1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAVGAMIZ TOPLUMSAL VARLIK KAVGASIDIR!
KAVGAMIZ TOPLUMSAL VARLIK KAVGASIDIR!

KAVGAMIZ TOPLUMSAL VARLIK KAVGASIDIR!

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere seslenen Asım Akansoy, Kıbrıs’taki son durumu CTP’lilere anlattı.

A+A-

 

 

CTP-BG Londra Örgütü’nün faaliyetleri için İngiltere’de bulunan Genel Sekreter Asım Akansoy, Kıbrıs’taki gelişmeleri aktardı. Akansoy, “Baskılar giderek artıyor, kavgamız toplumsal varoluş kavgasıdır” dedi.

 

İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklere seslenen Asım Akansoy, Kıbrıs’taki son durumu CTP’lilere anlattı. Durumun vahametini ortaya koyan Akansoy, “Ülkedeki baskı artarak devam ediyor. Bu da göçlerin artacağı anlamına geliyor” dedi. CTP-BG Londra Örgütü’nün dün akşam (25 Haziran) düzenlediği toplantıda örgüt üyeleri ve yöneticiler bir araya geldi. Üç saat süren toplantıda Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik ve sosyal gelişmeler ile Kıbrıs sorunu tartışıldı. CTP-BG’nin Londra örgütlenmesi ve çalışmalarının da ele alındığı toplantıda, CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ve Örgüt Sekreteri Ahmet Barçın katılımcıları bilgilendirdi.

 

“NEREDE BİR KIBRIS TÜRKÜ VARSA CTP ORADADIR”

Hararetli süren tartışmada söz alan Genel Sekreter Asım Akansoy,  çok kritik bir dönemden geçildiğini, kavganın toplumsal varlık kavgası olduğunu, dolayısıyla nerede bir Kıbrıslı Türk varsa CTP’nin orada olacağını ve örgütleneceğini ifade etti. Akansoy, “Kıbrıs sorununda garantör ülke olan İngiltere, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde açık veya gizli belirleyici güç olarak yer alıyor, dolayısıyla hem diplomatik ilişki anlamında hem de Kıbrıslı Türklerin daha yaygın örgütlenmesi bağlamında gerekli her türlü adımı atacağız. Londra Örgütü’nün bilinirliğini ve etkinliğini artırmak için çok çalışacağız” dedi.

 

“BASKILAR ARTARAK DEVAM EDİYOR”

CTP tarihinde de İngiltere’nin özel bir yeri olduğunu belirten Akansoy, Londra’nın 1950’lerden beri Kıbrıs Türk ilerici hareketi için ikinci bir merkez haline geldiğini söyledi. Akansoy, “Bu merkez hala önemini koruyor ve öyle görünüyor ki korumaya da devam edecek. Dolayısıyla Londra’daki çalışmaların gelişmesi farklı bağlamlar açısından da önemlidir. Kıbrıs'ta yaşanan baskının artarak devam etmesi doğal olarak göçü etkileyecek. CTP olarak, Londra yanında diğer ülkelerde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Yoğun bir program ile ikili görüşmeler gerçekleştiren ve bu akşam (26 Haziran) düzenlenecek bir yemeğe katılacak olan Akansoy ve Barçın, yarın akşam (27 Haziran) Naci Talat anısına düzenlenecek törende de yer alacak.

 

Bu haber toplam 658 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler