1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAŞİF'İN İSTANBUL TERCİHİ TARTIŞILIYOR
KAŞİFİN İSTANBUL TERCİHİ TARTIŞILIYOR

KAŞİF'İN İSTANBUL TERCİHİ TARTIŞILIYOR

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in kendi sağlık sorunu için Kuzey Kıbrıs’taki devlet hastanelerini değil de İstanbul’u tercih etmesini sağlık çevrelerinde tartışma yarattı: Sağlık Bakanı kendi ülkesini NEDEN TERCİH ETMEDİ? Sağlık Baka

A+A-

 

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in kendi sağlık sorunu için Kuzey Kıbrıs’taki devlet hastanelerini değil de İstanbul’u tercih etmesini sağlık çevrelerinde tartışma yarattı:

 

Sağlık Bakanı kendi ülkesini

NEDEN TERCİH ETMEDİ?

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in ileri anjiyo olmak için İstanbul Memorial Hastanesi’ni tercih etmesi tartışma yarattı.

Kimi çevreler durumu “sağlık hizmeti kişinin tercihidir” şeklinde yorumlarken, kimi çevreler ise “Sağlık Bakanı” olarak  yurt dışında tedavi görmesinin “düşündürücü ve sorgulanır nitelikte” olduğu belirtti.

YENİDÜZEN, bir Sağlık Bakanı’nın kendi ülkesi dışında başka bir hastanede tedavi edilmesini Meclis’teki doktor milletvekilleri, Tıp-İş ve Tabipler Birliği’ne sordu.

CTP-BG’li doktor milletvekilleri Sağlık Bakanı pozisyonundaki bir kişinin yurt dışında tedavi olmasını tepkiyle karşılarken, diğer milletvekilleri bunun doğal bir şey olduğunu söyledi.

Doktor örgütleri ise yurt dışında tedavi olmanın kişilerin tercih ve hakkı olduğunu belirterek, Kardiyoloji Bölümü başta olmak üzere birçok sağlık bölümünde başarılı doktorların bulunduğunu, sağlık hizmetlerinin daha kaliteli hale getirilebileceğine dikkat çekti.

 


 

 

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Dr. Sibel Siber:

 

 “BU DURUM SORGULANMALI…”

 

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Dr. Sibel Siber, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in yurt dışında sağlık hizmeti almasının ‘sorgulanır’ olması gerektiğine dikkat çekti. “En temel hasta haklarından biri hastanın hekim seçme hakkıdır” diyen Sibel Siber, bu nedenle herkesin olanakları ölçüsünde istediği hekimden hizmet alabileceğini söyledi. Dr. Siber, “öncelikle bunu vurgulamak isterim; ama, eğer  ülkenizin sağlığından sorumlu bir bakansanız ve tercihinizi kendi sağlık kurumlarınız dışında kullanıyorsanız bu sorgulanır. Sorgulanması da gayet doğaldır. Bu nedenle Sağlık Bakanı’mızın tedavi için  yurt dışına gitmesini gerektiren tıbbi zorunluluk halkla paylaşılmalıdır.  Aksi halde sağlık servislerimize güvensizlik doğar ve halkın “acabaları” artar” dedi. Bir doktor olarak devlet hastanesinin kardiyoloji bölümünde hzimet veren doktorların çok başarılı olduğuna vurgu yapan Dr. Siber, komplikasyon yönünden dünya ortalamalarının  altında bir başarı grafikleri olduğunu da gururla söyleyebileceğini belirtti.

Hastanelerimizde verilemeyen sağlık hizmetleri için hastaların daha gelişmiş merkezlere sevk edilmekte olduğunu söyleyen Dr. Sibel Siber, “Sayın Bakanımızın tıbbi durumuyla ilgili bilgi sahibi değilim. Öncelikle kendisine acil şifalar dilerken, ülkemiz sağlığına, özellikle Kardiyoloji bölümüne olan güvenin zarar görmemesi için Bakanlıktan bu konuyla ilgili halka doyurucu bir açıklama yapılacağını umuyorum” şeklinde sözlerini tamamladı.

 


 

CTP-BG Mağusa Milletvekili Dr. Arif Albayrak:

 

 “TARTIŞMA KONUSU OLABİLECEK BİR YAKLAŞIM”

 

CTP-BG Mağusa Milletvekili Dr. Arif Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e “KÜÇÜK” bir strese bağlı “KÜÇÜK BİR STENT” sorunu yaşadığını belirterek, Bakan’ın özellikle de kardiyoloji açısından gelinen noktada kendi ülkesi dışında tetkike gitmesinin, moral değerlendirmesi açısından tartışma konusu olacak bir yaklaşım olduğunu vurguladı. Albayrak, “Bakan’ın Türkiye’ye gönderilmesini kuruldaki kendi hekimlerimiz özgür iradesiyle verdiği karar ise buna hiçbir itirazımız olmaz, konu bile edilmemesi gerekir. Ancak zevahiri kurtarmak için böyle bir açıklama yapılıyorsa bu yanlışın üstünde bir yanlış anlamındadır” dedi. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e “geçmiş olsun” dileklerini ileten Dr. Albayrak, sağlık üzerinden politika yapmaya gerek olmadığını söyledi. Ülkemizde yaşamın politikaya endekslendiğini ve kendi hayatımızı da daha stresli hale getirdiğimizi belirten Albayrak, Ahmet Kaşif’in de Bakan olarak sıkıntıları olduğunu hatta son dönemde hükümet içi meselelerden ziyade endekslendiği UBP kurultayı ve Başbakanla yarışına dikkat çekti. Bunlardan bir şekilde etkilendiğini belirten Albayrak, “Bakan’ın ciddi bir şeyi yoktur ama umarım gelişi sağlıklı olur da adaylıkta çekilip gelmez. Çünkü Türkiye alternatif başkanla yarışanın 40- 50 yıllık tarihimizde hep tercih ettiğinin yanında tavır uygular ve maalesef toplumda buna uyar” dedi. Dr. Albayrak, Sağlık Bakanı pozisyonunda birinin ileri tetkik için Türkiye’den davet alıp gitmesinin tartışma konusu olabileceğini belirterek, burada yapılamayacak bir tetkik için Türkiye’ye gitmesine kimsenin itirazı olmayacağını ancak göz önünde olan birinin gitmesinin konu olabileceğini açıkladı. Albayrak, “ Herkes tabi ki birey olarak hekim hakkını kullanabilir. Ama göz önünde olanlar daha örnek olmalıdır.  Vatandaş burada yapılabilir basit bir ileri tetkik için Türkiye’ye gitmek isteyecek ama kurul burada olan bir şey için gönderemeyiz diyecek. Bu nedenle uygun gösterilmek adına daha farklı bir davranış daha uygun olurdu. O zamanda toplumda herkes tarafından takdir alanına b,ir davranış olurdu.”

 


 

 

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Dr. Fatma Ekenoğlu:

 

“HASTANELERİMİZ TERCİH EDİLEBİLİRDİ”

 

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Dr. Fatma Ekenoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta anjiyo yapan araç gereçlerin olduğunu, söz konusu tetkiklerin burada da yapılabileceğini vurgulayarak, söz konusu Sağlık Bakanı olduğu için devlet hastanesi ya da özel bir hastaneyi tercih etmesi gerektiğine dikkat çekti. İnsanların anjiyo için özel hastanelere gönderildiği gibi Bakan’ın da hastanelerimize gidebileceğini aktaran Ekenoğlu, “Sağlık konusu kişilerin kendi tercihleridir. Bakan’ın Türkiye’ye gitmesini güvendiği bir doktor olabileceği düşüncesiyle bakıyoruz. Gideceği hastanede ya görev arkadaşı ya da güvendiği bir doktor vardır” dedi. Dr. Ekenoğlu Kuzey Kıbrıs’taki kardiyoloji bölümlerinde anjiyo yapan doktor arkadaşlarına güvendiğini vurgulayarak, hastanelerimizde % 100 oranında bir başarı yakalandığını, bu başarının da göz ardı edilemeyeceğinin altını çizdi.

 


 

 

DP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu

 

“KARDİYOLOGLAR KARAR VERDİ…”

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in Türkiye’ye gidip tedavi olmasına Bakanlar Kurulu’nun karar vermediğini söyleyen DP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacaıoğlu,  Bakan’ın Türkiye’de anjiyo olmasına, Kuzey Kıbrısta’ki kardiyologların karar verdiğini belirtti. Kardiyologların toplanarak aldığı karar üzerine, Sağlık Bakanı’ın Türkiye’de tedavi edilmesinin kararlaştırıldığını belirten Arabacıoğlu, bu kardiyologlardan bazı doktorların Ahmet Kaşif’e eşlik ettiğini kaydetti. Kaşif’e daha önce 2 stent takıldığını belirten Arabacıoğlu, “kalpte darlık neredir? Darlık var mı yok mu bunlar önemlidir. Bu nedenle kardiyologların karar vermesiyle Türkiye’ye gidildiğine inanırım”    

 


 

UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Eti:

 

 “EN DOĞRUSU ORAYA GİTMESİ”

 

UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Eti, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in tetkikleri için İstanbul’a gitmesinin en doğal hakkı olup, en doğru tercihi yaptığını dile getirdi. Kaşif’in 5 yıl önce kalbine stent takıldığını ve tüm kayıtlarının İstanbul’daki hastanede olduğu için kontrollerini de orada yapmasının doğru olduğunu söyleyen Dr. Eti, “ben Bakan’ın İstanbul’da kontrol olmasını normal karşılıyorum. Çünkü daha önce stent taktı ve onunla ilgili tüm bilgiler orada kayıtlıdır. Nereye ne zaman ne takıldığını ne gibi bir şey olduğunu oradaki doktorlar daha iyi bilir. Bu nedenle İstanbul’a gitmesi en doğrusudur”

 

 


 

 

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu:

 

 “HERKESİN DOKTOR SEÇME HAKKI VAR”

 

Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, sağlık konusunda herkesin doktor seçme hakkı olduğunu vurgulayarak, önemli olan kendi sağlık sistemimizde kaliteyi yakalayıp kişilerin bu sitemde tercihlerini yapması olduğunu aktardı. Sözlerine “geçmiş olsun” diye başlayan Hüdaoğlu, Ahmet Kaşif’in gerek fiziki gerekse psikolojik olarak baskı altında bulunduğunu söyleyerek, “suçlu değil mağdurdur” dedi. UBP adaylığı için Ahmet Kaşif’e ve Kaşif’i destekleyenlere ciddi şekilde müdahalede bulunulduğunu belirten Hüdaoğlu, yapılan bu müdahalenin demokrasi açısından zedelendiğini Beşir Atalay ve Halil Akça’ya belirttiklerini aktardı. Tüm bu risk faktörleri üzerinden Kaşif’in sağlık sorunu yaşadığını belirten Hüdaoğlu, en erken zamanda Bakan’ın görevinin başına dönmesini dilediğini aktardı. Bakanı’nın Sağlıkta kişilerin doktor seçme hakkı olduğunu aktaran Hüdaoğlu, Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’nun rahatsızlığı için Türkiye’yi, Ferdi Sabit Soyer’in de Bay-pass ameliyatı için İngiltere’yi seçtiğini söyledi. Tabipler Birliği Başkan, bu nedenle herkesin tercih hakkı olduğunu, önemli olanın Kuzey Kıbrıs’taki toplam kaliteyi artırarak, doğru bir sağlık sistemi yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kaliteli bir sistemle kişilerin istediği doktorları seçebileceğini belirten Suphi Hüdaoğlu, güven verilmeyen konularda kişilerin farklı tercihler yapabileceğini aktardı.   

 


 

 

Tıp-İŞ Örgütlenme Sekreteri Ömer Gür:

 

“Bakan kurul kararıyla gönderildi”

 

Tıp-İŞ Örgütlenme Sekreteri Ömer Gür, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in hastanenin kurul kararıyla gönderildiğini, ülkemizde tedavi olma konusunda Bakan Kaşif’in Başbakan İrsen Küçük ve diğer Bakanlara nazaran daha duyarlı olduğunu söyledi. Ahmet Kaşif’e “geçmiş olsun” dileklerini gönderen Gür, her kim olursa olsun herkesin yurt dışında tedavi görmesinin eşit hakka sahip olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in daha önce Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde anjiyo olduğunu belirten Ömer Gür, “Kaşif bu konuda duyarlıdır, gerek olmadığı sürece yurt dışına gitmedi. Bu konuda duyarlı olduğu gibi olumlu işler yaptı” dedi. Ömer Gür, Bakan ile ilgili önceki gece bilgi aldığını ve ciddi bir durumunun olmadığını öğrendiğini söyleyerek, Bakan’ın İstanbul’a gönderilmesini yapılan toplantı ardından kurul tarafından karar verildiğini kaydetti. “Kurul kararıyla gittiği için eleştirilecek bir durum yok” diyen Dr. Gür, “Başbakan ve diğer bazı Bakanlar aynı duyarlılığı göstermedi. Hatta devlet hastanesine değil YDÜ’ye giderek tedavi oldular” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2068 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler