1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kaybedenler kulübü
Kaybedenler kulübü

Kaybedenler kulübü

Kaybedenler kulübü Lefke Türk Spor Kulübü ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu arasındaki kavga Lefke’nin YİM başvurusunu geri çekmesi ve federasyonun da ona tahkim yolunu açmasıyla bitti. Şimdi herkes mutlu, çünkü iki taraf da kazandı. Öncelikle fe

A+A-

Recep ÖZKAMALI

 

Kaybedenler kulübü


Lefke Türk Spor Kulübü ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu arasındaki kavga Lefke’nin YİM başvurusunu geri çekmesi ve federasyonun da ona tahkim yolunu açmasıyla bitti. Şimdi herkes mutlu, çünkü iki taraf da kazandı. Öncelikle federasyon kazandı. Neler kazandığına bir bakalım. “YİM’e başvurursanız sizi ligden atarım” dedi ve Lefke’nin başvurusunu geri almasını sağladı. Spor kamuoyundaki prestijini korudu. Lefke’nin KOP’a üye olma sürecinin sonuçsuz kalmasıyla çok daha büyük bir kazanım elde etti. Şöyle ki, Lefke’nin KOP’a olası üyeliğinden sonra çorap söküğü gibi her haksızlığa uğrayan kulübün Lefke’nin izlediği yolu izlemesiyle Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunun eriyip yok olma sürecine girme riski ortadan kalktı. Uzayıp giden bu süreçten yıpranmadan çıkan taraf oldu.

Peki Lefke ne kazandı? Bir hikâye vardır, allah fakiri sevindirmek için ona önce eşeğini kaybettirip sonra da bulmasını sağlarmış. Bu hikâyeden yola çıkarsak Lefke kaybettiğini de kazanamadı. KOP’a başvuru talebinde bulunacağım dedi, günlerce kamuoyunu meşgul etti fakat sadece KOP’tan tüzüğü talep etti. Gerçi KOP’a üye olsa Lefke için daha mı hayırlı olurdu? Oynanan maçlar esnasında trübünlerde küfürün bini bir para iken olaylı, kavgalı maçlar ortada dururken farklı etnik kimliğe sahip rakiplerle her hafta maç yapmak, üstelik fanatik ırkçı seyircilerin de bu tribünlerde olacağını düşündüğümüzde pek de akla yatkın bir fikir değildi bana göre. Neyse, KOP blöfü ile prestij kaybetti bu bir. İkincisi, YİM’e başvuracağım dedi ama başvuruyu geri çekti. İkinci prestij kaybı da burdan. Üçüncü kaybına gelince onu da maçlar başlayınca göreceğiz. Hakemler birliği kupa finalinde büyük bir skandala imza atıp fiyasko bir yönetim sergileyen maçın hakemini sıcağı sıcağına ödüllendirip bağrına bastı. Bu hareket tarzı daha maçlar başlamadan Hakemler Derneğinin Lefke’ye karşı gardını aldığının en açık ifadesidir.

 

Kofi Skandalı ve Federasyonun Acizliği

Lefke ile Futbol Federasyonu arasında tüm bunlar yaşanırken Kıbrıs Türk futbolu adına çok talihsiz bir olay daha yaşandı, ama ne yazık ki spor kamuoyunda hiç kimse bunun üzerinde durmadı. Lefke geçen sezon devre arasında Düzkaya’dan siyahi oyuncu Kofi’yi transfer etti. Transfer parası olarak hatırı sayılır bir rakamın ödendiği söyleniyor. Geçtiğimiz ay Kofi Türkiye’de Boluspor’a transfer oldu. Hatta Türkiye ulusal kanallarında alt yazı olarak bu spor haberi geçerken Boluspor’un Lefke’den Kofi’yi transfer ettiği şeklinde geçti. Peki acaba Lefke bu transferden kaç para almıştı. Lefke’nin aldığı kocaman bir ‘HİÇ’ ti. Kofi elini kolunu sallayarak beş para ödemeden Bolu’nun yolunu tuttu. Niye? Çünkü, dünya futbol literatüründe Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu diye birşey yok. Tamam anladık Dünya bizi tanımıyor bari bu fenalığı bize Türkiye Futbol Federasyonu yapmasın. Geçenlerde futbol federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu’nun Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri ile basında resimli bir haberi çıktı. Açıklamada da Türkiye Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonunun iyi ilişkiler içerisinde olduğu ve bizim federasyona her türlü desteği sağlayacakları yönündeydi. Bu nasıl bir destek ben anlamadım. Merak ediyorum acaba sayın sertoğlu bizim federasyonumuza bağlı futbolcuların Türkiye’deki takımlara giderken bedelsiz olarak gitmelerini engelleyecek bir protokolü Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerine önerdi de onlar mı reddetti. Yoksa giden futbolcu sırf Lefke’den olduğu için mi üzerine düşülmedi.

Peki, ya Lefke’ye ne demeli. Bu konu ile ilgili olarak hiçbir açıklama yapmadılar. Hiçbir merciye şikâyette bulunmadılar. Kofi’yi transfer ederken verilen paraların üstüne bir bardak soğuk su içerken bu kadar tepkisiz kalmak niye?

Bu haber toplam 1009 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler