1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kayıp kimlik tespiti konusunda açıklama
Kayıp kimlik tespiti konusunda açıklama

Kayıp kimlik tespiti konusunda açıklama

Kayıp Şahıslar Komitesi, Foris’in kimlik tespiti konusunda açıklama yaptı “Kimlik tespiti doğru ancak bazı küçük kemikler yanlışlıkla Foris’in kalınıtlarıyla ilişkilendirildi”

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi (CMP) dün bir açıklama yaparak, iki bağımsız uzmanın, kayıp listelenen Georgios Foris’in kemik parçalarını incelediği ve kimlik tespitinin doğru yapıldığını ancak bazı küçük kemiklerin yanlışlıkla Foris’in kalıntılarıyla ilişkilendirildiğini tespit ettiğini duyurdu.  Kayıp Şahıslar Komitesi, kayıp listelenen bir kişinin kemiklerinin, başka kişilere ait kemiklerle birlikte kayıp yakınına verildiği yöndeki iddialar ve uzmanların yaptığı incelemenin sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, Kızılhaç Uluslararası Komitesi tarafından önerilen iki bağımsız uzmanın 2-5 Mart tarihleri arasında Georgios Foris’in kemik parçaları üzerinde inceleme yaptığı, ayrıca Kayıp Şahıslar Komitesi’nin karmaşık olgulara ilişkin prosedürlerini de gözden geçirdiği kaydedildi.
Uzmanların, ön bulgularını dün CMP, kayıp yakını ve medya ile paylaştıkları belirtildi.

“Kimlik tespiti doğru”
Açıklamada, uzmanların, Foris’in kimlik tespitinin doğru yapıldığını onayladığı ancak bazı küçük kemiklerin yanlışlıkla Foris’in kalıntılarıyla ilişkilendirildiğini tespit ettiği ifade edildi.
CMP’nin, uzmanların bulgularını tamamen kabul ettiği ve aileye özürlerini ilettiğinin belirtildiği açıklamada, komitenin Foris’e ait olmayan kemikleri, kimlik tespiti yapmak üzere aldığı kaydedildi.
Açıklamada, bağımsız uzmanların vardığı sonucun CMP tarafından yürütülen ve DNA analizlerini temel alan kimlik tespiti çalışmalarının güvenilir olduğunu teyit ettiği ifade edildi.
Uzmanların gelecek hafta konuya ilişkin raporu, aileye ve CMP’ye göndereceğinin belirtildiği açıklamada, komitenin uzmanların yapacağı önerileri değerlendireceğine de vurgu yapıldı.
Açıklamada, “CMP olarak kayıp şahısların ailelerini temin etmek isteriz ki, hâlâ kayıp olanların akıbetini belirlemek için en iyi uluslararası standartlar paralelindeki çabalarımızı sürdürme kararlılığındayız” ifadesine yer verildi.

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler