1. YAZARLAR

  2. Konuk Yazar

  3. Kathleen Ann Doherty: Amerika Birleşik Devletleri’nde Üniversite Eğitimi için Fırsatlar
Konuk Yazar

Konuk Yazar

Yazarın Tüm Yazıları >

Kathleen Ann Doherty: Amerika Birleşik Devletleri’nde Üniversite Eğitimi için Fırsatlar

A+A-

 

konuk.jpg
Kathleen Ann Doherty
ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi

ABD Büyükelçisi olarak Kıbrıs’ta bulunduğum bir buçuk yıl içerisinde adanın her tarafını gezdim. Nereye gidersem gideyim, gerek tarihi yerlerde gerekse dağ yürüyüşlerinde, plajların tadını çıkarırken, etkinliklerde veya yerli halkla konuşurken Amerika’daki üniversitelerde okumuş olan ve çocuklarının da Amerika’da okumasını arzulayan Kıbrıslılarla tanışıyorum.  Buranın nüfusu düşünüldüğünde, bu kişilerin sayısı gerçekten olağanüstü!

Şüphesiz bu rakam şans eseri değildir. Son kırk yılda, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti, Kıbrıs’ta burslara, iki toplumlu ilişkileri güçlendirmeye ve özel sektörde  yenilik ve girişimciliği sağlamlaştırmaya yönelik 500 milyon dolar harcamıştır. Bu zaman süresince,  2500’den fazla Kıbrıslı,  Amerikan üniversitelerinde CASP veya Fulbright Programları aracılığıyla ABD’ye gitmiştir.  Ve binlercesi de kendi masraflarını karşılayarak eğitim görmüşlerdir. Tümü de, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Boston’dan New Orleans’a, Berkley’den Memphis’e Amerika’nın farklı yerlerini görme şansı bularak, her kesimden Amerikalı ile tanışma şansı bulmuş ve kendi  alanlarında  en iyi uygulamaları öğrenme fırsatı yakalamışlardır.

Bu miras, Kıbrıslılar ve Amerikalılar arasında güven ve dostluk inşa etmiş ve akademi, bilim, iş dünyası, hukuk, hükümet ve diğer alanlarda adanın ilerlemesi için öncü kişilerin eğitimine yardımcı olmuştur.  Onlar  geleceğin refahı için  güçlü bir temel oluşturmaktadırlar.   Kıbrıs’ta 50 yıldan fazla bir zamandır  gelişen eğitimde mükemmellik ve karşılıklı anlayış  geleneğiyle gurur duymaktayız. 

Kıbrıslıları temin etmek isterim ki Amerika Birleşik Devletleri’nde  üniversite eğitimi almak için hala fırsatlar mevcuttur ve sizleri bunlardan yararlanmaya teşvik ediyorum. Her ne kadar da artık  lisans yapmayı arzulayan öğrenciler için burs sağlayan Fulbright Komisyonu yoksa da, hala daha Elçilik dışından yürüttüğümüz bir Fulbright programı bulunmaktadır ve  akademik ve kültürel değişimler için Amerikalılar buraya gelebilmekte ve  ayni şekilde Kıbrıslılar Amerika’daki araştırma ve  eğitim  fırsatlarından yararlanmak için oraya gidebilmektedirler.  Fulbright aracılığıyla Amerikalı araştırmacılar ve uzmanlar Kıbrıs’ın çeşitli yüksek eğitim  kurumları ile çalışabilmekte ve ABD’li muhatapları ile dostluklar ve programlar kurabilmektedirler.
Amerika’da okumak isteyen  bir öğrenci veya öğrenci velisi iseniz eğitiminizi  karşılamanın bir çok yolu vardır. ABD yüksek eğitim sistemi Amerikalılar için bile oldukça karmaşıktır.  4500’den fazla seçebileceğiniz kurum bulunmaktadır. Ve birçok Avrupa ülkesindekinin aksine, Amerika Birleşik Devletleri, tüm vatandaşlarının üniversite eğitimini ödememektedir.  Ancak neredeyse üniversitelerin  hepsi burs vermekte ve çoğu da uluslararası öğrencilere mali burslar, spor bursları ve diğer teşvikler vererek cezbetmeyi arzulamaktadır.  Buna ek olarak binlerce özel kurum, öğrencilere eğitimlerini ödeyebilmeleri için  yardımcı olmaktadır.

Sizin veya çocuğunuz için en doğru Amerikan üniversitesini nasıl seçebilirsiniz? Bu para kaynaklarını nasıl bulabilirsiniz? Lefkoşa’da bulunan Fulbright Merkezi’ndeki EducationUSA Ofisi tüm bunlara başlamak için en doğru yerdir.  Tecrübeli  ve eğitimli danışmanlarımız,  Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim veya araştırma yapmayı düşünen herkese objektif, doğru bilgi ve tavsiyeyi verecektir. Ve size para konusunda da yardımcı olabilirler.  Danışmanlarımızın çabaları sayesinde geçtiğimiz yıl 22 Kıbrıslı, Amerika Birleşik Devletlerinde lisans eğitimine başlamıştır.  ABD üniversitelerinden 2 milyon dolardan fazla burs parası elde ederek neredeyse her öğrenci için ortalama olarak 100.000 dolardan fazla  para sağlamışlardır.

Biliyoruz ki Kıbrıslı öğrencilerin eğitimi için birçok seçenek bulunmaktadır.  Kıbrıs’ta çok iyi üniversiteler bulunmaktadır, şüphesiz Avrupa’da da bunlar mevcuttur.  Ancak ben, özellikle Amerika’dan alınacak bir diplomanın  bazı avantajlarına dikkat çekmek istiyorum.

Öncelikle, Amerika Birleşik Devletleri  eğitim alanında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.  Yakın geçmişte yapılan bir araştırmaya göre, dünyada ilk 20’de bulunan kurumların 16’sı ve ilk yüzdeki eğitim kurumlarından 49’u Amerika’dadır.  Bu alanlar, uzaybilimlerinden, yapay zeka ve robotiğe, dil ve dilbilgisinden, petrol ve maden mühendisliğine, edebiyat ve şiirden, animasyon ve üç boyutlu tasarıma kadar uzanmaktadır.  Yüzlerce benzer program ve çok daha fazlası ABD üniversiteleri tarafından  sunulmaktadır.

İkinci olarak, uluslararası öğrencileri memnuniyetle karşılamaktayız.  Amerikan üniversitelerindeki uluslararası öğrenci sayısı ilk kez 2015-2016 yılında bir milyonu aşmıştır ve ABD kurumlarındaki toplam öğrenci sayısının yüzde beşi yurtdışından gelmektedir.  Çeşitliliği memnuniyetle karşılamakta ve hem Amerikalılar hem de uluslararası öğrenciler için en iyi eğitimin sınıflarda ve kampüslerde yer alan görüş açılarının ve konuşmaların zenginliklerinden geldiğine inanmaktayız.

Dahası, çoğu üniversitede uluslararası öğrenci danışmanları, yabancı öğrencilere  Amerika’daki yaşama uyum sağlamaları için yardımcı olmakta ve eğitimleri boyunca özel bir ilgi göstermektedir. 

Üçüncüsü, sizin özel ilgi alanınıza yönelik bir program bulabilirsiniz.  Daha önce 4500’den fazla kurum bulunduğunu ve bunların 2-4 yıllık diplomalar verdiğini belirtmiştim.  Yüksek eğitim için karar alan merkezi bir bakanlığımız olmadığından, üniversiteler öğrencilerin istekleri ve iş piyasalarının  talepleri doğrultusunda ne öğreteceklerine karar vermekte özgürdürler. Tanınmış akredite kurumlar, üniversitelerin üst düzeyde kalitelerini devam ettirmelerini sağlamaktadırlar.  

Dahası, öğrenciler bu programların çoğunda sadece öğrenmekle kalmayıp bişeyler de yapma fırsatı bulmaktadır.  Lisans öğrencileri sıklıkla profesörleri ile birlikte yayınlayabilecekleri  birincil araştırmalar yapmaktadırlar.  Stajyerlik yaygın şekilde sağlanmakta ve bu sayede kişiler daha öğrenciyken kendi dalındaki  profesyonel işlerde  çalışabilmektedirler.  Sınıflar interaktiftir ve profesörler ulaşılabilirdirler.  Geleceğin rekabetçi ve küresel iş piyasalarında başarılı olunması için sizi hazırlayacak kapsamlı ve uygulamalı eğitimi alabilirsiniz.

Dördüncüsü, bir ömür boyu sürecek ve tüm dünyada geçerli olan bağlantılar ve bağlar oluşturacaksınız. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki sadece birkaç üniversite size Kıbrıs’ın çok daha uzağından - Çin’den, Hindistan’dan Brezilya’dan  Güney Amerika’dan ve diğer yerlerde gelen- öğrencilerle dostluk kurma  ve onlardan birşeyler öğrenme şansı verir.

Beşincisi, bir ABD üniversitesindeki öğrenci yaşamı çok boyutlu bir deneyimdir. Kampüslerimiz küçük şehirlere benzemektedirler.  Yalnızca son teknoloji kütüphaneler, labaratuvarlar ve iyi eğitimli öğretmenler  değil, ayni zamanda fitness salonları  spor alanları, müzeler ve konser salonları da bulunmaktadır. Öğrenciler  ayrıca burada farklı meslekler deneyebilirler –  Okul gazetelerinde veya okul televizyonlarında, kuruluşlarda çalışabilirler veya  atletizmde, münazaralarda, sanat dallarında veya siyasette yarışabilirler.  Bu yerler sadece ders öğrenmek için değil ayni zamanda kendinizi tanıma, hem kişiliğinizi, hem de sosyal çevrenizi geliştirmek için uygun yerlerdir.

Çoğu Kıbrıslı son 40-50 yıldır bu eşsiz deneyimden hem kişisel hem de profesyonel olarak  faydalanmışlardır.  Umarım Kıbrıslıların gelecek nesli de bu deneyimlerden faydalanabilirler.

 

 

 

Bu yazı toplam 1305 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar