1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KARPAZ MİLLİ PARKI GECEKONDULAŞTI'
KARPAZ MİLLİ PARKI GECEKONDULAŞTI

'KARPAZ MİLLİ PARKI GECEKONDULAŞTI'

Çevre Koruma Vakfı, hükümetin milli parklar, dolum tesisi ve taş ocakları konusundaki tutumunu eleştirdi.

A+A-

 

 

 

 

Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), hükümetin milli parklar, dolum tesisi ve taş ocakları konusundaki tutumunu eleştirdi.

ÇEKOVA Başkanı Kenan Atakol yaptığı yazılı açıklamada, 1970’li yıllarda Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen ve tek olan Karpaz Milli Parkı’nın gecekondulaştığını ve parkı işgal etmek için rantçıların, yoğun bir uğraş verdiğini belirtti.

Açıklamasında, “İki yüz yıl önce uygar insanların sahip olduğu vizyona, ne yazık ki biz iki yüz yıl sonra sahip olamadık. Karpaz Milli Parkı’nı koruma altına almak ve yeni milli parklar ilan etmek için anayasal ve yasal düzenlemeler yapacağımıza, petrol dolum tesisi gibi ülkemizin doğal güzelliklerini bir çırpıda yok edebilecek tesislere izin verme manevraları ile uğraşan bir zihniyet ile karşı karşıyayız” ifadelerine yer veren Atakol, İpsaro tepelerinin de yağmalanmakta olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

Atakol açıklamasını şöyle tamamladı:

“Taş ocağı işletme izni 12 yıl önce biten işletmeci hâlâ taş ocağı işletmeye devam ediyorsa, KKTC’de çok ciddi sorunlar var demektir. Sorunlar, geri kalmışlılık, çağdışlılık ve vizyonsuzluktur. Kıbrıs Türkleri böylesi bir durumu hiç hak etmemişlerdir. ‘Kuralsızlığın kural olduğu’ bu ülkede silkinme zamanı çoktan gelmiş ve geçmiştir.” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 803 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler