1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYIP KÜTÜK GÜNDEM OLDU
KAYIP KÜTÜK GÜNDEM OLDU

KAYIP KÜTÜK GÜNDEM OLDU

“Mağusa Bölgesi” Tapu Dairesi emeklisi Minas Mina, Kıbrıs Türk basınında çıkan, “Gazi Mağusa Tapu Dairesi’nden içeriğinde Kıbrıs Rum mallarının devirleri bulunan defterin kaybolması” hakkında konuştu. Alithia gazetesine konuş

A+A-“Mağusa Bölgesi” Tapu Dairesi emeklisi Minas Mina, Kıbrıs Türk basınında çıkan, “Gazi Mağusa Tapu Dairesi’nden içeriğinde Kıbrıs Rum mallarının devirleri bulunan defterin kaybolması” hakkında konuştu.
Alithia gazetesine konuşan Mina, Kıbrıs Rum mallarının paylaşımının kaydedildiği kitabın kaybolduğunun anlaşılmakta olduğunu söyledi.
Mina, “Mağusa Tapu Dairesi”’nin arşivlerinin, Barış Harekatı’nın ikinci bölümünde, bunları bugüne kadar kullanan ve yeni binaya taşıyan Türklerin eline geçtiğini belirtti.
Söz konusu binanın, Barış Harekatı’nın birinci etabında bombalandığını ve tamamen tahrip olduğunu söyleyen Mina, Mağusa tapusunun önemli arşivlerinin içinde bulunduğu ateşe dayanıklı odanın kurtulduğunu belirtti.
Mina bu odada, mal sahiplerinin kaydı ve taşınmaz malların vergilendirilmesine ilişkin kitapların bulunduğunu, bu kitaplardan da sadece oda dışında bulunan iki tanesinin tahrip olduğunu da söyledi.
Bombalamanın ardından arşivlerin, güvenlik nedeniyle Mağusa’daki “Ay.Memnona” oteline götürüldüğünü yazan gazete, Barış Harekatı’nın ikinci etabından sonra bunların Türklerin eline geçtiğini de belirtti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler