1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAŞİF İDDİALARI YALANLADI
KAŞİF İDDİALARI YALANLADI

KAŞİF İDDİALARI YALANLADI

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanelerde uygulamaya giren yeni ücretlerin katkı olduğunu yineledi ve parası olmayana sağlık hizmeti verilmediğine ilişkin iddiaları yalanladı. Kaşif, “Böyle bir durum varsa ve mağduriyet söz konusuysa gereken yapılacak

A+A-

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, hastanelerde uygulamaya giren yeni ücretlerin katkı olduğunu yineledi ve parası olmayana sağlık hizmeti verilmediğine ilişkin iddiaları yalanladı. Kaşif, “Böyle bir durum varsa ve mağduriyet söz konusuysa gereken yapılacak” dedi.

Kaşif, yakın zamanda hastanelerde randevu sistemine geçileceğini de kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kanal T’de sabah programına katılan Kâşif, basında yer alan haberlerin acımasızca eleştiriler olduğunu, herkesin hür olarak istediğini yazabileceğini fakat “sağlık servislerinde uygulama neydi, neden bu ücretler alınıyor” diye sorgulamadan yapıldığını ifade etti

Kâşif, mevcut uygulamanın yeni bir uygulama olmadığını, bu uygulamanın daha önceki dönemlerde de var olduğunu yineledi.

Kâşif, Yataklı Tedavi Kurumları’nın harçlar ve ücretler tüzüğüne dayanarak sağlık hizmetlerinin ücretlendirildiğini ifade etti. Kaşif, KKTC’nin sağlık servislerinde yıllardır uygulanmakta olan bir tüzüktür diyerek eleştiri yapanlara tüzüğü açıp okumaları yönünde tavsiyede bulundu.

“PARASI OLMAYANA SAĞLIK HİZMETİ VERİLEMEZ DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU OLAMAZ’’

Basında yer alan “sağlık paralı oldu, parası olmayan hastaneye gitmesin” şeklindeki haberlerin kendisini üzdüğünü dile getiren Kaşif, “Her şeyden önce bir doktorum. Bizim doktorluk mesleğimizde önce para gelmez, önce insan sağlığı gelir” dedi.

SOSYAL SİGORTALILAR %20 ÖDÜYOR

Parası olmayana sağlık hizmeti verilmeyecek gibi bir durumun söz konusu olamayacağını, hele KKTC’de buna izin verilemeyeceğini söyleyen Kaşif, sosyal sigortalıların yüzde 20 ödediğine işaret ederek, “Zaten yıllardır tüzüğe göre yüzde 20 ödeniyordu bir değişiklik söz konusu değildir” dedi.

HASTANE NASIL KALKINACAK?

Kaşif, “Uygulamada bir tek kamu görevlilerinin Kamu Görevlileri Yasasındaki maddeye atfen herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu yoktur ve ödeyebilecek konumda olanlar bile herhangi bir ücret ödemiyorlar. Bu nasıl denge” diyerek hastanede bugün teknik olarak büyük ilerlemeler kaydedildiğini fakat teknolojiyi takip edebilmek için de maddi karşılığını verebilmek gerektiğini söyledi. Kaşif, dünyada gelişen teknolojiyi devlet bütçesiyle takip edebilmenin mümkün olmadığını belirtti.

Kaşif, yaşanılan bir sel felaketi olduğunu, hastanenin bazı bölümlerinin de bu felaketinden ciddi zarar gördüğünü, fakat bu zararın giderilebilmesi için 1969 yılında yapılmış olan Hastane İnkişaf Techizat Fon Yasası gereğince fonların yıllardır gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından kullanıldığını kaydetti. Kaşif, “Basına sorun bakalım, bu hastane sel felaketinde aldığı yaraları nasıl düzeltti” ifadelerini de kullandı.

ALINAN ÜCRETLER BAĞIŞ DEĞİL KATKI

Hastane İnkişaf Techizat Fon Yasası gereğince hastane kuruldu kurulalı bağış adı altında vatandaşlardan yıllardır kaynak aktarıldığını vurgulayarak, “Amacımız sadece bunu yasal zemine oturtmaktı” diyen kaşif, hastanelerde bağış makbuzu kesilmesinin doğru olmadığını, hastanelerin bağış toplamasının zaten yasak olduğunu ifade etti.

Kaşif, “Hastane inkişaf fon yasasını değişikliğe uğratarak bağışı katkıya çevirdik” dedi.

Gazetelerin manşetine yansıyan rakamların yıllardır alındığını, sadece polikliniklerde alınmadığını, yapılan değişikliğin bundan ibaret olduğunu kaydeden Kaşif, röntgen, muayene gibi poliklinik hizmetlerini ücretlendirmeyi gece acil servisteki yığılmalara bağladı. Acil serviste sadece çok acil olan hastalara bakılması gerektiğini, fakat poliklinikte çözümlenebilecek rahatsızların dahi acil servise yönlendiğini ifade eden Kaşif, “Başağrısı, karın ağrısı ve daha bir çok rahatsızlık için şifa bulunan hastanede muayene ve tedavi için 5 TL çok mu” diye sordu. Sağlık Bakanı Kaşif, “Bir MR veya tomografi için üç ay beklenildiği zaman feryat ediyoruz. Cihaz almak için katkı istediğimiz zaman da feryat ediyoruz” eleştirilere tepki gösterdi.

GEREKEN UYARI YAPILIR

“Acilde veya poliklinikte fatura olmadan hastalara bakılmıyor” iddialarına karşılık da Kaşif, “Benim haberim yok. Bu konuyu hastane personeline ve hastane yönetimine soracağım. Çalışanları bu konuda uyaracağım. Özellikle acil serviste böyle bir durumun bir kez daha yaşanmaması için gerekli uyarıları yapacağım” dedi.

Vatandaşın herhangi bir şekilde mağdur edilmemesi için elinden geleni yapacağını ifade eden Kaşif, hastanenin çok yakında randevulu sisteme geçeceğini de ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler