1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP' MİLLETVEKİLİ CENGİZ RATİP ANILDI
KAYIP MİLLETVEKİLİ CENGİZ RATİP ANILDI

'KAYIP' MİLLETVEKİLİ CENGİZ RATİP ANILDI

Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi’nin “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip, “kayıp” edilişinin 48nci yıldönümünde Meclis’te düzenlenen bir törenle anıldı.

A+A-

 

 

14 Şubat 1964’te Poli’de beraberindeki Turgut Sıtkı’yla birlikte pusuya düşürülerek öldürülen ve ardından “kayıp” edilen Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi’nin “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip, “kayıp” edilişinin 48nci yıldönümünde Meclis’te düzenlenen bir törenle anıldı.

Gazetemiz YENİDÜZEN’de araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ’ın “Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler” yazı dizisinde Cengiz Ratip’in “unutulmuşluğunu”  gündeme getirmesi ardından üç yıl önce Meclis’te kütüphaneye adı verilen ve ilk kez “anılmaya” başlanan Cengiz Ratip’le ilgili dünkü anma töreninde konuşan kızı Emine Pilli, babasının “gecesini gündüzüne katarak her türlü imkansızlığa rağmen mücadele ederek halkı uğruna hayatını feda ettiğini vurguladı. Babasının Poli ve bölge köylerinde herkes tarafından sevilip sayılan, mert, dürüst ve mütevazi kişiliğiyle tanınan bir insan olduğunu anlatan Emine Pilli,  Cengiz Ratip’in ayrıca çevresinde ihtiyaçlı olan herkese günün maddi imkanları ölçüsünde yardımcı olan, bölgesinde iki toplum arasında meydana gelen anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi yönünde gayret gösteren bir kişi olduğunu ifade eden Pilli şöyle devam etti:

“Bu kişilik yapısı nedeniyle bölgesinde ortaya çıkan her türlü kritik ve olumsuz durumlarda kendisine ilk müracaat edilen kişi konumundaydı. Fakat ne yazık ki yaşamına doymadan erken bir yaşta, 33 yaşında, görevdeyken, Rumlarca kendisine kurulan bir pusu sonucu arkadaşı Turgut Sıtkı ile vurularak şehit edilmişlerdir.”

 

“HER ZAMAN KIBRISLIRUMLARLA İYİ GEÇİNMEYE ÇALIŞIRDI”

 

Babası Cengiz Ratip ile Şehit Turgut Sıtkı’nın nerede gömülü olduklarının hala bilinmediğini söyleyen Emine Pilli, her iki şehidin de Kayıp Şahıslar Komitesi’nin listesinde olduğunu ve temennilerinin komitenin daha etkin çalışarak, iki şehidin gömülü oldukları yerlerin bulunarak gereğinin yapılması olduğunu kaydetti.

Cengiz Ratip’in yakın arkadaşı Mehmet Salih Sucuoğlu da, konuşmasında, 1958 yılından 1964 yılına kadar Cengiz Ratip’le birlikte çalıştıklarını ifade ederek, Cengiz Ratip’in mütevazi kişiliği ve barışçıl davranışlarıyla Poli bölgesinde isim yapmış bir kişi olduğunu anlattı.

Poli ve bölgesinde 14 Türk köyünün sorumluluğunun Cengiz Ratip’te olduğunu belirten Sucuoğlu, Ratip’in her zaman Rumlarla iyi geçinmeye çalışan bir olduğunu kaydetti.

Cengiz Ratip’in ayrıca Türk Cemaat Meclisi’nde şehit olan tek milletvekili olduğuna da işaret eden Sucuoğlu, Ratip’in hayatı boyunca barış ve herkese yardımcı olmak için çalıştığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1197 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler