1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAŞİF DESTEK OLACAK MI?
KAŞİF DESTEK OLACAK MI?

KAŞİF DESTEK OLACAK MI?

“Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu”, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti.

A+A-

 

 “Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu”, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i ziyaret etti.

“Yedikonuk Sahilinde Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu” adına konuşan Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, “Lefke bölgesinde petrol dolum terminali için adım atıldığında Kaşif’in iradeli ve aranılan politikacı özellikleri göstererek buna karşı durmasının terminalin yapımına engel olduğunu” kaydetti.

Sivil toplum örgütlerinin, bu bölgeden başka yere aktarılan petrol dolum tesisi yapımının yaratacağı büyük sorunları dile getirmelerine rağmen bazı kişilerin, “yatırımcıların sesi olarak” bu konuya sahip çıkmalarının kendilerini rahatsız ettiğini dile getiren Köroğlu, tesisle ilgili Başbakan İrsen Küçük’ü ve “dolum tesisi kurulmasını Türkiye’nin istediği” iddiaları sebebiyle TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ni de ziyaret ettiklerini söyledi.

Köroğlu, konuyla ilgili gündeme getirilmeyen çeşitli konular olduğunu ve kendilerinin bunları anlatmakla yükümlü olduklarını kaydederek, “Çevreye, insan sağlığına zararlı olduğuna inandığımız bu proje hakkında bilgi vermeye ve engel olmak için destek istemeye geldik” dedi.

TUNCEL

Platform üyesi Ediz Tuncel ise, KKTC’de yaklaşık 280 bin kayıtlı araç olduğunu, bu araçların yılda 200 bin ton yakıt kullandığını, yapılacak terminalde ise yılda 12 milyon ton akaryakıt depolanacağını belirtti.

Depolarda biriktirilen akaryakıtların gaz sıkışmasını önlemek üzere yüzde 5’inin havaya salınmak zorunda kaldığını, bunun da yılda 500 - 600 bin ton ettiğini anlatan Tuncel, bu rakamın KKTC’deki tüm araçlarda yakılan akaryakıtın 3 katına tekabül ettiğini söyledi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, insan sağlığına kötü tesir edecek her şeye karşı olduğunu vurguladı.

Meclis kürsüsünden de aynı şeyleri söylediğini, bakanlık olarak esas görevlerinin bireylerin sağlığını korumak olduğunu ve bunun aksi bir şey yapmalarının söz konusu olmadığını belirten Kaşif, insan sağlığını korumak için ellerinden gelen her türlü tedbiri aldıklarını ve bunun aksi bir davranışta bulunmayacaklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler