1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KARARNAME ANAYASA'YA AYKIRI'
KARARNAME ANAYASAYA AYKIRI

'KARARNAME ANAYASA'YA AYKIRI'

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, yasa gücünde kararname çıkararak LTB'nin başına Lefkoşa Kaymakamı ile komisyon atanmasının yasalara aykırı olduğunu kaydetti.

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, yasa gücünde kararname çıkararak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) başına Lefkoşa Kaymakamı ile 8 kişilik komisyon atanmasının yasalara aykırı olduğunu kaydetti.

Çakıcı yazılı açıklamasında, kararnamenin Anayasa’nın 112, 119 ve 128. maddelerine aykırı olduğunu, belediyenin tüzel kişiliğinin yasal olmayan yollardan değiştirilmesinin ise Ceza Yasası’nın 47. ve 48 (c) maddelerine göre 5 yıla kadar hapislik cezası gerektiren ağır bir suç olduğunu söyledi.

Çakıcı, “Kararı alan Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu üyeleri ile karara uyan Lefkoşa Kaymakamı Sayın Dana ile tüm komisyon üyeleri bir gün mutlaka yargılanacak” dedi.

Belediyenin tüzel kişiliğinin “yasal olmayan yollardan değiştirilmesinin” Ceza Yasası’nın 47. ve 48 (c) maddelerine göre 5 yıla kadar hapislik cezası gerektiren ağır bir suç olduğunu ifade eden Çakıcı, polis ve savcılığı göreve çağırarak bu ihbar üzerine hemen cezai işlem yapılması gerektiğini kaydetti.

İşlenen suçlar karşısında nelerin yapıldığının takipçisi olacaklarını belirten Çakıcı, “Ancak şu çok iyi bilinsin ki, TDP göreve geldiği andan itibaren tüm bu yasa dışılıklar ile usulsüzlüklerin peşine düşecek ve gerekeni yapacaktır. Nasıl ki 12 Eylül darbecileri yıllar sonra hukuk önünde hesap vermeye başladılar, bizim ülkemizde de bir gün tüm bunların hesabı mutlaka sorulacaktır” dedi.

Çakıcı, Anayasanın 119’uncu maddesinde yerel yönetimlerin kuruluş ilkeleri yasa ile belirtilen ve karar organları seçimle oluşturulan kamu tüzel kişiler olduğunun belirtildiğini, ancak bu kararname ile seçilmiş kişilerin görevden alındıklarını, ayrıca Anayasanın 112’nci maddesinin (4)’üncü fıkrasında kararnamelerle kişisel ve siyasal hak ve özgürlüklerin kısıtlanamayacağının açıkça vurgulanmakta olduğunu belirtti.

Hükümet tarafından Meclise sunulan “Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyelerinin 90 Gün Süre İle Zorunlu İzne Çıkarılmaları Hakkında Yasa Gücünde Kararname”nin, Anayasaya ve ilgili mevzuata aykırı olduğunu savunan Çakıcı, Bakanlar Kurulu’nun ayrıca Belediyenin başkan ve meclis üyelerini zorunlu izne çıkarma hak ve yetkisi olmadığı gibi belediyeye yeni yöneticiler atama yetkisi de olmadığına da vurgu yaptı.

Çakıcı, “Kaymakamlık da idari bir organdır. Kaymakamın görev ve yetkileri yasa ile belirlenir. Kaymakamın belediye yönetimine atanarak orada görev yapma hak ve yetkisi veren hiçbir yasal kural yoktur. Kaymakam yetkisizdir. Bu karara uyması halinde ise Belediye Başkanının görevine tecavüz etmiş olacaktır” dedi.

 

“AĞIR BİR SUÇTUR”

 

“Anayasal ve yasal bir kurum olan Belediyenin yönetimi yasal olmayan yollardan değiştirilmeye çalışılmaktadır. Belediyenin tüzel kişiliğini başkan ve meclis üyeleri oluşturur. Hükümet belediyenin tüzel kişiliğini yasal olmayan yollardan değiştirmek amacıyla Yasa Gücünde Kararname çıkarmış ve kaymakam ile diğer kişileri belediyenin tüzel kişiliğini ele geçirmek, değiştirmek için sevk etmiştir. Bu yapılanlar yıkıcı niyetle gizli ittifak yapmak ve belediyenin tüzel kişiliğini yasal olmayan yollardan yıkmaktır. Ceza Yasası’nın 47. ve 48 (c) maddelerine göre bu eylem çok açık olarak ağır bir suçtur” diyen Çakıcı, Bakanlar Kurulu Üyelerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması çağırında bulundu.

Çakıcı, “Madem ki doğru yaptığınızı iddia ediyorsunuz, bu zırhı üzerinizden atın ve yargının önüne çıkınız” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 529 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler