1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARPAZ ALEV ALEV
KARPAZ ALEV ALEV

KARPAZ ALEV ALEV

Hükümetin yangın söndürme helikopteri alıp almamaya karar vermesini beklerken yangınların ardı arkası kesilmiyor. Dipkarpaz - Kaleburnu yolu ve Mehmetçik’te dün çıkan yangınlar sonucu 200 dönümden fazla alan yandı, binlerce ağaç kül oldu. Yangınları

A+A-

 

Hükümetin yangın söndürme helikopteri alıp almamaya karar vermesini beklerken yangınların ardı arkası kesilmiyor. Dipkarpaz - Kaleburnu yolu ve Mehmetçik’te dün çıkan yangınlar sonucu 200 dönümden fazla alan yandı, binlerce ağaç kül oldu. Yangınların söndürülmesi için vatandaşlar da seferber olurken. Özellikle Dpkarpaz’daki yangın güçlükle kontrol edilebildi.

 

‘’BİN AĞAÇ YANDI’’

Dipkarpaz’da Saat 14.00 raddelerinde başlayan yangın 3 saatten fazla bir sürede kontrol altına alınırken bin dönüme yakın arazının içinde binden fazla ağacın yanmasına sebep oldu. Havanın rüzgârlı ve bölgenin yamaç bir yer olmasından dolayı ekiplerin zorlandığını belirten yetkililer, köylülerin de yardımı ile yangını 3 saatte mandıralara ulaşmadan kontrol altına alabildi. Yanan ağaçların binden fazla olduğunu belirten Dipkarpaz köylüleri, bölgede en çok harup, zeytin ve servi ağacının yandığını belirtti. Yol kenarındaki tabelaların bile yanmasına sebep olan alevlerden sadece ağaçlar değil yabani hayvanların da yandığı görüldü. Yangını kontrol altına alan ekipler bölgede itfaiye araçlarının yetersiz oluşundan soğutma çalışmalarında araçlarına köyden su alarak devam etti.

KÖYLÜLER SEFERBER OLDU

Mehmetçik köyünde çıkan yangın ise köylüleri seferber etti. Bölgede yeterli itfaiye olmadığını bilen köylüler telefon ile bir birlerine ulaşarak ellerine aldıkları çalı çırpı ile yangını durdurmaya çalıştı. Yangın, Mehmetçik köy girişinde yolun sol tarafında Bayraklı tepe olarak bilinen tepenin yamacından başlayıp, kuru otların sayesinde hızla büyüdü. Saat 15.00 sularında yola atılan bir sigara izmaritinden çıktığı düşünülen yangın onlarca ağaçları küle çevirdi. Rüzgarın sürekli yön değişmesi ile, yangını kontrol altına almaya çalışan itfaiye ekipleri zor anlar yaşadı. Daha 1 ay gibi kısa bir süre önce ayni ovanın sağ tarafında bulan tepelerin yanması ile binlerce ağaç küle dönerken bugün yine ayni dikkatsizlik yolun solunda kalan yeşilliği de küle çevirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler