1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kayıp' Nesip Hasan anısına kan bağışı kampanyası düzenlendi
Kayıp Nesip Hasan anısına kan bağışı kampanyası düzenlendi

'Kayıp' Nesip Hasan anısına kan bağışı kampanyası düzenlendi

2 Nisan 1966’da Fasula’dan gelen bir Kıbrıslıtürk “tim” tarafından öldürülen ve naaşı da “kayıp” edilen “kayıp” Nesip Hasan anısına geçtiğimiz Cumartesi günü (7 Nisan 2012) Akdoğan’da (Lisi) ailesi tar

A+A-

 

 

2 Nisan 1966’da Fasula’dan gelen bir Kıbrıslıtürk “tim” tarafından öldürülen ve naaşı da “kayıp” edilen “kayıp” Nesip Hasan anısına geçtiğimiz Cumartesi günü (7 Nisan 2012) Akdoğan’da (Lisi) ailesi tarafından “Kan Bağışı Kampanyası” düzenlendi.

“Kayıp” Nesip Hasan’ın ailesi tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyasına Akdoğan Belediyesi ve Kıbrıs Türk Barış Kuvetleri Komutanlığı katkı yaparken, Sağlık Bakanlığı Kan Bankası tarafından gerçekleştirildi.

Bölge halkının yoğun ilgisiyle yapılan kampanya, Kan Bankası’nın kan açığına destek oldu.

“Kayıp” Nesip Hasan anısına gerçekleştirilen kampanya, ailesi tarafından düzenlenen 3. Kan Bağışı Kampanyası.

Kayıp edildiği Nisan 1966 tarihlerinin yıldönümüne denk getirilen kampanya, aile tarafından bir gelenek haline getirildi. Daha önceki yıllarda da toplanan kan üniteleri ile “rekor kıran” kampanya, bu yıl da yoğun ilgi gördü.

Aile, “katkılarından ve yardımlarından dolayı halka, Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Akdoğan Belediyesi’ne teşekkürlerini” sundu.

Kan bağışı kampanyası esnasında, 46 yıl aradan sonra ilk kez “kayıp” Nesip Hasan’ın eşi Raviye Hanım da doğumgününü evlatlarıyla birlikte kutladı. Doğumgünü 8 Nisan olan Raviye Hanım, eşi 2 Nisan’da öldürülünce, 46 yıl boyunca kendi doğumgününü hiçbir zaman kutlamamıştı... Bu da, kan bağışı kampanyasına katılanları duygulandıran bir başka olay oldu...

31 Mart 2012 Cumartesi günü de “Kayıp” Nesip Hasan ve onunla birlikte öldürülerek “kayıp” edilen Cafer Bahaddin anısına ailesi Fasula’da olası gömü yerinde anma töreni düzenlemiş, Stavrogonno’da öldürüldükleri kahvehanede de yasin okutularak anma törenine katılanlara bu iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün canı için helva dağıtılmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Hasan Skordo’nun oğlu Ahmet Skordo’dan görgü şahitlerine ve sorumlulara çağrı:

 

“Gençlikteki hatanızı, ömrünüzün son çeyreğinde telafi edin, bildiklerinizi anlatın...”

 

“Kayıp” Nesip Hasan ile Cafer Bahaddin’e ilişkin yaptığımız yayınlar geniş yankı bulurken, 1963’te “kayıp” edilen ve 2009 yılında yapılan kazılarda Maşera’da beraberinde “kayıp” edilmiş üç Kıbrıslıtürk’le birlikte onlardan geride kalanların bulunduğu Hasan Skordo’nun oğlu Ahmet Skordo da “kayıplar”dan sorumlu olanlara ve görgü şahitlerine bir çağrı yaptı.

Avustralya’dan yazan Ahmet Skordo, “Gençlikteki hatanızı, ömrünüzün son çeyreğinde telafi edin, bildiklerinizi anlatın” dedi.

Ahmet Skordo şunları söyledi:

“Kayıplarımıza şahit olanlara ve sorumlulara tek bir şey söylemek isterim: Kayıplarımızın, kayıp çocuklarının ve yakınlarının birbirlerine kavuşma aşkı o kadar büyüktür ki burada kin, nefret ve intikam barınamaz... Hiçbir kimse intikam peşinde değildir. Burada tek arzulanan kayıplarımız ve yakınlarının kavuşup huzur bulmasıdır. Şahitler ve hatta sorumlular, yarım asırlık hasretin son bulmasına yardımcı oldukları takdirde, kendileri da huzuru bulacaktır, bundan hiç kuşkuları olmasın...

Aralık 1963’te başlayan hasretim Haziran 2010’da son buldu mu??? Ama hiç kuşkum yoktur ki babam, amcamın yanında huzura kavuşmuştur...

Bu acıları yaşamış birisi olarak tüm şahit ve sorumlulara sesleniyorum. Lütfen gençlikteki hatanızı ömrünüzün son çeyreğinde telafi edin, bu hasrete son verin... Kayıplarımızı sevdikleri ve sevenleri ile kavuşturun...”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 38170 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler