1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. “Kartal”ın “Doğan”la dansı
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Yazarın Tüm Yazıları >

“Kartal”ın “Doğan”la dansı

A+A-

 

Yenicami açısından mutlak galip gelmesi gereken bir maçtı. Önce kazanmayı hedefliyorlar, sonra da Çetinkaya’nın puan kaybetmesini bekliyorlar. Ancak her iki takımın da kazanmaya devam etmesi, aralarındaki dört puanlık farkın da devam etmesine neden oluyor. Kulaklar MTG-Çetinkaya maçında iken gözler de DTB-YAK maçındaydı.
Dünkü Doğan maçı, Yenicami açısından oldukça önemliydi. Kaybedilecek üç puanın Yenicami’yi ligin bitimine dört hafta kala yarıştan çok uzaklaştıracaktı. Bu bakımdan Doğan deplasmanı Yenicami açısından ciddi ve kazanılması gereken bir maçtı.
Doğan oyuna hızlı başladı. İlk dakikalarda ortaya koyduğu mücadeleci, dirençli ve hırslı oyun, Yenicami’nin dengelerini altüst etti. Fakat bu tempolu oyun Yenicami’nin golü bulması ile son buldu ve oyunun geriye kalan bölümlerinin mutlak hakimi Yenicami oldu. Gol Yenicami’yi ateşlerken, DTB’nin motivasyonunu, direncini ve hırsını bozdu.
Haftalardır umut vaat etmeyen bir oyun sergileyen Yenicami, dünkü karşılaşmada mükemmel bir futbol oynadı. Demek ki maçın ciddiyetini önemsedikleri zamanlarda çok daha iyi futbol oynayabiliyorlar. Golü bulana kadar dağınık bir görüntü çizen Yenicami, golden sonra adeta dirildi ve rakibine göz açtırtmadı.
Fiziksel ve mental olarak belli ki bu maça çok iyi hazırlanmışlar. Maç öncesi yapılan kamp işe yaramış anlaşılan. Sahanın zemini ve havanın futbol oynamaya elverişli olması oyuncuları ekstra motive etmiş olmalıdır ki doksan dakika bitmek bilmeyen bir enerji içerisin oynadılar. Takımın çoğunluğu iyi oynayınca futbol adına güzel goller ve güzel hareketler de izlememize neden oldu.
DTB özellikle ikinci golden sonra, tamamen maça havlu attı. Doksan dakika boyunca, net gol pozisyonu bulamadı. Yaptığı cılız ataklar Yenicami savunması tarafından rahatlıkla önlendi. Kısacası ortaya olumlu bir oyun koyamadılar. Gerçi Doğan’ın ligde iddiası kalmamıştır, ancak kaliteli oyunculardan kurulu bir takım olması, Yenicami’nin bu deplasmana giderken çekinerek gitmesine neden oldu. Fakat ne yazık bu çekingenlik gole kadar sürdü. Hele maçın ikinci yarısında DTB oyundan tamamen koptu ve Yenicami bu önemli maçı kolay kazanarak yoluna devam etmiş oldu.
Gerçekten haftalar sonra Yenicami’nin dünkü oyunundan keyif aldım. Savunma nerdeyse hiç hata yapmadan oynadı. Hatta kaleci Ali bu sezonun en rahat maçlarından birini oynamış oldu. Orta saha geçmiş maçlara oranla daha az hata ve top kayıpları yaptı. Adil, güçlü fiziği ve mücadeleci oyunu ile mükemmel oynadı. Çok da güzel bir golle mükemmel oyununu perçinleştirdi. Sahanın her noktasında Adil vardı. Bu sezon en güzel ve en verimli futbolunu oynadı diyebilirim. Zaten son haftalardaki performansında gözle görülür bir yükseliş vardır, dünkü maçta başarısının en üst seviyesine çıkmıştır.
Savunmada Joseph, her zamanki istikrarını sürdürüp takımın bel kemiği olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Okan hatasız oynadı, Neval attığı golle modern savunma oyuncusunun tüm özelliklerini sahaya yansıtan bir noktadaydı. Fakat ani gelişen bir atak esnasında, Cenker’in topu kontrol edemeyip gollük bir atağı olgunlaştıramamasına gösterdiği tepki hiç hoş değildi. Bir abisi olarak ona destek olacağını tepki göstermesi çok yanlıştı. Umarım bir kez daha aynı hareketi tekrarlamaz.
İbrahim çok arzuluydu. Pas vermeyi kafasına koyduğu sürece takımı ileriye taşıyan bir oyuncudur. İlk goldeki nokta atışı Ünal’a golü attırmıştır. Zaten bu golden sonra Doğan takımının direnci bitmişti. Demek ki İbrahim yeteneğini maça yansıttığında takımın galip gelmesi daha kolay oluyor. Murat’a gelince, Neval’e verdiği gollük pası için söylenecek hiçbir şey olamaz. Fakat her maçta kendini yere atmaktan mimlenmiş bir oyuncu olmaktan kutulamıyor. Kendisine tavsiyem, sadece futbolunu düşün, zekanı ve yeteneğini futbol oynamak adına kullan. O zaman çok daha iyi bir noktada olacaksın.
Uzun lafın kısası dünkü maçta Yenicami mükemmel bir futbol ortaya koydu. Bu futbolu ile maçların bitmesine dört hafta kala umutları daha canlı tutmaya neden olmuştur.

Bu yazı toplam 1382 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar