili Sonay Adem’in sözlü sorusu damgasını vurdu.

CTP Milletvekili Sonay Adem, daha önce Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bir bankaya yatırdığı 2 buçuk milyon tutarındaki paranın belgelerle ortaya konduğunu ve hiçbir açıklama yapılmadığını anımsatırken, LTB’nin borçlandığı 10 milyon Stg’nin 3 milyonunun kayıp olduğunu ileri sürüldüğünü ifade etmişti.

CTP Milletvekili Sonay Adem’in konuyla ilgili sorusu ve Başbakan İrsen Küçük’ün yanıtı, Meclis Genel Kurulu tutanaklarına da yansıdı.

 

Adem: “Başbakanlık Denetleme Kurulu görevlendirilecek mi?”

Sonay Adem, aynı birleşimde hazır bulunan Başbakan İrsen Küçük’e konuyla ilgili Sayıştaylığı devreye sokmayı düşünüp düşünmediğini, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun araştırma için görevlendirilip görevlendirmeyeceğini sordu.

 

Başbakan Küçük: “Yeni argümanlar var…”

‘Yeni argümanlar’ öne sürüldüğünü belirten Başbakan İrsen Küçük’se Sonay Adem’e yanıt konuşmasında, ‘yeniden değerlendirme’ yapılacağını ve gerekli bilgilerin tekrardan aktarılacağını belirtmişti.

 

İşte Cumhuriyet Meclisi Tutanak Dergisi’ne kaydolan o konuşma:

 

Sonay Adem: “Sayın Başkan, değerli Milletvekilleri; hazır Sayın Başbakanı da burada bulmuşken bir sözlü soru sormak istedim. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde burada kanıtları ile beraber Sayın Derviş Eroğlu’nun bir bankaya yatırmış olduğu yüklü miktarda, 2 buçuk milyon civarında bir paranın banka kayıtları ile beraber kamuoyu ile paylaştık. Meclis’i de bu alanda bilgilendirdik. Bugüne kadar herhangi bir açıklama bu konu ile ilgili yapılmış değil. Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun yasanın verdiği yetkileri niye kullanmadığı henüz ciddi oranda açıklanmış değil.

İkincisi; Başkanlık Divanı’nın, Meclis’teki Başkanlık Divanı’nın verilen mal beyanı ile ilgili herhangi bir çalışma yapmadığı bütün istemimize rağmen görülmektedir ve son olarak kamuoyunun merak ettiği belediye, Lefkoşa Belediyesi ile ilgili gelişmeler yaşanırken 10 milyon Sterlin’lik borçlanma içersisinde 3 milyon Sterlin’in kaybolduğu söyleniyor. Bu para ile bankaya yatan para arasında herhangi bir bağ var mıdır?.. Bunun ciddi olarak araştırılması gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda Hükümet Sayıştay’ı devreye sokmayı düşünüyor mu?

İkincisi; Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu daha detaylı bir araştırma yapabilmesi için görevlendirmeyi düşünüyor mu? Düşünüyorsa ne zaman görevlendirecek, bize bilgi verirse memnun oluruz. Saygılar sunarım.”

 

Başkan: “Sayın Adem teşekkürler.

Sayın Başbakan yanıt verme hakkınız var.

Buyurun.”

 

Başbakan İrsen Küçük: “Sayın Başkan, sayın Milletvekilleri; Sonay Bey’in sorusu tabi epeyi zaman önce bu kürsüden gündeme gelmişti. Tabi yeniden yeni argümanlar da ileri sürdü. Özellikle belediyelerle ilgili bölümü, o yeni argüman. Şimdi o zaman Başbakanlık Denetleme Kurulu’nu bu soruşturmada yasal hakkı var mıydı, yok muydu tartışması zannedersem o günlerde gündeme gelmişti ve yine hatırladığıma göre Para Kambiyo Dairesi’nin o konuda görüş verebileceği şekliyle diye kaldı aklımda. Esas Meclis Danışma Kurulu’nun bu konuda daha ileriye gitmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Fakat yeniden bir değerlendirelim, Sayın Sonay Adem’in ortaya koyduğu yeni argümanlarla birlikte ve bunu tekrardan gerekli bilgileri aktarmış olalım. Teşekkür ederim.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1242 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler