1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıp otobüs'te öldürülen Kıbrıslıtürkler, Oroklini'de anılacak
Kayıp otobüste öldürülen Kıbrıslıtürkler, Oroklinide anılacak

'Kayıp otobüs'te öldürülen Kıbrıslıtürkler, Oroklini'de anılacak

Öykülerini ilk kez bu sayfalarda “Kayıp Otobüs” başlığı altında 2006 yılında kaleme almış olduğumuz Larnaka’dan işlerine giderken bazı Kıbrıslırumlar tarafından alınarak “kayıp” edilen ve daha sonra 2006 yılında yapılan kazıl

A+A-

 

 

 

Öykülerini ilk kez bu sayfalarda “Kayıp Otobüs” başlığı altında 2006 yılında kaleme almış olduğumuz Larnaka’dan işlerine giderken bazı Kıbrıslırumlar tarafından alınarak “kayıp” edilen ve daha sonra 2006 yılında yapılan kazılarda onlardan geride kalanlar bir kuyuda bulunan 11 Kıbrıslıtürk, 13 Mayıs 2012 Pazar günü Oroklini’de anılacak.

“Kayıp otobüs”ten alınarak öldürülen ve Oroklini’de bir su kuyusuna gömülen 11 Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar, Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü kazılarda bulunarak ailelerine iade edilmişti. “Kayıp Otobüs”te Yusuf Tosun, Hasan Mustfa Bari, Hasan Hüseyin Fehmi, Kamil Raif Dimililer, Mehmet Ahmet Hindiyano, Ahmet Fadıl Balamagi, Behiç Hasan Göksan, Hasan Durmuş, Bayram Mustafa, Kemal Enver Veloks ve Kemal Mustafa Aydoğanlı bulunuyordu.

Oroklini’deki kuyuya ilk ziyareti biz yapmıştık ve köyde bir de etkinlik düzenleyerek Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kadınlar olarak bu kuyunun ağzına bir zeytin ağacı ekmiştik. 8 Mart 2009’da Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde Oroklini’ye Sınırı Aşan Eller kadın örgütüyle birlikte “Barış Otobüsü”yle giderek 11 Kıbrıslıtürk’ün kalıntılarının bulunmuş olduğu kuyunun ağzına bir zeytin ağacı dikmiştik. Oroklini köyünün o günkü Muhtarı Spiros Elenodoru da etkinlikte bir konuşma yaparak “40 yıl boyunca 11 Kıbrıslı Türk burada gömülü kaldı. Bu topraklarda bir daha bu tür olayların yaşanmasını istemiyoruz. İstediğimiz barıştır. Umarız iki lider soruna bir çözüm bulurlar ve adamıza artık barış gelir” demişti. Etkinliğe Pile’nin Kıbrıslıtürk muhtarı Necdet Enver de katılmıştı. Daha sonra köyde “kayıplar”ın konuşulduğu bir de etkinlik düzenlemiştik ve bu etkinlikte İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları İnsiyatifi’nden ailesi Muratağa’da katledilen Hüseyin Rüstem Akansoy ile kardeşi Palekitre’de öldürülen Katerina Antona konuşmuştu.

Kuyunun ağzına sembolik olarak ektiğimiz zeytin ağacının bakımını ise köyün ilerici Kıbrıslırum kadınlarından Yeni Kuşak Folklör Kulübü yetkilisi  Eleni Mihail üstlenmiş ve ağacı sulamayı sürdürmüştü. Aynı yıl bu kez “Kayıp otobüs”te yakınları bulunan Kıbrıslıtürk ailelerle birlikte köye gitmiştik ve aileler de kuyunun ağzına zeytin ağaçları dikmişlerdi.

13 Mayıs 2012’de, 11 Kıbrıslıtürk’ün “kayıp” edilişinin 48nci yıldönümünde 2009’dan itibaren her yıl olduğu gibi bu yıl da aileleri Oroklini’deki kuyunun başına giderek onları anacaklar. Yeni Kuşak Folklör Kulübü yetkilisi Eleni Mihail de onlara eşlik edecek ve anma etkinliği ardından isteyen aileler bu etkinliklerin yapılmasında büyük çaba harcayan ve bu yıl içerisinde yaşamını yitiren ressam Mihalis Kirlitças’ın anısına köyde açılan ve Kirlitças’ın resimlerinin sergilendiği sergiyi gezebilecekler. Kirlitças, henüz 1989 yılında Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamını konu alan tablolar çizmiş ve sergiler açmıştı... Oroklini’de yaşamını sürdüren ama aslen Lefkonuklu olan Kirlitças, “Kayıp otobüs”te bulunan 11 Kıbrıslıtürk’ün ailelerinin Oroklini’yi her ziyaret edişlerinde onların en iyi biçimde karşılanması için çok yardım eden bir barışseverdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1109 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler