1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KARELERLE VEDA
KARELERLE VEDA

KARELERLE VEDA

Cenaze töreni nedeniyle Başkent Lefkoşa’da ve cenaze töreni güzergahlarında 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterleri asıldı. Türkiye’den en üst düzeyde heyetler cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye geldi 1. Cumhurbaşkanı Rauf

A+A-
 

Cenaze töreni nedeniyle Başkent Lefkoşa’da ve cenaze töreni güzergahlarında 1. Cumhurbaşkanı Denktaş’ın posterleri asıldı.


Türkiye’den en üst düzeyde heyetler cenaze törenine katılmak üzere KKTC’ye geldi
1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın cenaze törenine katılmak için TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve yedi bakan Türkiye Cumhuriyeti Ana uçağıyla KKTC’ye geldi.


Askeri törenle karşılanan Gül, tören mangasını da selamladı


Denktaş’ın cenaze törenine Anavatan Türkiye üst düzey yetkilileri ve vatandaşlar yanında KKTC’de bulunan Azeri öğrenciler ile Türkiyeli öğrenciler de büyük ilgi gösterdi.Türkiye Başbakanı Erdoğan, Rauf Raif Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş'a başsağlığı dileklerini iletti ve açılan taziye defterini imzaladı.


20 Temmuz Harekatı’nın Başbakan’ı Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Denktaş2ın naşı önünde saygı duruşunda durdu


Gül Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Denktaş’ın naşı önünde saygı duruşunda bulundu; Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş ve ailesine başsağlığı diledi; taziye defterini imzaladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin timsali, milletimizin yetiştirdiği gerçek kahramanlardan, KKTC’nin 1.su, Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ebediyete intikali tüm Türk dünyası için büyük bir kayıptır” dedi.


Türkiye dışında Afganistan, Katar, Makedonya, Gümülcine, Pakistan, Azerbaycan, Kırım, Kosova ve Bulgaristan’dan da heyetler ve temsilciler katıldı.
Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yer alan törenin ardından askerler tarafından omuzlarda Girne Kapısı önünde bulunan top arabasına taşınan Denktaş’ın naaşı, top arabası üzerine konularak Selimiye Camii’ne getirildi.
Denktaş ailesi, KKTC ve Türkiye devlet ve hükümet yetkilileri, yabancı konuklar ile binlerce kişinin katıldığı cenaze namazını, Din İşleri Başkanı Talip Atalay kıldırdı.Atalay, merhum Denktaş için “Allah mekanını cennet etsin, sevdikleriyle buluştursun. Hepimizin üzerinde hakkın çoktur” dedi.


 


 

Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, saat 14.00’te, Türkiye Genelkurmay Başkanı Türkiye Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ise saat 14.05’te Ercan Havaalanı’ndan ayrıldı.1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın naşı Cumhuriyet Parkı’nda törenle defnedildi.

Denktaş’ın naşı, kırmızı büyük bir örtü altında mezarına indirildi, ardından dualar eşliğinde defin gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Bu haber toplam 2491 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler