1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KARPAZ KURTULDU'
KARPAZ KURTULDU

'KARPAZ KURTULDU'

Aylar süren mücadele sonunda petrol dolum tesisinin bu bölgeye yapılmayacağının açıklanmasıyla Karpaz bölgesinin kurtuluşunun memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, “Önemli olanın, içerdiği tehditler nedeniyle

A+A-

 

 

Aylar süren mücadele sonunda petrol dolum tesisinin bu bölgeye yapılmayacağının açıklanmasıyla Karpaz bölgesinin kurtuluşunun memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, “Önemli olanın, içerdiği tehditler nedeniyle bu ve bunun gibi yatırımların ülkenin hiçbir yerinde yapılmamasını sağlamak olduğunu” da vurguladı.

İnisiyatif, katılımcı örgütlerle birlikte Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde düzenlediği basın toplantısında, Yedikonuk’a yapılması planlanan ancak geçen hafta bundan vazgeçildiği açıklanan petrol dolum tesisi konusunda gelinen durumu değerlendirdi; mücadelenin bitmediğini kaydetti.

İnisiyatifin başlattığı “Gelecek nesillere mesaj var” uygulaması kapsamında ikincisi kaleme alınan mesaj, İnisiyatif adına Ayşe Dönmezer tarafından okundu.

Mesajda, petrol dolum tesisinin Yedikonuk’ta yapılmasına karşı yürütülen mücadeleden olumlu sonuç alınmasından duyulan memnuniyet dile getirilirken, bu konunun henüz gündemden düşmediği, tesisin ülkenin başka bir yöresine yapılmasından endişe duyulduğu kaydedildi.

Gelecek nesillere hitaben “Bu güzellikleri elinizden almalarına izin vermeyerek, burada size böylesine anlamsız ve gereksiz projelerle kirletilmemiş bir gelecek bırakabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” denilen mesajda, ancak bu tesisin halen ülkenin gündeminden çıkmadığına dikkat çekildi ve şöyle denildi:

“Riskli, tehlikeli ve kirli olan; fayda maliyet analizinde maliyeti ağır basan bu tesisin ülkemizin başka bir yöresine yapılmasını isteyen bu dönemin hükümeti hala sizin geleceğinizi çalmak için anlaşılmaz bir ısrar içerisindedir.”

Hükümetin önce Yedikonuk ile ilgili ÇED raporunun olumlu olduğunu, daha sonra ise olumsuz olduğunu açıkladığı; burada bir “tutarsızlığın” söz konusu olduğu belirtilen mesajda, gelecek nesillere şöyle seslenildi:

“Sonuç olarak Yedikonuk, Büyükkonuk, diğer bir ifadeyle Karpaz bölgemizin kurtuluşu hem şimdiki nesiller, hem de sizin adınıza memnuniyet verici bir sonuçtur. Ancak bu devlet ciddiyetine yakışmayan, gelişigüzel yaklaşımlar; bizleri ülkemizin geleceği adına yeni endişelere sürüklemektedir. Mücadelemiz bitmemiştir.

Önemli olan içerdiği tehditler nedeniyle, bu ve bunun gibi yatırımların ülkemizin hiçbir yerinde yapılmamasını sağlamaktır. Bu nedenle, size verdiğimiz sözün bilincinde olan inisiyatifimiz, mücadelemize çeşitli kesimleri temsil eden mesleki, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlarımızla birlikte bir bütün olarak kararlılıkla devam edecektir.”

Basın toplantısında söz alan bazı parti ve örgüt temsilcileri de, bu tesisin Yedikonuk bölgesine yapılmasından vazgeçilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtirken; böyle bir tesise ülkenin ihtiyacı bulunmadığını, dolayısıyla ülkenin hiçbir yerine yapılmasını istemediklerini belirttiler.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler