1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARPAZ'IN DOĞAL DOKUSU GÖZDEN ÇIKARILDI MI?
KARPAZIN DOĞAL DOKUSU GÖZDEN ÇIKARILDI MI?

KARPAZ'IN DOĞAL DOKUSU GÖZDEN ÇIKARILDI MI?

Çevre Yüksek Mühendisi Doğuç Veysioğlu ADRES'te yazdı: Petrol tesisi Lefke'den Karpaz'a yöneldi…

A+A-

Bilinmesi gerekir ki, söz konusu yatırıma, stratejiden yoksun ve plansız bir şekilde izin verildiği takdirde, bunu fırsat bilecek diğer şirketler de benzer yatırımlar için girişimlerde bulunacak, bu tip tesislerin sayısı artacak ve bölge bugünkü doğal dokusunu yitirecektir.
Doğuç Veysioğlu

Çevre Yüksek Mühendisi

 

Önce Lefke’de inşa edilmesi gündeme gelen daha sonra duyarlı vatandaşlarımız ve çevre örgütlerinin karşı çıkması sonucu proje mevkisinin Yedikonuk sahili olarak değiştirildiği akaryakıt yükleme ve depolama tesisi projesini tam anlamıyla bir skandal olarak niteleyebiliriz.

Eylül ayında konu gündeme geldiğinde, Lefke bölgesi ile ilgili temel itirazımız Lefke ve Güzelyurt bölgesinde kıyı, arazi kullanımı ve gelişim ile ilgili planların mevcut olmaması ve Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundaki temel eksikliklerdi. Mevcut duruma bakıldığı zaman bu eksikliklerin hâlihazırda Yedikonuk için de aynen geçerli olduğu açıkça ortadadır.

ÇED raporunun en büyük eksikliği olarak dikkat çeken husus, bu büyüklükte ve çapta inşa edilmesi planlanan bir deniz / kıyı yapısı göz önünde bulundurulduğunda, deniz ve sahil yaşamını etkileyecek faktörlerin raporda incelenmemiş olduğudur.

YETERLİ İNCELEME YOK!

Deniz içerisine inşa edilen yapılar, bölgedeki akıntı hareketlerini etkileyecek, belirli noktalarda yabancı ve istenmeyen maddelerin birikmesine ve kirliliğin yoğunlaşmasına yol açacaktır. Bu sebeple, dalga hareketleri detaylı biçimde incelenmeli ve deniz tabanı topografyası belirlenmelidir.

İkinci temel eksiklik ise, raporda deniz kazalarının oluşması durumunda alınacak tedbirler ve bu kazalar sonucunda ortaya çıkacak etkilere karşı kullanılacak araç ve yöntemlerin belirtilmemesidir.
Karada veya denizde oluşabilecek muhtelif kazalarda hangi kurumların, hangi donanım ve tecrübe kapasitesiyle olaya müdahale edeceği net olarak belirtilmemiştir.

Ayrıca, tehlikeli (yanıcı, zehirleyici, patlayıcı vs.) atıkların miktarı ve bu atıkların toplanma, depolanma ve bertaraf yöntemleriyle ilgili somut bilgi ve yöntemler raporda belirtilmemiştir.

Bahsedilen bu hususlar, ÇED raporunun en can alıcı eksiklikleri olmakla beraber, yatırımın tartışılırlığı ÇED raporunun kalitesinden daha çok, bugüne kadar hükümetler tarafından bölge ile ilgili hazırlanmamış veya belirlenmemiş olan stratejik politika ve planlar ile ilgilidir.


KIYI ŞERİDİ POLİTİKASI YOK

Her konuda ve diğer sektörlerde de olduğu gibi, devlet yatırımlar konusunda bölgenin kaderinin ne olacağını, bölge halkının gelir seviyesinin hangi politikalar sayesinde yükseltileceğini belirlememiştir. Projenin kuzey sahilinin tamamını etkileyecek olduğu bir gerçektir. Akaryakıt depolama tesisinin varlığı nedeniyle kuzey sahilindeki akaryakıt taşıma gemi ve tankerlerinin sayısının artması kaçınılmaz olacaktır. Bu gerçek beraberinde, kazaların ve ilgili çevre etkilerinin artmasına neden olacaktır. Ancak ÇED raporunda, Kuzey Kıyı şeridi ile ilgili hiçbir plan veya politikadan söz edilmemektedir. Söz konusu tesisin kapasitesinin yetersiz olduğunun düşünülmesi durumunda, bölgede benzeri ve daha büyük tesislerin kurulup kurulmayacağı konusunda hiçbir öngörü mevcut değildir.


KIBRIS'IN BAKİR KALMIŞ BÖLGESİ

Bahsi geçen kıyı bölgesi, Kıbrıs’ın bakir kalmış, doğal yapısı bozulmamış sınırlı ve sayısı gittikçe azalan sahil bölgelerinden biridir. Bu bölgedeki, lokomotif gelişim sektörün ne olacağı konusunda bölge halkıyla beraber bir plan ve politika belirlemeden karar verilmemelidir. Bilinmesi gerekir ki, söz konusu yatırıma, stratejiden yoksun ve plansız bir şekilde izin verildiği takdirde, bunu fırsat bilecek diğer şirketler de benzer yatırımlar için girişimlerde bulunacak, bu tip tesislerin sayısı artacak ve bölge bugünkü doğal dokusunu yitirecektir. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler