1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAŞİF YİNELEDİ: BAĞIŞ DEĞİL, KATKI
KAŞİF YİNELEDİ: BAĞIŞ DEĞİL, KATKI

KAŞİF YİNELEDİ: BAĞIŞ DEĞİL, KATKI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündem dışı konuşmalarda ilk sözü, CTP Milletvekili Sonay Adem aldı

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun gündem dışı konuşmalarda ilk sözü, CTP Milletvekili Sonay Adem aldı. “Son günlerde toplumumuzu derinden sarsan olaylar” konulu konuşmasında, kaçak yaşamdan doğan sorunlara vurgu yapan Adem, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın uygulanması için gereken tüzük ve yönetmeliklerin hazırlanmadığını söyledi.

Sonay Adem, devletin koruması altında bulunan çocukların başına gelenlere değinerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve hükümeti eleştirdi. Adem, yuvada görevli sosyal hizmet uzmanı Barış Başel’in iddialarını araştırmadan, işine son verildiğini savundu.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, Adem’i gerçekleri saptırmakla suçladı. Ünverdi, iş kazasıyla ilgili yasal işlemlerin yapıldığını ve gerekli iş sağlığı güvenliği tespiti yapılmaması halinde inşaatın durdurulacağını ve gerekli cezaların verileceğini belirtti.

Yuvada yaşanan olaylardan dolayı çok üzüntü duyduğunu kaydeden Ünverdi, adı geçen sosyal hizmet uzmanının iddialarını ispatlayamamasına rağmen konuyu polisle birlikte araştırdıklarını ve konunun üzerine gittiklerini söyledi.

CTP Milletvekili Abbas Sınay ise, sataşma olduğu gerekçesiyle çıktığı kürsüde, sağlık hizmetlerinden ücret talep edilmesini eleştirerek, bu durumun Anayasa’ya aykırı olduğunu ve fon yasasında böyle bir düzenleme olmadığını söyledi. Sınay, Anayasal kurumların bu duruma dur demesini istedi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, Harçlar ve Ücretler Tüzüğü’nden hareketle ücret almaya başladıklarını ve Savcılık’tan görüş alarak uygulamaya koyduklarını söyledi.

Kaşif, hizmet talebinde bulunan vatandaştan ücret talep edilebileceğini ancak ödeme için baskı yapılmayacağını ve parası olmayana da hizmet verileceğini belirtti. Kaşif, “Talep edilen bağış değil, katkıdır. Bunu da veremem derse, zorla alınmayacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler