1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KAYIP' ÇALIŞMALARI KONUSUNDA SKANDAL İDDİASI
KAYIP ÇALIŞMALARI KONUSUNDA SKANDAL İDDİASI

'KAYIP' ÇALIŞMALARI KONUSUNDA SKANDAL İDDİASI

Kıbrıs’taki Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin kazıları ve Antropoloji Laboratuarında skandal iddiaları

A+A-Kıbrıs’taki Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin kazıları ve Antropoloji Laboratuarında, denetim olmadan nitelikli ya da niteliksiz personel alımının gerçekleştiği, milyonlarca doların hesapsız bir şekilde yönetildiği, ayrıca adam kayırmanın olduğu ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesi “Kayıplar, Paralar Uğrunda... Milyonların Yönetiminde Belirsizlik, Gizli Ödenekler, Kariyer Yapma Skandalı Sentezliyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, edindiği bilgilere dayanarak Otonom Kayıp Şahıslar Komitesiyle ilgili bazı iddialarda bulundu.

Gazete komitenin kaynağının iki tane olduğunu; 11 ülke ve AB’nin şimdiye kadar kazılar ve kimlik tespitleri için 12 milyon dolar civarında bağışta bulunduğunu, ayıca “Kıbrıs Cumhuriyetinin” resmi bağışları dışında (Rum) Hükümetinin, yüz binlerce Euro ile Başkanlığın “özel ödenekleri” çerçevesinde programı desteklediğini yazdı.

Tüm bu paraları Komitenin yönettiğine işaret eden gazete, 7 yıl (2005-2011) Komiteye akan 12 milyon dolar hakkında herhangi bir hesabın olmadığına dair birçok kez şikayette (eleştiride) bulunduklarını belirtti.

Komitenin internet sitesine sadece 2008 yılı bütçesinin konduğuna dikkat çeken gazete, Komitenin, bu konuda herhangi bir açıklama yapmadığını belirtti.

“Özel ödenek” hakkında da eleştirilerde bulunan gazete, konuyla ilgili bazı girişimlerde bulunacağından bahsetti.

Çarşamba günü Rum Meclisinde 2011 Mayıs ayından bu yana Komitenin Antropoloji Laboratuarı tarafından, (yakın zamana kadar kayıp kemiklerinin kimlik tespitlerini yapan) Nöroloji ve Genetik Enstitüsüne gönderilmediği söylendiğinde, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu’nun, personel eksikliği olduğunu ve bugün 6 Kıbrıslı Türk ve 3 Kıbrıslı Rum antropologun bulunduğunu, öte yandan hazırlamaları gereken kemiklerin 500’ü geçtiğini söylediğini aktardı.

Gazete, çeşitli iddialarda bulunarak, komitede personel alımlarında akraba kayırma, denetimsiz personel alımı gibi durumların da söz konusu olduğunu, ayrıca (dış) alanda çalışmak yerine doktor kağıtlarıyla ofiste oturan personellerin var olduğunu öne sürdü.

Kıbrıs’taki kazılar ve kimlik tespitlerini, ayıca benzer bir programın yurtdışında nasıl yürütüldüğünü yakından bilen bir uzmanın, Lefkoşa Havaalanındaki Antropoloji Laboratuarı gibi bir laboratuarın, bu kadar büyük boşluklar göstermesinin mümkün olmadığına işaret ettiğini yazan gazete, (uzmanın söylediği üzere) bu boşlukların; liderlik eksikliği, grup ruhu eksikliği, organizasyon eksikliği, doğru yapı eksikliği ve görev paylaşımı eksikliği olduğunu aktardı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 1137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler