1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KASAPOĞLU’NA KARŞI YAPILANLAR İBRET VERİCİDİR'
KASAPOĞLU’NA KARŞI YAPILANLAR İBRET VERİCİDİR

'KASAPOĞLU’NA KARŞI YAPILANLAR İBRET VERİCİDİR'

KTOEÖS ve KTÖS, Halil Karapaşaoğlu’nun gazetelerde çkan askerlik anılarının ardından yaşananlarla ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Halil Karapaşaoğlu’nun gazetelerde çkan askerlik anılarının ardından yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

 

KTOEÖS Başkan Tahir Gökçebel ve KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil imzasıyla gönderilen açıklamanın tam metni şöyle;"Adamızın kuzeyinde, demokrasi, insan hakları ve hukukun  üstünlüğüne saygının yerleşemediğini son günlerde yaşanan olaylarla daha iyi görmekteyiz.
        

Özellikle bir askeri birlikte yaşanan olaylarla ilgili basına bilgi veren, Halil Kasapoğlu’na karşı yapılanlar ibret vericidir. Görev yaptığı askeri birlikte üstlerinin mükellef askerlik yapanlara yönelik, işkenceye varan davranışları ile ilgili yaşananları açıklaması ilgili kişinin hedef yapılması için yeterli olarak görülmektedir. Açıklama yapması dolayısı ile ilgili kişi hakkında derhal disiplin soruşturmalarına gidilmesini gerçekleri gizlemeye yönelik bir baskı olarak değerlendirmekteyiz. Askerde yaşanan hukuğa aykırı uygulamalara adı karıştığı iddia edilenlerle ilgili olarak Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın hangi önlemleri aldığını ve hangi soruşturmayı başlattığını öğrenmek tüm toplumun hakkıdır diye düşünüyoruz.

        

Son dönemlerde Kıbrıs’ta görev yapan askerlere yönelik işkenceye varan şiddet uygulandığı ve Uğur Konatan isimli mükellef askerin bu işkenceden dolayı öldüğü tüm toplumun malumudur. Bu konuda sorumlu olan askeri makamlar aleyhine Türkiye’de davaların devam ettiği de ortadadır.

                                   

Konu ile ilgili yaşadığı gerçekleri basınla paylaştı diye ilgili mükellefi disiplin mahkemesine havale etmek ve ortaya konan iddiaları bastırmaya yönelik bir girişim olarak değerlendiriyoruz. Askerlik kurumunun hukuksal bir kurum olduğunu ve yasaların burada da geçerli olduğunu hatırlatırken, disiplin mahkemesini derhal çalıştırıp, Halil Kasapoğlu’nu susturmaya çalışan anlayışın askerde işkence iddiaları karşısında ne yapacağını merak etmekteyiz."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler