1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAŞİF'TEN BASIN TOPLANTISI
KAŞİFTEN BASIN TOPLANTISI

KAŞİF'TEN BASIN TOPLANTISI

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, partisinin 37. kuruluş yıldönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenleyerek, kurultayda seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı. Kaşif, "Adaylığımda Sunat Atun’un

A+A-

 

 

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, partisinin 37. kuruluş yıldönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenleyerek, kurultayda seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı.

Kaşif, "Adaylığımda Sunat Atun’un çok önemli rolü var. Bana yanında tek kişi kalacak olsa bile, o kişi ben olacağım” demişti.

Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da gerçekleştirilen basın toplantısında Kaşif , “Bizler bölen değil birleştiren, belli başlı 3-4 kişiye değil ekip çalışmalarına önem veren, ülke insanının tepkisine neden olan değil umut ve güven yaratan bir yönetim olacağız” dedi.

Parti içinde büyük sıkıntılar olduğunu söyleyen Kaşif, partilere de seslenerek takım ruhuyla hareket edeceklerini “Ben yaparım olur” zihniyetinin ortadan kalkacağını söyledi.

Seçilmesi durumunda hayata geçirmeyi planladığı projelerini detaylı şekilde anlatan Kaşif, basının sorularını da yanıtladı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, 21 Ekim’de gerçekleştirilecek parti kurultayında sadece Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığı değil, Başbakanlık görevi için de karar verileceğine işaret ederek, “Bu kararın doğru olarak verilmesi, ülkemiz ve partimizde var olan sorunların daha hızlı olarak giderilmesi açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Kaşif, partisinin 37. kuruluş yıldönümü olması dolayısıyla bugün düzenlediğini belirttiği basın toplantısında, kurultayda seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı; projelerini detaylı şekilde ortaya koydu.

Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da gerçekleştirilen basın toplantısında Kaşif “Bizler, bölen değil birleştiren, belli başlı 3 - 4 kişiye değil ekip çalışmalarına önem veren, ülke insanının tepkisine neden olan değil umut ve güven yaratan bir yönetim olacağız” dedi.

 

UBP’NİN DOĞUMGÜNÜ…

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif,
bugün partisinin 37’nci kuruluş yıldönümü olduğunu belirterek, kurultaya yönelik bu basın toplantısını özellikle UBP’nin doğumgünü olan bugün yapmak istediklerini söyledi.

Kaşif, Ulusal Birlik Partisi’nin Kıbrıs Türk halkının özünden çıkan, siyasi tarihe daha şimdiden damgasını vuran bir parti olduğunu; bu partiye hizmeti halka hizmet olarak gördüklerini ifade ederek, “UBP; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yaşatılıp yüceltilmesinin, Anavatan Türkiye ile sıcak, samimi, kardeşçe karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişkilerin geliştirilmesinin başlıca teminatıdır” dedi.

Geçmişten bugüne UBP’ye hizmet veren herkesi saygı ve sevgiyle, vefat edenleri de şükran ve rahmetle anan Kaşif, “Ulusal Birlik Partisi atacağı doğru adımlarla, cesur, vatansever, milli değerlerine bağlı partili kitlemiz ile sonsuza dek yaşayacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

“…SADECE GENEL BAŞKAN DEĞİL BAŞBAKAN İÇİN DE KARAR VERİLECEK”

21 Ekim’de yapılacak parti kurultayında sadece genel başkan değil başbakanlık için de karar verileceğine işaret eden Kaşif, bu kararın doğru verilmesinin önemi üzerinde durdu. Kaşif şunları kaydetti:

“21 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilecek UBP 19’ncu Olağan Kurultayı’nda sadece Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığı değil, Başbakanlık görevi için de karar verilecektir. Bu kararın doğru olarak verilmesi ülkemiz ve partimizde var olan sorunların daha hızlı olarak giderilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Doğru karar, parti içinde gereken kaynaşma ile birlik ve beraberliğin sağlanması, UBP’nin çağdaş demokratik bir anlayışla geleceğe emin adımlarla yürümesi demek olacaktır. Doğru karar, KKTC Devleti’nin yücelmesi, ülkemizdeki refah seviyesinin istikrarlı bir şekilde artmasına destek anlamına gelecektir. Doğru karar, sağlam, güvenilir, bilgili, işbilir, donanımlı kişilerden oluşan kadroların etkin bir şekilde devreye konulmasının yolunu açacaktır.

Delegelerimiz tarafından tabanımız ve halkın beklentileri de dikkate alınarak verilecek doğru karar yeniden güçlü UBP iktidarını sağlayacaktır.”

Kaşif, UBP’nin Merkez’de yer alan bir kitle partisi olduğunu; bunun gereğinin layıkıyla yapılması ve UBP’nin Kıbrıs Türk halkı için görevlerini yerine getirmesinin vazgeçilmez hedefleri olacağını söyledi.

 

 

“ÜLKEDE VE PARTİ İÇİNDE BÜYÜK SIKINTILAR VAR”

“Ülkede büyük sıkıntılar var” diyen Kaşif, halkın, gelirinin azalmasından; esnaf, tüccar, işinsanının batmaktan; memurun yaşam seviyesinin gerilemesinden, üreticinin verdiği emeğin, yaptığı yatırımın karşılığını alamamaktan haklı olarak şikayet ettiğini anlattı ve şunları söyledi:

“KKTC’de bir kaos hakim. Sayın Başbakan ve etrafındaki kendisine çok yakın 3 - 4 kişinin kararları çelişkili. Savruk bir çalışma söz konusu. Hiçbir ekonomik örgüt, hiçbir kesim gidişattan memnun değil. Sayın Başbakan geniş bir kesim ve gazete köşe yazarları tarafından KKTC’nin en kötü yönetimini oluşturmakla eleştiriliyor.

Ülkemiz için hayati önem taşıyan ekonomik programdan pek çok Bakan arkadaşın bile haberi yok. Örgütler şikayetçi, halk acaba ne olacak diye tedirgin. Başbakanlık uzman, işinin ehli, ihtiyaçlar doğrultusunda ilgili kesimlerle çağdaş, kaliteli ve etkin diyalog kurabilen üst yönetim zaafiyeti içinde bulunuyor.”

Kaşif, parti içinde de büyük sıkıntılar olduğu görüşünü belirterek, “Kurultay süreci de göstermiştir ki baskıcı, tehdit eden, partiye ait olan gazeteyi kendi malıymış gibi kullanan, rakibine veya rakibini destekleyenlere gazetede tek bir satır yer vermeyen, BRT’de bizlere büyük bir kısıtlama uygulatan, kendi partilisine karşı bile düşmanca muamele yapan, partinin değerlerini hiç sayarak onlara saldıran bir anlayışla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, “hiç karıştırılmaması gereken yerler, makamlar, kişilerin UBP kurultayına karıştırıldığı ve hem parti içi demokrasiye hem de o makam ve yerlere gereksiz şekilde zarar verildiğini” de dile getirdiği basın toplantısında, “2006 yılında değişen UBP tüzüğü uyarınca parti liderimiz olan, UBP’ye 22 yıl Genel Başkanlık yapmış olan, ülkemize 18 yıl Başbakan olarak ve şimdi de Partimizin adayı olarak seçimi kazanarak Cumhurbaşkanı makamında hizmet veren Sayın Dr. Derviş Eroğlu maalesef malum kişiler tarafından dışlanmaya çalışılmakta ve kendisini çok seven partililerimize hedef gösterilmeye çalışılmaktadır” ifadelerine de yer verdi.

UBP’nin çağdaş vizyon eksikliği, kararsızlıklar, ekonomik programı yeterince halka anlatamamak, yeterince ilgili kesimlerin görüşlerini dikkate almamak, kaynakların yanlış kullanımı gibi nedenlerle ciddi bir oy kaybı yaşadığı ve bunun güvenilir anket çalışmalarına da yansıdığını iddia eden Kaşif, şöyle konuştu:

“UBP zaten büyüktür ama eğer küçük düşünür, doğruları yapmazsak küçüleceğimiz net bir şekilde ortada durmaktadır. Sorun UBP’de değildir; Sorunun Sayın Küçük’te ve yanındaki 3 - 4 kişinin izlediği yolda olduğu tüm kamuoyu yoklamalarında ve halkımızla yapılan konuşmalarda kendisini göstermektedir. Bu sorun gücümüzü eksiltmekte, partimizin küçülmesine yol açmaktadır.”

 

 

“DOĞRU KARAR VERMEZSEK İLK SEÇİMDE BÜYÜK SIKINTI YAŞARIZ

Kaşif, doğru karar verilmemesi halinde ilk seçimde de büyük sıkıntı yaşayacaklarını belirterek, partililere şöyle seslendi:

“Değerli UBP’liler biz bir takım ruhu ile hareket edeceğiz. ‘Ben yaparım olur...Ben ve adamlarım kapalı kapılar ardında ne istersek kararlaştırırız herkes de buna uymak zorunda kalır’ zihniyeti kesinlikle ortadan kalkacaktır.

Partimizin hiç bir değerini dışlamadan çalışacağız. Dar kadrocu, sadece belirli adamlara prim veren değil, geniş katılımı sağlayan, bilgiyi, yetişmişliği ön plana çıkaracağız ve Devlet’te, Hükümet’te, Daire’de sorun yaratan değil sorun çözen bir ortam oluşturacağız. Ekonomik sorunların çözümü gençlerin istihdamı önceliğimiz olacaktır; Parti içinden başlayarak demokrasiyi, şeffaflığı, insanımıza sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, diyaloğu daha iyi noktalara taşıyacağız.Bizim Sayın Küçük’ten çok farkımız olacak”.

 

 

SEÇİLMESİ HALİNDE YAPACAKLARI…

Kaşif’in, kurultayda seçilmesi halinde göreve gelir gelmez yapacağını belirttiği icraatları ise özetle şöyle:

“Hazırlanmakta olan yeni ekonomik protokol, Anavatan Türkiye ile tam bir uyum ve işbirliği içerisinde, Kıbrıs Türk halkının temel ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenecek ve uygulanacak.

“Asrın Projeleri” diye adlandırılan, Türkiye’den su ve elektrik enerjisi getirilmesi projelerinin, yakından takibi ve geliştirilmesi için iki özel komite kurulacak.

Halen yürürlükte olan Teşvik Mevzuatı günün koşullarına ve ihtiyaca göre yeniden düzenlenecek. Ticaretin Güney Kıbrıs’a yönelmesinin nedenleri araştırılarak, bunun normal sınırlara çekilmesi için Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte çalışma yapılacak.

Sanayiciye, Küçük Esnafa yönelik Faiz Destekli Programlara devam edilecek. Yeni girişimcilere ise, işyerlerini açabilmeleri için proje karşılığı doğrudan Hibe desteği sağlanmaya başlanacak.

Vergi kaçaklarının önlenmesi için başlatılan çalışmalar ilerletilecek. Kamu yönetimini yeniden yapılandırma sürecinde yer alan E-devlet projesi en kısa zamanda etkin bir şekilde hayata geçirilmesi sağlanacak.

Turizmde 50 bin yatak hedefiyle turist sayısının artırılması, hizmet kalitesinin yukarılara çekilmesi, turizmin ekonomiye katkısının artırılması için ilgili örgütlerle birlikte çalışılacak.
Çevreyi olumsuz etkileyecek hiçbir girişime izin verilmeyecektir.

Üniversitelerdeki öğrenci sayısını ilk etapta 60 bine daha sonra ise 100 bine çekmek hedefiyle çalışmalar başlatılacak.

Tarım Master Planı ivedilikle çıkarılacak. Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları ve AB’ye ihracat çalışmaları yasal mevzuata uygun olarak hızlandırılacak.

Yeni Ercan Havalimanı projesinin gününde uygulamaya geçmesi ve en güzel şekilde ilerlemesi için konuya özel bir önem atfedilecek.

Anayasal değişiklikler yapılması için başlatılan çalışmaların tamamlanarak yapılacak ilk seçimde değişikliklerin referanduma sunulması samimi olarak hedeflenecek. Siyasi Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’nın yeniden ele alınması için net tavır sergileyecek.

“Sağlıkta Tam Gün” çalışmalarında mali sorunlar giderilecek, hasta ve çalışan memnuniyeti sağlanarak bu proje hayata geçirilecek. Genel Sağlık Sigortası en kısa sürede hayata geçirilecek.

Lefkoşa’nın kuzeyinden geçecek yeni çevre yolu üzerinde yeni bir hastane yapılması için finansmanı hazır olan proje çalışması hemen başlatılacak. Kaynağı hazır olan yeni onkoloji hastanesinin yapımı için gereken adımlar atılacak.

Güzelyurt’a yeni bir hastane yapılması için proje çalışmalarına hemen başlanacaktır.

Kamu Yönetimi reformu yapılacak ve kamuda işe girmek için sınav sistemi kökten değiştirilip ihtiyaçlara göre yılda bir kez Kamu Personeli Seçme Sınavı sistemine geçilecek.

Halka sürekli ve sürdürülür sağlıklı ve güvenli kullanım suyu sağlanması için Belediyelere teknolojik ve maddi destek sağlanacak.

Kırsal kesim arsalarının dağıtıldığı bölgelerde, Toplu Konut Ortaklığı benzeri bir yapılanmaya gidilecek.”

Kaşif, adaylığını açıkladığı yaklaşık 70 günden bu yana kendisine destek verenlere de teşekkür ederek şunları söyledi:

“Milletvekilleri Türkay Tokel, Hasan Taçoy, Zorlu Töre, Ersan Saner, Afet Özcafer, Ahmet Eti, İlkay Kamil, Ergün Serdaroğlu, Mehmet Tancer, Kemal Dürüst, ayrıca bize kurultayda başarıyı getirecek sayıdaki örgüt başkanımız, delegelerimiz, partide ve hükümetin başında acilen bir değişime gidilmesinden yana tavır koymuşlardır. Baskı, tehdit, menfaat vaatlerine rağmen cesurca doğru yolu seçen herkesi sevgiyle, saygıyla selamlarım.”

Kaşif, anjiyo olan UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst’e de acil şifalar dileyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Ben UBP’lilerin kararını değişimden, doğrudan yana verdiğine, çünkü ülkesini, partisini çok sevdiğine yürekten inanıyor, güveniyorum… Bizler; bölen değil birleştiren, belli başlı 3-4 kişiye değil ekip çalışmalarına önem veren, ülke insanının tepkisine neden olan değil umut ve güven yaratan bir yönetim

olacağız.”

 

SORULAR

Basının sorularını da yanıtlayan Kaşif, kurultay sonrası kazanması veya kaybetmesi durumunda partideki pozisyonunun ne olacağı sorusuna karşılık, 21 Ekim’den sonra UBP’nin birlik beraberliğe daha çok ihtiyacı olacağını çünkü ileride seçimler olacağını ifade ederek, “Birbirimizi kucaklayarak partiyi daha ileriye taşımalıyız” dedi.

“Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un taraf değiştirmesinin ardından yanındaki diğer kişilerin de benzer tavırları olabileceği endişesinin olup olmadığı” sorusunu “hayır yoktur” diye yanıtlayan Ahmet Kaşif, bu tavır değişikliğinin nedeniyle ilgili olarak ise, Atun’un öyle karar verdiğini, kendisinin bunun nedenini bilemeyeceğini söyledi.

Kaşif, bir başka soru üzerine, adaylığını çekmesi konusunda herhangi bir tehdit veya telkin almadığını da yineledi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler