1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAYALP PROJELERİNİ ANLATTI
KAYALP PROJELERİNİ ANLATTI

KAYALP PROJELERİNİ ANLATTI

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş Bölgesi’nde başlayan su altyapı projesiyle ilgili olarak muhtarları bilgilendirdi

A+A-

 

 

 

 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş Bölgesi’nde başlayan su altyapı projesiyle ilgili olarak muhtarları bilgilendirdi.

 

Belediyeden verilen bilgiye göre, müteahhit firmanın temsilcisinin de hazır bulunduğu toplantıda bölgedeki muhtarlarla bir araya gelen Kayalp, Maraş’ın bütününde hayata geçirilecek 35 kilometrelik su altyapı projesiyle ilgili detayları anlattı.

 

Kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan su altyapı yatırımıyla asbest bazlı su borularının son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirileceğini anlatan Kayalp, proje sonunda bölgeye daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız su sağlanacağını söyledi.

 

Kayalp, çok geniş alanı kapsayan projenin 2 bölgeye ayrıldığını, 1. bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşeneceğini ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacağını ifade etti.

 

Kayalp, 2. Bölgede yer alan Anadolu, Harika Mahalleleri ile Lala Mustafa Paşa Mahallesi’nde ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşeneceğini, 850 hane/parsel bağlantısı yapılacağını, çalışmalarda 110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağını söyledi.

 

Projenin henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika Mahallelerindeki yeni yerleşim alanlarını da kapsayacak şekilde hazırlandığını söyleyen Kayalp, hem ana şebeke hem de evlere bağlantı çalışmalarında eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğini ve vatandaşların susuz bırakılmayacağını kaydetti.

 

Halen yapımına devam eden Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi’nin 2012 Nisan ayında tamamlanması öngörülürken, 1 milyon 383 bin TL tutarındaki maliyetin yüzde 70’lik kısmı TC Yardım Heyeti tarafından, yüzde 30’u ise Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 779 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler