1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Karting doktoru
Karting doktoru

Karting doktoru

Merhaba Damalı Bayrak okurları. Bu haftaki konuğum KKTC’de karting mekanikeri dendiğinde akla gelen ilk isim olan Aykut Sokullu. Aykut abi yaklaşık 14 senedir motor spor camiasının içinde yer almaktadır ve bugüne kadar birçok başarıya imza atmış ve

A+A-

Karting doktoru

 

·        Karting mekanikeri dendiğinde akla gelen ilk isim olan Aykut Sokullu. Aykut abi yaklaşık 14 senedir motor spor camiasının içinde yer almaktadır ve bugüne kadar birçok başarıya imza atmış ve bunun yanı sıra birçok ilke de imza attı.

 

 

Merhaba Damalı Bayrak okurları. Bu haftaki konuğum KKTC’de karting mekanikeri dendiğinde akla gelen ilk isim olan Aykut Sokullu. Aykut abi yaklaşık 14 senedir motor spor camiasının içinde yer almaktadır ve bugüne kadar birçok başarıya imza atmış ve bunun yanı sıra birçok ilke de imza attı.

Başarılı mekaniker tam bir klasik hayranı. Elinde birçok klasik araba bulunduran ve ayrıca yarışlara da mümkün olduğunca katılan Aykut abi bu alanda da elde ettiği derecelerle adından söz ettirmeyi başardı.

Kartingde birçok usta pilotla çalışan ve her sene mutlaka bir şampiyonluk kazanması da onun ne kadar başarılı bir mekaniker olduğunun göstergesi.Pilotun daha ön planda olması gerektiğine inanan Sokullu ön plana çıkmaya çalışan mekanikerin sadece kendini kandırdığını sözlerine ekliyor ve kırılmayacak rekorları kırmak bizim işimiz diyerek ne kadar iddialı olduğunu belirtiyor.

Şimdi ise Aykut Sokullu ile yaptığımız söyleşiye geçelim.

 

·        YILTAN MUSLU: Bizlere kendinden biraz bahseder misin?

·        AYKUT SOKULLU: 1971 doğumluyum.Lefkoşa’da yaşamaktayım ve evliyim. Hobilerim motor sporlarının tamamı .İşim gereği motor sporlarına çok meraklıyım ve elimden geldiğince bütün gerçekleşen motor sporlarını takip etmeye çalışıyorum.

 

·        YILTAN MUSLU: Kaç yıldır karting sporunun içindesin ve ilk olarak nasıl bu sporla uğraşmaya başladın?

·        AYKUT SOKULLU: 1997’de Rauf Denktaş ve Deniz Denner ikilisi ile beraber başladılar.Planlı bir şekilde gelişmedi her şey çok ani şekilde oldu.Ben Deniz Denner’in yakın arkadaşıydım ve yarışlara katılma fikri ortaya çıkınca ben de olur dedim ve bu şekilde başladık. O zamandan itibaren motor sporları ile uğraşmaktayım bu tamamen benim işim oldu.

 

·        YILTAN MUSLU: Yaklaşık kaç farklı pilotla şampiyonluk yaşadın ve önemi bakımından senin için en anlamlı şampiyonluk hangisiydi?

·        AYKUT SOKULLU: Bugüne kadar 6 farklı pilotla şampiyonluk yaşadım. Rauf Denktaş, Deniz Denner, Ahmet kofalı, Soyhan Çuvalcıoğlu, Doğukan Tüfekçi ve son olarak şampiyon geldiğim pilot olan Yıltan Muslu. En anlamlı şampiyonluğum ise Rauf’la kazanmış olduğumuz Türkiye Karting Şampiyonası olmuştu. Bu şampiyonluk KKTC adına bir ilk olmuştu ilk kez KKTC adına yarışan bir pilot yurtdışında bir şampiyonluk kazanmıştı.

 

·        YILTAN MUSLU: Bir yarışa ne kadar sürede ve ne gibi çalışmalar eşliğinde hazırlanmaktasın?

·        AYKUT SOKULLU: Bir hafta boyunca sıkı bir antrenman programıyla yarışlara pilotlarımla birlikte hazırlanıyorum. Gün ve gün makineyi fazla zorlamadan küçük ayarları pistin şekline göre tek tek değişerek yapmaktayım.Mekanik bir spor olduğundan  herhangi bir aksilik ile karşı karşıya kalmamak için her şeyi en ince ayrıntısına kadar defalarca kontrol ediyorum. Makine mutlaka her yarışta açılıp kontrol edilmelidir.Bunun dışında pilotlarımın psikolojisi ile de yakından ilgilenmek gerekmektedir çünkü yarış içinde pilotun anlık vereceği kararlar çok önemlidir bu sebepten dolayı motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyorum.

 

·        YILTAN MUSLU: Birazda bize klasik yarışlarından bahseder misin?

·        AYKUT SOKULLU: Klasik yarışlarında 2007 yılında ilki düzenlenen şampiyona’da birinci gelerek şampiyon olmuştum. 2008 yılında ise saniye farkıyla ikinci gelmiş ve bundan sonra yarışlara katılmama kararı almıştım.

 

 

·        YILTAN MUSLU: Unutamadığın güzel bir anıyı  bizlerle paylaşır mısın?

·        AYKUT SOKULLU: Yıltan ve Zeka ile birlikte katıldığımız ve Türkiye’de düzenlenen Balkan Şampiyonasında Zeka’nın makinesinin patlaması sonucu piste çıkma yasağı vardı ve bu yasaktan dolayı makineyi gece yarısına doğru ancak tamir edebilmiştim fakat piste çıkma yasağından ötürü makineyi havada rodaj etmek zorunda kaldık.

Bu sebepten dolayı birçok kişi şikayet etmek için toplanmıştı fakat biz tüm baskılara rağmen rodajı tamamlayıp pisten ayrılmış ve tüm olumsuzluklara rağmen ertesi günkü yarışta 1-2 gelerek KKTC olarak Balkan yarışına damgamızı vurmuş ve birçok pilot ve ismin tebriklerini kabul etmiştik.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 642 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler