1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARİN KARAKAŞLI KIBRIS’A GELİYOR
KARİN KARAKAŞLI KIBRIS’A GELİYOR

KARİN KARAKAŞLI KIBRIS’A GELİYOR

Feminist Atölye: Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen ve Pınar Selek’in konuşmacı olduğu Hrant Dink Konferansı’nın , bu yılki konuğu araştırmacı-yazar, feminist aktivist Karin Karakaşlı oluyor

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen ve Pınar Selek’in konuşmacı olduğu Hrant Dink Konferansı’nın , bu yılki konuğu araştırmacı-yazar, feminist aktivist Karin Karakaşlı oluyor. 25 Kasım 2011 günü, saat 19.30’da Kıbrıs Üniversitesi (güney) eski kampüsünde, EB107 numaralı salonda gerçekleşecek olan konferansın başlığı “Türkiye: Paralel Gerçekliklerin Ülkesi”. 

 

Karin Karakaşlı kimdir?

Karin Karakaşlı 1972’de İstanbul’da doğdu. Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni ve Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü bitirdi. Günlük yaşamdan süzdüğü çoğu hüzünlü öyküleri incelikli bir anlatımla kaleme alan Karakaşlı’nın ilk kitabı Bu Yayınevi Roman Yarışması’nda mansiyona değer görülen Ay Denizle Buluşunca 1997’de yayımlandı. Başka Dillerin Şarkısı 1999’da Varlık Yayınları tarafından yayımlandı.
1998’de Varlık Yayınları’nın Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görülen Karin Karakaşlı, 1994’te Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda üçüncülük, 1995 Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik kazandı.
Anita Brookner’den Özel Bir Görüş (1997) ve Péter Esterházy’den Hrabal’in Kitabı (1998) romanlarını çeviren yazarın öykü ve makaleleri Sel Yayınları’nın Kadın Öykülerinde İstanbul, Kadın Öykülerinde Avrupa ve Kadın Öykülerinde Doğu kitapları başta olmak üzere çeşitli antolojilerde yer aldı.
Şiir kitabı Benim Gönlüm Gümüş (Aras Yayıncılık) 2009’da; yeniden gözden geçirilen gençlik romanı Ay Denizle Buluşunca ve çocuk kitabı Gece Güneşi 2011’de (Günışığı Kitapları) yayımlandı.
Karin Karakaşlı’nın Günay Göksu Özdoğan, Füsun Üstel ve Ferhat Kentel’le birlikte hazırladığı Türkiye’de Ermeniler: Cemaat, Birey, Yurttaş (Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2009) adlı bir de araştırma kitabı bulunmaktadır.
1996-2006 yılları arasında Türkçe-Ermenice yayımlanan haftalık Agos gazetesinde editör, köşe yazarı ve yazı işleri müdürü olarak görev alan Karin Karakaşlı, halen Radikal 2’de köşe yazarlığı yapıyor. Yazar aynı zamanda Özel Getronagan Ermeni Lisesi’nde Ermenice öğretmeni ve Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.
Doğan Kitap tarafından yayımlanan eserleri: Can Kırıkları (2002, öykü), Müsait Bir Yerde İnebilir Miyim? (2005, roman) ve Cumba (2009, deneme).

 


KADIN EMEĞİ KONFERANSI

12-13 Kasım 2011

Feminist Atölye olarak, 12-13 Kasım 2011 tarihlerinde, Sosyalist Feminist Kolektif tarafından düzenlenecek olan Kadın Emeği Konferansı’na katılıyoruz! Heidi Hartmann, Jean Gardiner, Helena Hirata ve Gülnur Acar Savran’ın konuşmacı olacakları konferans Mimar Sinan Üniversitesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşecek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler