1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KATILIMCILAR SUÇ İŞLEYECEK'
KATILIMCILAR SUÇ İŞLEYECEK

'KATILIMCILAR SUÇ İŞLEYECEK'

EPBF'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenleme kararı aldığı Euro-Tour ile Avrupa Şampiyonaları’nın günü yaklaştıkça Rumları telaş sardı.

A+A-

 


 


 

Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu’nun (EPBF) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenleme kararı aldığı Euro-Tour ile Avrupa Şampiyonaları’nın günü yaklaştıkça Rumları telaş sardı.
EPBF’in, Ekim ayında Cratos Premium Hotel’de gerçekleştirilecek ilk Euro-Tour’un duyurusunu yapmasının ardından turnuvaları engelleme çabalarını yoğunlaştıran Rumlar,  EPBF’in bir üst kurulu olan Dünya Bilardo Birliği’ne (WPA) yazdıkları yazıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılacak turnuva ve şampiyonaların engellenmesini istediler.

WPA’YA MEKTUP


Güney Kıbrıs Cepli Bilardo Federasyonu Başkanı Mamas Kinigopoulas imzası ile 24 Ağustos 2012 tarihinde WPA’ya gönderilen yazıda Kıbrıs’ın işgal altında olduğu ifade edilerek,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yasal bir devlet olmadığı ve Kuzey Kıbrıs’ta düzenlenecek turnuvalara katılacak olanların suç işlemiş olacakları iddia edildi.
Yazısında ayrıca Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından tanınan tek ülkenin Kıbrıs Cumhuriyeti olduğuna dikkat çeken Mamas,  Kuzey Kıbrıs’taki malların %80’inin Rumlara ait olduğunu, Ercan Uluslar arası Havaalanı’nın da tanınmadığını belirterek,  Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü tarafından tanınmayan Ercan Havaalanı’ndan giriş yapan kişilerin suçlu duruma düşecekleri iddiasında bulundu.
Amaçlarının Kıbrıslı Türklerin turnuvalara katılmalarını engellemek olmadığını da iddia eden Güney Kıbrıs Cepli Bilardo Federasyonu Başkanı Mamas Kinigopoulas, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti sporcuları olarak turnuvalara katılabileceklerini belirterek, Dünya Bilardo Birliği’nin konuya sessiz kalmamasını ve şampiyonaların yapılmasını engellemesini istedi.

“BU TAVIR SORGULANSIN”


Diğer taraftan konu ile ilgili olarak Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs’ın Kuzey’de hiçbir yaptırım gücü olmadığına dikkat çekilerek, amaçlarının sadece spor yapmak olduğu, ancak bunun illaki Rum şemsiyesi altında olamayacağı ifade edildi.
Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun açıklamasında ayrıca, “Üyeliği henüz Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu Genel Kurulu tarafından onaylanmamış olan Güney Kıbrıs Cepli Bilardo Federasyonu’nun bu tavrının EPBF tarafından sorgulanması gerektiğine inanıyoruz” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler