1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kasım’da nüfus sayımı olacak'
Kasım’da nüfus sayımı olacak

'Kasım’da nüfus sayımı olacak'

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cenevre Zirvesi öncesi BRT’de Bayrak Habere katılarak, açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı

A+A-

 

Özel Temsilci Özersay:

“Kasım’da nüfus sayımı olacak"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının 7 Temmuz Cenevre görüşmesine yeni bir planla gitmesinin ihtimal dışı olmadığını vurgulayarak, müzakere sürecinde sona doğru yaklaşıldığına, bu yüzden sorun çözülmek isteniyorsa, bir eylem planına sahip olunması gerektiğine dikkat çekti.
Özersay, “Eğer bir sorunu çözmek istiyorsanız, bir eylem planına sahip olmanız gerekir. Yok eğer bir plan ya da bir program yapmaktan kaçıyorsanız, o zaman o sorunu çözmek konusunda ciddi değilsiniz demektir” diyerek, Cenevre zirvesinden somut sonuç beklediklerini kaydetti.

Kudret Özersay, Kıbrıs sorununda tüm argümanlar, karşı - argümanlar, yöntemler ve alternatif yöntemlerin tükendiğini ifade ederek, “O yüzden sona doğru yaklaşıyoruz. Eğer irade varsa bir kaç ay içinde Kıbrıs sorunu çözülebilir. Cenevre’de Rum tarafının bu iradesini test etme imkanı bulacağız. Olumlu irade ortaya konabilirse süreç olumlu sona erebilir” dedi.
Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cenevre Zirvesi öncesi BRT’de Bayrak Habere katılarak, açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

“KIBRIS TÜRK TARAFI ZİRVEYE HAZIR”
Özersay, Kıbrıs Türk tarafının zirvede ne yapacağını, hangi durumda nasıl hareket edeceğini netleştirdiğini ve zirveye hazır olduğunu söyledi.
Zirve öncesi bazı yakınlaşmalar sağlandığını belirten Özersay, Ocak ayındaki 2. zirve ertesinde geçmişte yapılan uluslararası anlaşmaların yeni ortaklığa taşınması, polis, mülkiyet, gelecekte yapılacak uluslararası antlaşmalar ve vatandaşlık konularında yoğun görüşmeler yaptıklarını, özel temsilciler düzeyindeki görüşmelerin 60’ı geçtiğini ifade etti.

 “KASIM AYINDA MUHTEMELEN NÜFUS SAYIMI OLACAK”
“Vatandaşlık ve Mülkiyet” konularında taraflar arasında ciddi ayrılık noktaları bulunduğunu hatırlatan Özersay, muhtemelen Kasım ayında KKTC’de nüfus sayımı olacağını söyledi.
Özersay, mülkiyet konusunda Rum tarafının eski mal sahibi ısrarına karşılık, “Referandum günü oy kullanmaya giden bir vatandaş, kendi oturduğu evin geleceğini bilmeksizin oy kullanacak. Kendi geleceğini, belirsizlik ortamı içinde evet ya da hayır oyu ile belirleyecek. Vatandaşlarımız, böyle bir ortam içerisinde nasıl oy verecek ?” dedi.
Kudret Özersay, Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Alexander Downer’ın 3’lü görüşme öncesi taraflarla bir araya geleceğini de kaydederek, “Cenevre’ye dair hazırlıklarımızı biraz daha açabilir miyiz, bu üçlü görüşmeye bir planla mı gidiyoruz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi.

“SOMUT SONUÇ BEKLİYORUZ”
3’lü görüşmelerin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun talebi ile gündeme geldiğini hatırlatan Özersay, 3. zirveden somut sonuç beklediklerini vurguladı.
Kıbrıs sorununun artık tükendiğini, başka metot kalmadığını vurgulayan Özersay, “Argümanlar, modeller, planlar artık tükenmiştir. Gelebilecek başka bir şey kalmamıştır. Yöntem de tükenmiştir. Elimizde kalan son şey Kıbrıslı süreçtir; şu anda bu deneniyor. Eğer sona doğru giden bu süreci başarı ile sonuçlandırmak istiyorsak, Cenevre’de eylem planı üzerinde anlaşmamız gerekir” dedi.
Sürecin sona doğru gittiğini yineleyen Özersay, “Başarılı bir son da olabilir başarısız da olabilir” diye konuştu ancak zaman vermedi.

“B PLANINA İHTİYAÇ DUYULABİLİR”
“B planı” ile ilgili soru üzerine Kudret Özersay, ucu açık sürecin Kıbrıs Türk tarafını müzakerelere tutsak edeceğini, öncelikle gündemlerinde “A planı”nın bulunduğunu, bunun karşılıklı kabul edilebilir bir sonuç üretme potansiyelinin tükenmesi durumunda gündeme “B planı”nın gelebileceğini söyleyerek, sadece karşılıklı kabul edilebilir bir çözümün kalıcı bir çözüm olacağını, bunun için de bir tür “ortak B planı”na ihtiyaç duyulabileceğini vurguladı.


 

 

 

 

Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler